FORD: MOŻNA JUŻ ZAMAWIAĆ ELEKTRYCZNEGO E-TOURNEO CUSTOM

Ford Pro wprowadza nowy standard w segmencie pojazdów wielofunkcyjnych, przekazując klientom nowego E-Tourneo Custom.

Nowy model łączy nową platformę zaprojektowaną z myślą o maksymalnej wszechstronności i komforcie z wysokowydajnym elektrycznym układem napędowym, zasilanym z akumulatora, który może zapewnić zasięg jazdy do 301 km.


Zobacz relacje:

OPEL: DWIE WERSJE KAMPERÓW NA BAZIE MODELU ZEFIRA
 

UŻYTKOWE


 

E-Tourneo Custom, którego można już zamawiać w Europie, skierowany jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm, a jego przestronne wnętrze pomieści nawet ośmiu pasażerów.

Nowy model, oferujący wnętrze dla maksymalnie ośmiu osób, wchodzi na rynek z pełnym pakietem wyposażenia premium, m.in. elastycznie ustawianymi tylnymi siedzeniami, montowanymi na szynach, drzwiami bocznymi obsługiwanymi elektrycznie bez użycia rąk, systemem audio B&O, 2 a także panoramicznym szklanym dachem.

Poziom komfortu rośnie jeszcze wyraźniej, dzięki doskonałemu dopracowaniu szczegółów i dynamice pojazdu, zapewnianej przez architekturę nowej generacji. Ciszę na pokładzie zapewnia napęd elektryczny, natomiast nowe standardy komfortu jazdy i stabilność, to zasługa udoskonalonej konstrukcji podwozia z niezależnym zawieszeniem tylnym.

Wszystkie pojazdy Tourneo Custom nowej generacji są w pełni zintegrowane z platformą oprogramowania i usług dla samochodów skomunikowanych z siecią Ford Pro, w tym:

– z rozwiązaniami domowego ładowania, stworzonymi z myślą o przedsiębiorstwach
– narzędziami Ford Pro Telematics do zarządzania wieloma modelami
– aplikacją FordPass Pro dla właścicieli jednego pojazdu
– z systemem poprawy dyspozycyjności FORDLiive, pracującym w chmurze

Niezależnie od tego, czy chodzi o aktywne spędzanie czasu na rodzinnej weekendowej wycieczce, czy o przewiezienie „z klasą”, w komforcie szefostwa firmy na lotnisko, w pełni elektryczny układ napędowy E-Tourneo Custom, zaawansowana łączność, najnowocześniejszy design i luksusowa atmosfera sprawiają, że ten samochód, to wybór nie budzący żadnych wątpliwości – powiedział Hans Schep, dyrektor generalny, Ford Pro, Europe. Tourneo zawsze u Forda oznaczało przestrzeń i wszechstronność, a teraz, w nowej generacji samochodu zwiększamy jego atrakcyjność z myślą o nowej generacji wymagających nabywców pojazdów elektrycznych, którzy poszukują także wyższych osiągów i komfortu.

Klienci mogą również wybrać z oferty najbardziej wszechstronnego Tourneo Custom zupełnie nową wersję Plug-In Hybrid (PHEV) przydatną tam, gdzie wymagana jest dodatkowa elastyczność. Ponadto modele z silnikiem wysokoprężnym EcoBlue mogą być wyposażone w nową, ośmiobiegową automatyczną skrzynię biegów i – po raz pierwszy – w inteligentny układ napędu na wszystkie koła.

Doskonałe parametry pracy samochodu elektrycznego

E-Tourneo Custom jest wyposażony w akumulator o pojemności 64 kWh i silnik elektryczny o mocy 160 kW, które zapewniają wyjątkowe osiągi, kulturę pracy i zasięg w trybie elektrycznym do 301 km. W pełni elektryczny układ napędowy oferuje również możliwość kontroli przyspieszania i hamowania za pomocą jednego pedału, co gwarantuje jeszcze wyższą sprawność energetyczną oraz bardziej relaksujące i komfortowe prowadzenie wielofunkcyjnego modelu.

Pokładowa trójfazowa ładowarka prądu zmiennego o mocy 11 kW jest w stanie w pełni naładować akumulator w czasie krótszym niż osiem godzin, a ładowanie przy użyciu szybkiej ładowarki prądu stałego o mocy 125 kW w zakresie 15-80 procent trwa około 41 minut. Profil pracy systemu ładowania E-Tourneo Custom pozwala na szczególnie szybkie ładowanie w jego początkowej fazie, aby uzupełnienie energii w akumulatorze trwało jak najkrócej. W testach laboratoryjnych zastosowanie szybkiej ładowarki 125 kW prądu stałego zwiększało zasięg o prawie 38 km w ciągu zaledwie pięciu minut.

