GENEWA 2015: AUDI UJAWNIA LASEROWE ŚWIATŁA MODELU R8

Audi zeigt Laser-Scheinwerfer des neuen R8

Jeszcze przed oficjalną premierą auta, która nastąpi podczas Salonu Motoryzacyjnego – Geneva International Motor Show 2015, Audi ujawnia reflektory nowego R8.

To pierwsze z wielu zaawansowanych rozwiązań technicznych, które zastosowano tym super sportowym samochodzie. Nowe R8 wyposażono w reflektory diodowe, które można opcjonalnie uzupełnić o moduł laserowych świateł drogowych.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE

GENEWA 2015


 

Opcjonalnie najnowszy pojazd ze stajni Audi może być wyposażony w laserową wiązkę świateł “długich”. Cechą charakterystyczną tego typu oświetlania jest to, że jest ono zbudowane z wysokiej mocy diod laserowych generujących dużą ilość energii świetlnej z bardzo małego komponentu. W zestawieniu ze światłami diodowymi LED, laserowe mają dwukrotnie większy zasięg.

Każdy reflektor zawiera moduł laserowy, w którego skład wchodzą cztery wysokiej mocy diody laserowe. Cztery intensywnie niebieskie promienie światła laserowego generowane przez diody, kumulowane są w module w jedną wiązkę. Na koniec, fosforowy konwerter przemienia światło niebieskie w światło białe. Znakiem rozpoznawczym reflektorów laserowych jest niebieska sygnatura świetlna. W wyposażeniu standardowym, nowe Audi R8 ma reflektory diodowe LED. Wszystkie funkcje związane z oświetleniem drogi obsługiwane są w tym przypadku przez 37 diod świetlnych przypadających na jeden reflektor.

Nowy, laserowy moduł świateł drogowych zadebiutował latem 2014 w Audi R8 LMX, limitowanej edycji poprzedniej serii R8. Wcześniej jednak użyto go w wyścigowym Audi R18 e-tron quattro, podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Laserowe światła drogowe to najnowsze z całej serii oświetleniowych innowacji rozwiązanie, wprowadzone teraz do seryjnej produkcji.

Technika oświetlenia diodowego zadebiutowała w Audi w roku 2004. Były to diodowe światła do jazdy w dzień, zamontowane w Audi A8 L W12. Rozwiązania techniczne związane z oświetleniem: diodowe światła do jazdy w dzień, reflektory diodowe Matrix LED czy laserowe światła drogowe, są przykładami ilustrującymi wartości marki: postęp techniczny, sportowego ducha i najwyższą jakość.

Audi R8 odkryte zostanie podczas targów motoryzacyjnych IAA – Geneva International Motor Show 2015.