FORD: ZIOŁA ALTERNATYWĄ DLA GUMY?

Ford we współpracy z Uniwersytetem Stanowym Ohio bada potencjał z łodygi mniszka lekarskiego, jako alternatywy dla gumy syntetyczne elementów wykończenia wnętrza.

Mniszek lekarski, czyli popularny „dmuchawiec”, to udręka wszystkich działkowców. Podczas gdy ci bardziej ambitni szukają skutecznych sposobów na pozbycie się niechcianego gościa ogrodowego, pracownicy naukowi postrzegają tę roślinę jako źródło nowego, odnawialnego zamiennika gumy, która nie jest surowcem odnawialnym.

Nie wszystkie mlecze mogą być wykorzystane do produkcji gumy. Najbardziej odpowiednim gatunkiem jest mniszek rosyjski Taraxacum kok-saghyz hodowany w rolniczym centrum badawczo- rozwojowym przy Uniwersytecie Stanowym Ohio. Mleczno- biała substancja wyciekająca z jego łodygi doskonale sprawdza się w roli bazy dla produktu.


Zobacz także:
WIĘCEJ TECHNIKI


Nowa substancja może posłużyć jako modyfikator plastików zwiększający ich wytrzymałość. Stworzony w ten sposób materiał sprawdzi się w produkcji uchwytów na napoje, mat podłogowych i elementów wykończenia wnętrza pojazdu.

Zanim guma powstała przy użyciu mniszka lekarskiego trafi do użycia, naukowcy Forda ocenią jakość materiału oraz jego wydajność w połączeniu z różnymi plastikami, aby zadbać o utrzymanie wysokich standardów wytrzymałościowych, które cechują wszystkie samochody firmy Ford.