GENEWA 2014: FORD – NOWY FOCUS I INNE DEBIUTY

NewFord_1jpg

Podczas Salonu Samochodowego Geneva International Motor Show 2014 w Genewie firma Ford Motor Company zaprezentowała po raz pierwszy w Europie nowe modele aut i poinformowała o postępach w realizacji planu transformacji produktowej.

Nowy Ford Focus, który wejdzie do sprzedaży w drugiej połowie tego roku, nowy Ford Mustang, który pojawi się na rynku w Europie w 2015 roku, oraz nowy Ford Edge Concept, który stanowi wyraźną zapowiedź rozwiązań technologicznych, dynamicznej stylistyki oraz jakości wykonania nowego, dużego SUV-a przeznaczonego na europejski rynek – oto trzy z ponad dwudziestu pięciu nowych modeli, które Ford wprowadzi na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat.


Zobacz także:
SALONY SAMOCHODOWE
GENEWA 2014


Oprócz tego, podczas Salonu Samochodowego w Genewie Ford prezentuje po raz pierwszy w Europie Forda C-MAX Solar Energi Concept – pierwszy tego typu samochód napędzany energią słoneczną – Forda Dakar Ranger oraz nowy system SYNC 2, który obejmuje nowy, ośmiocalowy kolorowy wyświetlacz dotykowy o wysokiej rozdzielczości i pozwala w łatwy sposób sterować ustawieniami pokładowych funkcji za pomocą komend głosowych.

NewFord_2

– We wrześniu 2012 roku obiecaliśmy, iż wprowadzimy zmiany w profilu naszej firmy w oparciu o założenia strategii ‘One Ford’. Naszym celem było przyspieszenie rozwoju nowych produktów oraz zaoferowanie klientom większej liczby nowych modeli i technologii – nie chcieliśmy czekać na ustąpienie recesji. Zobowiązaliśmy się wprowadzić na rynek przynajmniej 25 nowych modeli w ciągu pięciu lat. Do tej pory zaprezentowaliśmy 11 aut, a tylko w 2014 roku przedstawimy przynajmniej 10 kolejnych produktów – powiedział podczas konferencji na stoisku w Genewie Stephen Odell, prezes Ford of Europe, Middle East and Africa.

Nowy Ford Focus

Nowy Focus, odznaczający się elegancką, bardziej emocjonalną stylizacją nadwozia oraz pieczołowicie wykończonym wnętrzem, to pierwszy Ford na świecie oferowany z nową technologią Perpendicular Parking, wspomagającą prostopadłe parkowanie pojazdu tyłem obok innych aut. Wyposażenie tego modelu obejmuje również system Cross Traffic Alert, który ostrzega kierowcę podczas wyjazdu tyłem z parking przed innymi pojazdami, które mogą nadjechać z poprzecznego kierunku, oraz system Park-Out Assist, który pomaga kierowcom podczas wyjazdu z równoległego miejsca parkingowego.

NewFord_3

Sportowy charakter auta i precyzyjne właściwości jezdne uzupełniono w nowym modelu przyciągającą wzrok poziomą osłoną chłodnicy oraz wnętrzem przywodzącym na myśl kokpit. W nowym Fordzie Focus swoją europejską premierę świętuje również zaawansowany system komunikacji SYNC 2, a także gama nowych silników benzynowych EcoBoost i wysokoprężnych TDCi o pojemności skokowej 1,5 litra. Dodatkowo, Ford Focus dostępny będzie z nową wersją silnika 1,0 EcoBoost, emitującą 99 g/km CO2.

Nowy Ford Focus to pierwszy model Forda w Europie oferowany z unowocześnionym systemem zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop, który działa do prędkości 50 km/h, oraz z systemem Pre-Collision Assist, który działa podobnie, jak Active City Stop, jednak oferuje dużo większy obszar wykrywania innych pojazdów, wspierając kierowcę podczas jazdy z wysokimi prędkościami. Nowego Forda Focus można również po raz pierwszy wyposażyć w system inteligentnego kluczyka MyKey.

ford_barcelona

Zdecydowanie Mustang

Nowy Mustang będzie pierwszym Fordem Mustang, który wejdzie do sprzedaży w Europie po blisko 50 latach produkcji, oferując światowej klasy osiągi oraz wysoką jakość, pozostając wiernym swojej długiej historii oraz zachowując status globalnej ikony motoryzacji, która sprzedała się w liczbie dziewięciu milionów egzemplarzy na całym świecie.

