DUŻE RÓŻNICE W CENACH PALIW NA STACJACH W POLSCE

Myślisz, że najdroższe paliwo jest zawsze na stacjach przy autostradzie? Nie wierzysz w to, że można zatankować LPG poniżej 1,85 złotych za litr?

A może uważasz, iż popularna 95 w cenie ponad 5 zł to już historia?


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Jeśli tak, to przygotowane przez Yanosik zestawienie jest właśnie dla Ciebie, Sprawdź ceny paliw w poszczególnych miastach oraz województwach i przekonaj się, czy przypadkiem nie przepłacasz! Specjaliści z firmy wzięli pod lupę ceny paliw z kilku tysięcy stacji benzynowych znajdujących się w różnych miejscach kraju. Chcieli sprawdzić, jak bardzo mogą one różnić się między sobą w zależności od lokalizacji.

– Często dostajemy od naszych użytkowników sygnały o zaskakujących cenach paliw w niektórych miejscowościach. Czasami są one bardzo wysokie, innym razem – zadziwiająco niskie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakich kwot można się spodziewać, poruszając się po drogach w konkretnych miastach czy województwach – komentuje Magda Zglińska z firmy Yanosik.

Zestawienie średnich cen za 1l paliwa w poszczególnych województwach przedstawia się następująco:

– Z zebranych przez nas danych wynika jednoznacznie, że paliwa najdroższe są w województwie opolskim. Niewiele taniej jest na północy Polski – w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Do pełna bez obaw tankować można natomiast w Lubuskiem – zauważa Zglińska.

Informacje te potwierdzają dane dotyczące stacji paliw znajdujących w poszczególnych miastach wojewódzkich. Najwyższe ceny 95 czekają na kierowców w Gdańsku, natomiast najwięcej za LPG zapłacą kierujący w Szczecinie.

– To zestawienie doskonale prezentuje, jak różne mogą być ceny paliw w zależności od lokalizacji stacji. Różnice mogą wynosić nawet ponad 40 gr na litrze. Tak jest chociażby w przypadku benzyny 95, która w Gdańsku kosztuje 4,78 zł, a w Zielonej Górze – 4,35 zł. To aż 43 gr różnicy – wyjaśnia Magda Zglińska.

Różnice te bywają jednak jeszcze większe. Specjaliści z firmy Yanosik zdecydowali się poszukać miejscowości, w których paliwa są zarówno najtańsze, jak i najdroższe. Ich zestawienie prezentuje się następująco:

– Jak zauważyć można na grafice powyżej, różnice w cenach paliw są naprawdę zaskakujące. 1,44 zł w przypadku 95 to kwota, którą kierowcy zdecydowanie odczują przy tankowaniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku LPG. Cena w gminie Zbąszynek jest o ponad 54 proc. wyższa w porównaniu z ceną, którą muszą za gaz zapłacić mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej – zauważa Magda Zglińska.

Różnice, choć zdecydowanie mniej zauważalne, występują także w przypadku cen paliw oferowanych przez stacje zlokalizowane przy autostradach czy drogach ekspresowych.

– Ceny te są rzeczywiście wyższe niż w przypadku stacji rozmieszczonych przy drogach krajowych. Różnice sięgają jednak 10-20 gr, co w porównaniu z zestawieniem prezentowanym wcześniej nie powinno być dla kierowców aż tak znaczące. Oczywiście, przy zbiornikach o dużej pojemności, kwota na paragonie czy fakturze wzrośnie znacząco, lecz nie będzie to aż tak dotkliwe, jak wspomniane wcześniej 1,44 zł „dopłaty” za każdy litr – podsumowuje Zglińska.