E-Tourneo Custom może holować przyczepy o dopuszczalnej masie 2000 kg, dysponuje też dużą ładownością, co pomoże właścicielom spędzającym aktywnie czas w plenerze łatwo przewozić przyjaciół, rodzinę i sprzęt sportowy, a przedsiębiorcom sprawnie transportować pracowników, klientów i ich bagaż.

Funkcja Pro Power Onboard pozwala na pełne wykorzystanie potencjału zelektryfikowanych wariantów E‑Tourneo Custom i Tourneo Custom PHEV, dostarczając energię elektryczną o mocy do 2,3 kW przez gniazda umieszczone w kabinie, co jest dobrym rozwiązaniem, gdy trzeba zasilić urządzenia cyfrowe, elektronarzędzia lub sprzęt sportowy i kempingowy w warunkach braku dostępu do sieci elektrycznej.

Zaprojektowany z myślą o przestrzeni i komforcie, z elastycznym układem siedzeń i luksusowymi funkcjami

Nowy Tourneo Custom został opracowany z myślą o zapewnieniu pasażerom wyższego komfortu i wygody. Nowe wnętrze charakteryzuje się doskonałym wykonaniem i wysoką jakością materiałów, a bogato wykończona kabina oferuje wiele funkcji klasy premium i zaawansowanych systemów.

Zoptymalizowana platforma pojazdu pozwoliła wygospodarować dużą przestrzeń w kabinie, niezależnie od tego, czy samochód jest wyposażony w napęd w pełni elektryczny, w układ PHEV, czy wysokoprężny. Samochody ze standardowym i powiększonym rozstawem osi oferują w trzech rzędach siedzeń do ośmiu miejsc w modelu E-Tourneo Custom i maksymalnie dziewięć miejsc w trzech rzędach w Tourneo Custom PHEV i wersji z silnikiem Diesla.

Wzbogacone wyposażenie wnętrza E-Tourneo Custom wyróżnia się nowym, elastycznym systemem siedzeń, montowanych na prowadnicach w drugim i trzecim rzędzie, co pozwala na podniesienie możliwości adaptacji kabiny do potrzeb przewozu zarówno pasażerów, jak i bagażu. Siedzenia umieszczone na prowadnicach umożliwiają przesuwanie ich do przodu lub do tyłu, wzdłuż karbowanych szyn osadzonych w podłodze tylnej części kabiny lub na całkowite ich podniesienie.

Nowe fotele są lżejsze, niż w poprzednim modelu, a w drugim rzędzie zastosowano zintegrowane pasy bezpieczeństwa, dzięki czemu „przemeblowanie” układu kabiny można uzyskać szybciej i łatwiej. Punkty mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX są dostępne na wszystkich trzech fotelach w drugim rzędzie.

Lista luksusowego wyposażenia kabiny obejmuje nowe elementy, dzięki którym nabywcy mogą spersonalizować swój pojazd i wzbogacić wrażenia z podróży. Jest m.in. duży szklany dach panoramiczny, który zwiększa poczucie przestrzeni i ilość światła docierającego do pasażerów, z funkcją redukcji przenikania ciepła w zakresie podczerwieni, co pomaga utrzymać chłód w kabinie przy silnym nasłonecznieniu. Elektrycznie sterowane przesuwne drzwi boczne są również wyposażone w funkcję bezdotykowej obsługi, dzięki czemu drzwi można otworzyć ruchem stopy obok przedniego koła, co jest bardzo praktyczne, gdy kierowca ma zajęte ręce.

Za wysoki komfort i przyjemność z jazdy w E-Tourneo Custom odpowiadają również: trójstrefowa elektroniczna klimatyzacja, potężny 14-głośnikowy system nagłośnienia B&O 2 z subwooferem umieszczonym w tylnej części kabiny, wysmakowane oświetlenie wnętrza, bezprzewodowa ładowarka indukcyjna urządzeń mobilnych 12 oraz podgrzewane fotele zewnętrzne w drugim rzędzie.

