IZA I ADAM MAŁYSZOWIE W MITSUBISHI PAJERO

Adam Małysz wraz ze swym pilotem Rafałem Martonem weźmie udział w rozpoczynającym się w najbliższy piątek pustynnym rajdzie RMF Morocco Challenge. Załoga będzie ścigać się swoim przygotowywanym na rajd Dakar Mitsubishi Pajero. Sensację wzbudziła wiadomość o pierwszym starcie w terenie żony słynnego skoczka – Izy Małysz. Podobnie, jak kilka innych sław: Anny Dereszowskiej, Piotra Zelta czy członków zespołu Blue Cafe, Iza Małysz pokona pustynię za kierownicą Mitsubishi Pajero.

Tegoroczna edycja rajdu RMF Morocco Challenge jest trzecią z kolei możliwością zmierzenia się polskich kierowców off-roadowych z afrykańską pustynią. Przed zawodnikami piaski pustyni, słone jeziora, kamienie i skały oraz wysoka temperatura.

– Trasa rajdu podobnie jak w ubiegłych latach przebiega w bardzo zróżnicowanych warunkach. Z pewnością najbardziej widowiskowe będą przejazdy po piaskach, ale to tylko część atrakcji. Każdy z zawodników musi być przygotowany również na pustynne warunki życia. Noclegi w namiotach, upał w ciągu dnia i zimne noce na pewno będą wyzwaniem. Szczególnie ciekawie zapowiada się rywalizacja w grupach sportowych i kategorii VIP. W tym roku startujących w klasie VIP Anię Dereszowską i zespół RMF FM uzupełni zespół BlueCafe i niespodzianka tegorocznej edycji rajdu Iza Małysz. Panie w klasie VIP pojadą Mitsubishi Pajero, ale tylko z nazwy podobnymi do samochodu Adama Małysza – powiedział Albert Gryszczuk, organizator rajdu RMF Morocco Challenge.


Zobacz także:
RMF MOROCCO CHALLENGE: GROŹNA PRZEPRAWA


Mitsubishi Pajero to najbardziej utytułowany samochód w historii Rajdu Dakar – zwyciężył w nim 12-krotnie w tym 7 razy rok po roku. 3 Mitsubishi Pajero przygotowane i użyczone do rajdu przez Polski oddział Mitsubishi Motors to seryjne samochody w limitowanej wersji Mont Blanc. Do napędu auta służy turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 3.2 litra i mocy 200 KM, współpracujący z 5-biegową automatyczną przekładnią z systemem napędu na 4 koła Super Select 4WD z możliwością blokady tylnego mechanizmu różnicowego. Seria Mont Blanc została dodatkowo wyposażona między innymi w multimedialną stację Alpine z nawigacją i reflektory ksenonowe.

– Mitsubishi ma wielkie osiągnięcia i długą tradycję startów w rajdach terenowych, dlatego postanowiliśmy wesprzeć uczestników RMF Morocco Challenge przekazując do ich dyspozycji 3 Mitsubishi Pajero. Mamy nadzieję, że te pojazdy – znane z doskonałych własności terenowych – ułatwią zbieranie pierwszych offroadowych doświadczeń Pani Izie Małysz oraz członkom zespołu Blue Cafe i będą dzielnie służyć innym gwiazdom, takim, jak Anna Dereszowska czy Piotr Zelt – powiedział Arkadiusz Tomala, dyrektor zarządzający polską centralą Mitsubishi Motors.

W zawodach startuje 50 załóg w kilku klasach. Na odcinkach specjalnych zobaczymy motocykle, quady, fabryczne i specjalnie przygotowane do rajdów samochody terenowe oraz ciężarówki serwisowe. Łącznie na trasie rajdu pojawi się około 150 uczestników, osób z pomocy technicznej i obsługi rajdu.

– Równocześnie z rajdem RMF Morocco Challenge, na tej samej trasie, wystartuje Narodowy Trening na Pustyni. W ramach przygotowań do rajdu Dakar pojadą między innymi Adam Małysz z Rafałem Martonem w dakarowym Pajero oraz Łukasz Łaskawiec i Maciej Albinowski na quadach. Wszystkie załogi startujące w rajdzie będą mogły rywalizować z trenującymi – uzupełnił Albert Gryszczuk.

 

 

Trasa rajdu RMF Morocco Challenge liczy łącznie ponad 2,5 tys. kilometrów. Kierowcy przez 7 dni zmagali się będą ze skałami, piaskiem i pyłem fesz-fesz, wyschniętymi słonymi jeziorami oraz najwyższą wydmą w okolicach Merzougi. Punktem startowym i końcowym jest port w Nadorze, skąd załogi ruszają wprost z promu do pierwszego odcinka i skąd wyruszą w drogę powrotną do Polski. Pierwszy pustynny nocleg przewidziano w okolicach miejscowości Tandera. Kolejne to Merzouga i Zagora. Meta rajdu znajduje się na terenie starego fortu w okolicach miejscowości Missour (ponad 250 km na południowy wschód od Fezu).

Rajd w Maroku będzie równocześnie okazją do przeprowadzenia, w realnych warunkach, wszechstronnych testów aplikacji, która jest przygotowywana do relacjonowania startu zawodników RMF Caroline Team w rajdzie Dakar. Testy poprowadzi partner zespołu – firma Finder S.A. Dzięki nowej aplikacji kibice będą mogli obserwować walkę na trasie Dakaru w niespotykanym do tej pory zakresie. Relacje, opisy, wypowiedzi zawodników, fotografie i materiały video z trasy rajdu znajdą się w serwisie internetowym. Będą też dostępne na urządzeniach mobilnych – smartfonach (np. iPhone i inne z systemem Android) i tabletach (np. iPad, Samsung Galaxy Tab). Przebieg zmagań będzie widoczny na mapie odzwierciedlającej dane z platformy lokalizacyjnej Finder Online.

– Zobaczymy, gdzie nasze załogi się aktualnie znajdują i dowiemy się z jaką prędkością pokonują bezdroża. W ten sposób chcemy ułatwić polskim kibicom możliwie najpełniejsze uczestnictwo w tak trudnej do relacjonowania imprezie sportowej, jak rajd Dakar – powiedział Piotr Jakubowski, prezes Finder S.A.

W czasie RMF Morocco Challenge platforma Finder Online (z modułami GSM w samochodach) służyła będzie zapewnieniu bezpieczeństwa zawodnikom i będzie bazą rajdowego „assistance” serwisowego i alarmowego.