FORDZILLA: WIRTUALNE AUTO EXTREME P1 GOTOWE DO STARTU

E-sportowy zespół Forda, Fordzilla zaprezentował prawdziwy, pełnowymiarowy model ekstremalnego samochodu wyścigowego czyli P1.

Jest to pierwszy wirtualne auto wyścigowe występujące w grze, zaprojektowane we współpracy producenta aut z graczami.


Zobacz także:

SPORT


 

W czasach, gdy powszechne stało się przenoszenie prawdziwych samochodów do gier komputerowych, jest to pierwszy przypadek materializacji nowego, wirtualnego samochodu, który jeszcze nie pojawił się w grze, a ma już postać fizycznego modelu, który powstał w ramach współpracy producenta aut z grającymi. Podróż do rzeczywistości Fordzilli P1 rozpoczęła się w marcu tego roku, gdy gracze zostali zaproszeni do głosowania na Twitterze, które miało określić wyposażenie i funkcje samochodu.

W tym konfigurację siedzeń, umiejscowienie silnika i projekt kokpitu. W trakcie głosowania fani oddali prawie ćwierć miliona głosów Karoserię zaprojektował Arturo Ariño, wnętrze jest wizją Roberta Engelmanna. Obaj są projektantami Forda.

Samochód wyścigowy zbudowano na bazie jednolitej struktury typu monocoque, częściowo zamkniętej dużą, chroniącą kierowcę i pasażera, przezroczystą osłoną, jak w myśliwcu. Przezroczysta osłona nie tylko zaciera granicę między nadwoziem i wnętrzem, ale podkreśla również nietypową pozycję za kierownicą, niczym w bolidzie F1.

Nadwozie jest połączeniem eleganckiego przodu, przypominającego auta klasy GT z pięknie ukształtowanymi przednimi błotnikami oraz głęboko rzeźbionymi powierzchniami bocznymi, z zapadającymi w pamięć, płynnie ukształtowanymi łukami, wizualnie łączącymi kokpit z tylnymi kołami. Całkowicie odsłonięty, aerodynamicznie ukształtowany tył pojazdu przywodzi na myśl surowość torów wyścigowych.

W kokpicie znalazły się rozmieszczone po bokach monitory LED, na bieżąco informujące kierowcę i pasażera o sytuacji na torze. Ponadto, wbudowany w kierownicę ekran umożliwia bezpośrednią wymianę informacji i danych z centrum dowodzenia zespołu wyścigowego w boksach serwisowych. Całe wnętrze zaprojektowano tak, by pomóc zminimalizować rozproszenie uwagi kierowcy podczas wyścigu i zwiększyć radość ze współzawodnictwa na torze.

W siedem tygodni od projektu do rzeczywistości

Fordzilla P1 to pierwszy w historii samochód Forda zbudowany cyfrowo, bez jakiejkolwiek bezpośredniej interakcji człowieka z człowiekiem w całym procesie. Z powodu pandemii, został zaprojektowany przez zespół, który nigdy się nie spotkał, pracując zdalnie i w rozproszeniu w pięciu różnych krajach. Pojazd zbudowano w zaledwie siedem tygodni. Ukończona konstrukcja to pełnowymiarowy model nadwozia i wnętrza o ekstremalnych proporcjach.

Hipersamochód ma kilka wyjątkowych elementów, dedykowanych społeczności sim- racerów ścigających się na symulatorach. Na podłodze przed fotelem pasażera znajduje się akronim AFK (Away From Keyboard, czyli „Z dala od klawiatury”) – zabawne przypomnienie, że osoby siedzące w tym fotelu nie znajdują się przed komputerem.

Grafika #levelup potwierdza, że gracze i kierowcy wyścigowi dążą do doskonałości za każdym razem, gdy grają lub się ścigają, podczas gdy napis #liftoff ma upamiętniać przeniesienie tego wyścigowego auta z wirtualnego do prawdziwego świata. Najważniejsze przesłanie dla każdego gracza i kierowcy można przeczytać na przednim, dolnym spojlerze: akronim GLHF (Good luck have fun), czyli wiadomość: „Powodzenia, baw się dobrze i ciesz się jazdą”.

Wymiary bolidu Fordzilla P1 przedstawiają się następująco:
• długość: 4731 mm;
• szerokość: 2000 mm;
• wysokość: 895 mm;
• koła: przednie opony 315 x 30 x r21; tylne opony 355 x 25 x r21.