DZIEŃ KOBIET CZYLI PANIE NA CO DZIEŃ ZA KIEROWNICĄ

Dzień Kobiet – to święto pamiętają najbardziej starsi rodacy. W latach komuny obchodzono je uroczyście: w zakładach pracy panie dostawały zazwyczaj goździka i rajstopy, niekiedy nawet bon towarowy.

Obecnie 8 marca obchodzony jest dość spontanicznie, szczególnie przez młodsze pokolenie.


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


 

Oto kilka informacji i ciekawostek związanych z paniami i motoryzacją.

Polki wolą Volkswageny czy Ople?

Panie- kierowcy w naszym kraju najczęściej wybierają samochody Volkswagena, Opla i Toyoty – wynika z przygotowanego na Dzień Kobiet raportu towarzystwa ubezpieczeń Compensa. W porównaniu z mężczyznami kobiety jeżdżą młodszymi samochodami o mniejszej pojemności i mocy silnika. Częściej od mężczyzn decydują się na rozszerzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC o polisę autocasco (AC).

Przygotowany na tegoroczny Dzień Kobiet raport powstał na podstawie aktywnych w lutym 2020 roku ubezpieczeń OC i AC w Compensie.

– Przeanalizowaliśmy podstawowe kryteria dotyczące ponad 100 tys. naszych klientek i ich samochodów. Dzięki skali tej analizy dowiedzieliśmy się, jakie marki i modele są najczęściej wybierane przez kobiety i czym charakteryzują się te samochody. Byliśmy również w stanie określić, jak panie podchodzą do zakupu ubezpieczeń OC i AC – mówi Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Z jakich marek samochodów najczęściej korzystają kobiety w Polsce? Oto lista: 1. Volkswagen Golf; 2. Opel Astra; 3. Toyota Yaris; 4. Ford Focus; 5. Renault Clio; 6. Skoda Fabia; 7. Audi A4; 8. Fiat Punto; 9. Peugeot 206; 10. Citroen C4.

– Dzięki analizie udało nam się również ustalić, że kobiety jeżdżą o 2 lata młodszymi samochodami od mężczyzn. Co nie oznacza, że są to auta nowe, bo ich średni wiek wynosi 14 lat. Interesujące różnice pomiędzy paniami i panami widać także w innych kategoriach. Ubezpieczone u nas samochody kobiet mają średnio 1558 cm3 pojemności i 105 KM. Te dane pokazują, że mężczyźni jeżdżą w Polsce samochodami o bardziej pojemnych i mocniejszych silnikach, ponieważ średnie w ich przypadku wynoszą 1706 cm3 i 113 KM – dodaje Damian Andruszkiewicz.

Kobiety to słaba płeć za kierownicą?

Jazda znacznie poniżej dopuszczalnej prędkości, kierowanie samochodem jedynie od czasu do czasu i tylko na niedalekich odcinkach – to najpopularniejsze stereotypy o kobietach za sterami samochodu. Tylko co na ten temat mówią liczby? Eksperci systemu Yanosik przyjrzeli się swoim użytkownikom z podziałem na płeć i na tej podstawie scharakteryzowali sylwetkę pań za kółkiem.

– “Kobieta za kierownicą” – to hasło często wywołuje wiele niekoniecznie dobrych skojarzeń. Korzystając ze statystyk zebranych w systemie dla kierowców Yanosik sprawdziliśmy, czy stereotypy mają odzwierciedlenie w danych. Jak się okazuje w 2019 r. panie jeździły nieznacznie szybciej od mężczyzn osiągając średnią prędkość 121 km/h na autostradach, gdzie prędkościomierze panów wskazywały średnio 120 km/h. Podobną zależność widać na drogach ekspresowych. Tutaj średnia prędkość wśród kobiet kierowców wynosiła 108,8 km/h, a mężczyzn 108,2 km/h. Różnice są więc minimalne – komentuje Magda Zglińska, Yanosik.

Pod lupę specjalistów trafiły również odległości pokonywane przez użytkowników aplikacji. W 2019 r. średni dzienny dystans trasy wśród kobiet wynosił 82,2 km, natomiast mężczyźni pokonywali średnio 88,2 km. Co więcej, średni styl jazdy u pań w aplikacji Yanosik wynosi 6,83 a u panów 7,14, gdzie maksymalna skala to 10.

– Dane nie pozostawiają złudzeń. Kobiety za polisę OC płacą średnio o około 50 zł więcej niż męska część kierowców. Oferty OC trafiające do mężczyzn kosztują średnio 591 zł, z kolei panie za taką polisę płacą przeciętnie około 640 zł – komentuje Magda Zglińska, Yanosik.

Tydzień Kobiet w sieci Ravenol Professionals

Z okazji Dnia Kobiet każda z pań odwiedzających warsztat sieci Ravenol Professionals w dniach objętych promocją zostanie obdarowana upominkiem. Przewidziano również trzy dodatkowe nagrody w postaci bonów upominkowych do drogerii Rossmann o wartości 100 zł każdy.

Aby otrzymać jeden z bonów upominkowych, oprócz wypełnienia formularza, należy przesłać zdjęcie wykonane w jednym z warsztatów sieci Ravenol Professionals. Trzy najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone.

Akcja promocyjna “Dzień Kobiet w sieci Ravenol Professionals” trwać będzie tydzień, czyli do 13 marca. W tym czasie można otrzymać kubek termiczny Ravenol.