Nabywcy mogą wybierać spośród wielu atrakcyjnych wariantów nowego modelu, w tym przygotowanej dla podróżników serii Active, przyciągającej wzrok serii Sport, a także topowego Titanium X, która oferuje najbogatszą specyfikację spośród wszystkich Tourneo, jakie kiedykolwiek powstały, ze standardowym wyposażeniem obejmującym stylowe 19-calowe aluminiowe felgi i pełne matrycowe oświetlenie LED, a także luksusowe pokrycie siedzeń, wykonane z materiału Sensico. Każda z tych wersji może być wyposażona w dowolny z dostępnych układów napędowych, aby spełnić zróżnicowane potrzeby klientów Forda.

Większy wybór systemów i funkcji E-Tourneo Custom łączy się ze znaczną poprawą możliwości i osiągów samochodu. Całkowicie nowa architektura pojazdu wpłynęła na niższe położenie podłogi, zaprojektowano nowy zintegrowany stopień boczny, ułatwiający wsiadanie i załadunek, a największe w tej klasie pojazdów otwory przesuwnych drzwi bocznych i przestrzeni bagażowej ułatwiają dostęp i codzienne korzystanie z samochodu.

Optymalizacja platformy umożliwiła również obniżenie wysokości całkowitej pojazdu poniżej dwóch metrów dla wielu wariantów samochodu. Pozwala to na korzystanie z garaży i parkingów wielopoziomowych, ma także wpływ na poprawę sprawności energetycznej i wyrafinowanie jazdy dzięki udoskonalonej aerodynamice.

Zarówno kierowca, jak i pasażerowie skorzystają z poprawy reakcji dynamicznych na drodze, wyższego komfortu, lepszego prowadzenia i właściwości jezdnych, jakie model zawdzięcza całkowicie przeprojektowanemu podwoziu, z nowym systemem niezależnego zawieszenia tylnego, będącego standardem w całej gamie.

Innowacyjny design – wewnątrz i na zewnątrz

E-Tourneo Custom wyraźnie zaznacza swoją obecność na drodze dzięki wyrazistej i plastycznej stylistyce, która przypadnie do gustu zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom. Elektryczną innowacyjność i wysokie osiągi podkreśla wykończenie przedniej kraty wlotu powietrza, harmonizujące z bardzo charakterystycznym oświetleniem LED o efektownej grafice, rozciągającym się przez całą szerokość przedniego pasa samochodu.

Na desce rozdzielczej znajduje się ergonomiczny 13-calowy ekran dotykowy z systemem informacji i rozrywki SYNC 4. Łączy się on z nowym, cyfrowym zestawem wskaźników, tworząc intuicyjny, skoncentrowany na kierowcy kokpit, z bezprzewodową łącznością w standardach Android Auto i Apple CarPlay w wyposażeniu seryjnym.

Aby przekonać klientów prowadzących aktywny tryb życia, Tourneo musi sprawdzać się zarówno jako mobilny salon, jak i miejsce pracy, E‑Tourneo Custom oferuje więc tę samą innowacyjną, pochylaną kierownicę, w jaką wyposażony jest E-Transit Custom. Dzięki tej użytecznej i wyjątkowej w tej klasie pojazdów funkcji, kierownica może być używana jako ergonomiczny uchwyt do laptopów i tabletów lub po złożeniu na płasko, może stać się wygodnym stolikiem. Kierownica ze spłaszczonym wieńcem typu “squircle”, z dźwignią przekładni automatycznej zamontowaną na kolumnie uwalnia więcej miejsca, jak również ułatwia kierowcy wsiadanie i wysiadanie.

Więcej przestrzeni z przodu i więcej schowków, to efekt przeniesienia przez inżynierów Forda przedniej poduszki powietrznej pasażera z deski rozdzielczej pod dach. Dzięki temu można przechowywać laptopy lub teczki na dokumenty formatu A4 w zamykanym schowku na desce rozdzielczej, a urządzenia elektroniczne mogą być teraz bezpiecznie montowane bliżej kierowcy za pomocą standardowych mocowań AMPS.

Układy napędowe do miasta i nie tylko

Wielu klientów szukających pojazdu w segmencie Tourneo Custom często pokonuje krótkie trasy, ale pragnie też mieć możliwość podróżowania na długich dystansach. w modelu Tourneo Custom PHEV zastosowano wydajny 2,5-litrowy silnik benzynowy, pracujący w cyklu Atkinsona oraz silnik elektryczny i akumulator trakcyjny o pojemności 11,8 kWh, co pozwala na uzyskanie łącznej mocy 233 KM i przejechanie z zasilaniem w pełni elektrycznym do 56 km. Nowy układ jest zbliżony do zespołu napędowego wykorzystanego w Fordzie Kuga Plug-In Hybrid – najlepiej sprzedającym się w ostatnich trzech latach europejskim modelu PHEV.

