FORD: NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH!

Grupa 30 niewidomych i niedowidzących osób wzięła udział w jazdach próbnych zorganizowanych na torze testowym przy centrum projektowania samochodów Forda w Merkenich w Niemczech udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Z pomocą profesjonalnych instruktorów członkowie grupy pokonali własny strach i fizyczne ograniczenia, dzięki czemu mogli doświadczyć szybkiej jazdy samochodem zarówno na prostym odcinku drogi, osiągając nawet 120 km/h, jak również w zakrętach. Oprócz dostarczenia niezapomnianych przeżyć z jazdy, spotkanie miało także pomóc niewidomym zrozumieć mechanizm działania samochodów w ruchu ulicznym, aby ułatwić im funkcjonowanie na co dzień.

– Osoby z zaburzeniami widzenia orientują się w otoczeniu na podstawie usłyszanych dźwięków, dlatego często trudno im ocenić rozmiary samochodu i jego prędkość – tłumaczy dr Wolfgang Schneider, wiceprezes ds. prawnych, rządowych i środowiskowych, Ford of Europe. Chcemy rozwiązać ten problem organizując spotkania na torach testowych, które wzmagają świadomość niewidomych.

Jazdy próbne to także doskonała okazja do zapoznania się z najnowocześniejszymi technologiami bezpieczeństwa oferowanymi obecnie w samochodach Forda.

– Prowadzenie auta nie sprawiło mi dużego problemu – przyznaje jeden z uczestników kursu. Teraz czuję się znacznie pewniej wiedząc, że kierowcę wspomagają zaawansowane systemy, które minimalizują ryzyko kolizji.

Po zakończeniu kursu niezapomnianymi wrażeniami mogli podzielić się nie tylko uczestnicy, ale również instruktorzy, którzy przyznali, że niewidomi radzą sobie lepiej w niektórych sytuacjach „za kółkiem”, niż kursanci bez wady wzroku.