Nowy Ford Mustang może być wyposażony w nową jednostkę 2,3 litra EcoBoost lub silnik V8 o pojemności 5 litrów. W jego wyposażeniu znalazły się też innowacyjne systemy wspomagające kierowcę, w tym system SYNC 2 oraz przełączniki „Selectable Drive Modes” pozwalające dostosować siłę wspomagania układu kierowniczego, reakcje silnika i skrzyni biegów oraz ustawienia elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy do każdej sytuacji drogowej.

W Europie nowy Ford Mustang będzie oferowany w wersjach fastback i cabrio zachowujących typowe elementy, które rozpozna każdy entuzjasta motoryzacji w Europie i na całym świecie.

ford_barcelona

Wyrafinowany design Forda Edge Concept

Edge Concept stanowi wyraźną zapowiedź rozwiązań technologicznych, dynamicznej stylistyki oraz jakości wykonania nowego, dużego SUV-a przeznaczonego na europejski rynek. Samochód demonstruje zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak uruchamiany przyciskiem, zdalny system parkowania, którym użytkownik może sterować nawet po wyjściu z pojazdu czy system automatycznego omijania przeszkód na drodze Obstacle Avoidance, nad którym obecnie pracują inżynierowie Forda.

Opływowe, atletyczne kształty nadwozia nowego, Forda Edge Concept są wyrazem pewności siebie i dużych możliwości, natomiast wnętrze – wykonane z najlepszych materiałów
i z niezwykłą dbałością o szczegóły – wskazuje na to, że duży, ekskluzywny SUV Forda przeznaczony na rynek europejski z nawiązką spełni oczekiwania klientów.

Ford C-MAX Solar Energi Concept

Ford C-MAX Solar Energi Concept to pierwszy tego typu samochód napędzany energią słoneczną, wykorzystujący specjalny koncentrator, który działa jak szkło powiększające, kierując promienie słoneczne do paneli umieszczonych na dachu auta. Całodzienne ładowanie akumulatorów auta z wykorzystaniem energii słonecznej zapewni takie same osiągi, jakie oferuje standardowy Ford C-MAX Energi plug-in hybrid.

Ford szacuje, że 75 procent wszystkich potrzeb transportowych przeciętnego kierowcy można zrealizować przy wykorzystaniu zasilania energią słoneczną, w związku z czym Ford C-MAX Solar Energi Concept mógłby przyczynić się do zmniejszenia rocznej emisji gazów cieplarnianych w przypadku jednego użytkownika o cztery tony. Po całym dniu ładowania akumulatorów model ten mógłby też przejechać ponad 30 kilometrów, oszczędzając przeciętnemu europejskiemu kierowcy ponad 1000 euro rocznie na rachunkach za paliwo.

Na wystawie Ford prezentuje również – po raz pierwszy w Europie – Forda Dakar Ranger, który właśnie ukończył swój pierwszy Rajd Dakar. Nad projektem auta, stworzonego na bazie drogowej wersji Forda Ranger double-cab 4×4, pracował zespół Neil Woolridge Motorsport we współpracy z należącą do Ford Motor Company grupą Global Product Development. Ford Dakar Ranger otrzymał w pełni kompozytowe nadwozie, zaawansowane komponenty o niewielkiej wadze oraz 5-litrowy silnik V8 o mocy 350 KM.

NewFord_6

SYNC 2

Opracowany przez Forda system SYNC 2 pozwala w łatwy sposób sterować za pomocą komend głosowych ustawieniami systemu rozrywkowego, klimatyzacji, nawigacji satelitarnej
i telefonów komórkowych. System obejmuje również – oferowany po raz pierwszy w Europie – nowy, ośmiocalowy kolorowy wyświetlacz dotykowy o wysokiej rozdzielczości.

Wystarczy nacisnąć przycisk odpowiedzialny za komendy głosowe i powiedzieć na przykład „jestem głodny”, a system wyświetli listę pobliskich restauracji. Wprowadzanie adresu docelowego w nawigacji satelitarnej również jest bardzo proste. Zamiast wypowiadać adres etapami, można od razu wyrecytować cały adres.

System SYNC 2, który debiutuje w Europie na pokładzie nowego Forda Focus, daje użytkownikowi rozbudowane możliwości adaptacyjne, realizowane za pośrednictwem dwóch wejść USB.

Z kolei nawigacja satelitarna zintegrowana z systemem SYNC 2 oferuje podzielony wyświetlacz z funkcją prezentacji charakterystycznych obiektów oraz głównych skrzyżowań w 3D, a także daje dostęp do przewodników Michelin i Michelin Green Guide.

– Jesteśmy całkowicie inną firmą w Europie, niż 18 miesięcy temu. Za kolejne 18 miesięcy wynik naszej transformacji będzie jeszcze bardziej widoczny. W efekcie powstanie bardziej energetyczna i ekscytująca firma Ford of Europe – dodał Odell.

ford_barcelona