Tourneo Custom oferuje również ośmiobiegową przekładnię automatyczną o wysokiej wydajności i opcjonalny napęd na wszystkie koła w najnowszej generacji z silnikiem wysokoprężnym EcoBlue, dzięki któremu model zyska zainteresowanie klientów, którzy potrzebują samochodu do pracy w każdych warunkach pogodowych, a także tych, którzy chcą dojechać na kempingi, plaże i w miejsca, do których nie prowadzą asfaltowe drogi. System inteligentnie rozdziela moment obrotowy między przednią i tylną osią za pośrednictwem elektronicznie sterowanego sprzęgła, reagując na utratę przyczepności w czasie krótszym, niż 20 milisekund.

E-Tourneo Custom wyposażony jest w zestaw najnowszych, zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy. Jest wśród nich wiele funkcji dostępnych w modelu po raz pierwszy, takich jak: adaptacyjny tempomat z funkcją centrowania samochodu na pasie ruchu, asystent hamowania awaryjnego podczas cofania, system wspomagający parkowanie Park Assist z system kamer 360 stopni, który przekazuje kierowcy pełny widok otoczenia wokół pojazdu i ułatwia manewry w przestrzeni miejskiej.

Kompleksowa obsługa z Fordem Pro

Klienci mogą korzystać z superszybkiej łączności standardowego modemu 5G, który umożliwia przepływ danych niezbędnych do funkcjonowania wygodnych, intuicyjnych usług cyfrowych Ford Pro, dzięki czemu eksploatacja E-Tourneo Custom jest prosta i ekonomiczna.

Właściciele samochodu firmowego z deficytem czasu, którzy parkują w domu, mogą skorzystać z rozwiązań Ford Pro, umożliwiających ładowanie z domowej instalacji, konsultacji ekspertów, szkolenia, instalacji i serwisowania ładowarek ściennych oraz z intuicyjnego oprogramowania, ułatwiającego planowanie i płacenie za energię.

Klienci już teraz decydują, gdzie kupią paliwo kierując się kilkuprocentową różnicą w cenie. Różnice w cenach prądu mogą być podobnie wysokie, właściciele mogą więc, korzystając z oprogramowania Ford Pro Charging, zaplanować ładowanie w czasie obowiązywania tańszych taryf nocnych, jeśli dostawca takie oferuje, co wpłynie na obniżenie kosztów użytkowania i zmniejszy stres związany z eksploatacją.

Firmy zatrudniające wielu kierowców, którzy ładują samochody w domach, mogą łatwo śledzić zużycie energii w całej swojej flocie za pomocą jednego pulpitu nawigacyjnego Ford Pro Telematics, i monitorować zwrot kosztów należny każdemu kierowcy dla ustalonej stawki za kWh. Specyficzne dla pojazdów elektrycznych funkcje obejmują również centralne sterowanie zdalnym programowaniem wstępnych ustawień chłodzenia bądź podgrzewania akumulatora i kabiny podczas ładowania pojazdów, dzięki czemu zachowany zostaje pełny zasięg. Do funkcji tych należy także wyświetlanie alertów, jeśli pojazd nie jest ładowany w odpowiednim czasie.

Wszyscy właściciele Tourneo Custom, prywatni i komercyjni, mogą również skorzystać ze wsparcia zintegrowanego systemu dyspozycyjności FORDLiive, który wygospodarował już w tym roku 700 000 dni dodatkowej pracy pojazdów, które nie odnotowały przestoju w firmach w całej Europie. Bezpłatna usługa ma na celu wykorzystanie danych o stanie technicznym pojazdu, spływających w czasie rzeczywistym, dla ograniczenia liczby awarii, skrócenia czasu napraw i wizyt serwisowych dzięki aktywnym alertom o stanie pojazdów, sprawniejszym dostawom oczekiwanych części zamiennych, a także zdalnej pomocy przydzielonych agentów serwisowych FordLiive i zespołów inżynierów Forda, zajmujących się poszczególnymi pojazdami.

Ponad 30 oddzielnych modułów E-Tourneo Custom może pobierać bezprzewodowo aktualizacje oprogramowania, dzięki którym można poprawić parametry pojazdu, wprowadzić usprawnienia jakościowe, zaktualizować istniejące systemy oraz dodać zupełnie nowe funkcje i możliwości.