HAIL RALLY 2013: ZAPLETAL I MARTON WYGRALI

Rajd Katar_32

Po pięciu dniach zmagań i tysiącu kilometrów OS-owych przez pustynię, duet Miroslav Zapletal i Maciej Marton, jako pierwsi Europejczycy wygrali International Hail Rally. Czesko- polska załoga, w Hummerze H3 Evo T1, potraktowała start jako trening przed drugą rudną Pucharu Świata – Abu Dhabi Desert Challenge.

Ze stratą 46 min. 24 sek. drugą pozycję zajał Khalaf-Saleh Al-Joaan w Toyocie, a trzecią (1.00,08 godz.) Ahmed Al-Shaqawi w Nissanie.


Zobacz także:
SPORT


Zwycięzcą ostatniego, 190-kilometrowego etapu został Farhan Al-Ghaleb Al-Shammeri. Saudyjczyk przed etapem zajmował 23 pozycję, a dzień rozpoczął jako 18 samochód. Pokonanie czwartkowej próby zajęło mu 2.31,3 godz.

Na 50. kilometrze ostatniego etapu dotychczasowy lider i trzykrotny zwycięzca rajdu Yazeed Al-Rajhi, kierujący Hummerem po Robbym Gordonie, wyskoczył z wydmy i twardo lądował. Niestety uderzenie było tak silne, że załoga nie była w stanie dalej podróżować i została przetransportowana helikopterem do szpitala. Podobna kraksa wyeliminowała Krzysztofa Hołowczyca z Rajdu Dakar.

– To przykre dla Yazeeda wycofać się na ostatnim etapie, po prowadzeniu przez tak długi czas, ale takie są rajdy” – powiedział Miroslav Zapletal. To wspaniałe uczucie dla nas, przybyć tu i wygrać tak trudny rajd. Tutejsze trasy są dobre, jak nigdzie na świecie, a zostać pierwszym niearabskim kierowcą, który wygrał to wielka rzecz.

– Skorzystaliśmy z błędu, który popełnił Yazeed Al-Rajhi – skomentował Maciej Marton. Przez całe zawody jechał bardzo szybko i ryzykownie, co można zobaczyć na filmach w internecie. Pewne jest, że gdyby nie jego błąd bylibyśmy na drugim miejscu. Od początku jechaliśmy bezpiecznie, nie chcieliśmy uszkodzić auta, które jest nam potrzebne na zawody Pucharu Świata już za 7 dni. Mieliśmy dużo błędów nawigacyjnych, na szczęście żadnych poważnych. Jesteśmy pod wrażeniem szybkości miejscowych kierowców, którzy w słabszych autach nie odstawali bardzo od pierwszych 5 dobrych rajdówek. Mamy nadzieje że Yazeedowi Al-Rajhi nie stało się nic poważnego i spotkamy się w Katarze.

WYNIKI
1. Miroslav Zapletal i Maciej Marton (Hummer) – 13.13,27 godz.;
2. Khalaf-Saleh Al-Joaan i Ahmed Al-Shammeri (Toyota) – 13.59,51 godz.;
3. Ahmed Al-Shaqawi i Arif Yousif Mohammed (Nissan) – 14.13,35 godz.;
4. Rajih Al-Shammeri i Mubarak Al-Shammeri (Nissan) – 14.37,38 godz.;
5. M. Sunaidi i /H. Al-Loghami (Nissan) – 14.51,09 godz.;
6. Meteb Saud Al-Shammeri i Abdullah Al-Eneyzen (Toyota) – 14.57,45 godz.;
7. Mfadi Al-Shammeri i Fahad Al-Shammeri (Toyota) – 15.01,32 godz.;
8. Ahmed Al-Qashimi i Abdelhalim Bin-Zayed (Nissan) – 15.04,34 godz.;
9. Redha Al-Shammeri i Faisal Al-Shammeri (Nissan) – 15.27,58 godz.;
10. Khalid Al-Shammeri i Farhan Al-Shammeri (Toyota) – 15.29,20 godz.