GENEWA 2912: MAZDA – SYSTEM SCBS W MODELU CX-5

Mazda Motor Corporation opracowała zaawansowaną technologię bezpieczeństwa – miejski system wspomagający hamowanie (Smart City Brake Support – SCBS). Pomaga on kierowcy uniknąć kolizji podczas jazdy z niewielką prędkością.

Na polskim rynku system SCBS będzie dostępny we wszystkich wersjach wyposażenia nowego kompaktowego SUV-a Mazdy, modelu CX-5, który zadebiutuje już wiosną (w wersji SkyGO w opcjonalnym pakiecie City Safety, w pozostałych wersjach w wyposażeniu standardowym). Wcześniej system zaprezentowany zostanie na salonie samochodowym Palexpo w Genewie.

System SCBS wykorzystuje czujnik laserowy, dzięki któremu wykrywa inny pojazd z przodu. Następnie, system automatycznie zmniejsza odległość pomiędzy powierzchniami roboczymi okładziny klocka hamulcowego i tarczy hamulcowej, skracając w ten sposób czas zatrzymania pojazdu. Jeżeli kierowca nie podejmie żadnego działania w celu uniknięcia kolizji, np. nie naciśnie hamulca, SCBS automatycznie uruchomi hamulce i jednocześnie obniży moc przekazywaną przez silnik na koła. System pomaga uniknąć zderzenia lub ograniczyć uszkodzenia powstałe w kolizjach przy niewielkich prędkościach, które są najczęstszym rodzajem zdarzeń z udziałem innych pojazdów.

Działanie systemu

Podczas jazdy z prędkością około 4–30 km/h, laserowy czujnik zamontowany w górnej części przedniej szyby wykrywa obecność pojazdu przed samochodem i przyspiesza hamowanie, jeżeli system obliczy, że istnieje ryzyko wystąpienia kolizji. Następnie, o ile kierowca nie podejmie żadnego działania w celu uniknięcia zderzenia, np. nie naciśnie hamulca, system SCBS automatycznie uruchomi hamulce. Jeżeli różnica prędkości pomiędzy samochodem a jadącym przed nim pojazdem będzie mniejsza niż 30 km/h, zadaniem systemu będzie próba uniknięcia kolizji lub ograniczenia jej skutków.

Mazda intensyfikuje badania i prace rozwojowe nad bezpieczeństwem, prowadzące do powstania w przyszłości wolnego od wypadków i bezpiecznego zmotoryzowanego społeczeństwa. Planuje też rozszerzenie oferty zaawansowanych technologii związanych z bezpieczeństwem, takich jak system SCBS, w swoich nowych samochodach, poczynając od modelu Mazda CX-5. Pierwsze wyniki poznamy na targach motoryzacyjnych w marcu.