MERCEDES: NOWY EQA TO LUKSUS I DUŻY ZASIĘG

Mercedes- EQ wiosną tego roku wprowadzi na rynek elektryczny SUV. EQA będzie dostępny w sprzedaży w salonach europejskich dealerów, w tym oczywiście w Polsce.

To nowy podstawowy model marki w świecie samochodów na prąd. Jego design symbolizuje progresywny luksus nowej submarki.


Zobacz także:

PREMIERY

ECO


 

Inteligentni asystenci wspierają kierowcę w wielu obszarach – nie tylko w zakresie unikania wypadków, ale i przewidywania sytuacji na drodze. Dotyczy to również efektywnej strategii działania napędu oraz specjalnej, dostosowanej do wymogów auta elektrycznego nawigacji. Ponadto nowy model oferuje różne typowe dla Mercedesów rozwiązania, takie jak kontrola komfortu Energizing oraz system MBUX (Mercedes- Benz User Experience).

EQA dołącza do cenionej rodziny kompaktowych aut z gwiazdą. Z uwagi na bliskie powiązania z GLA dysponuje wszystkimi zaletami tego modelu, w połączeniu z efektywnym napędem elektrycznym. Nowy model będzie wytwarzany w Rastatt (Niemcy) oraz w Pekinie (Chiny). Akumulatory dostarczy filia Mercedes- Benz Accumotive w Kamenz.

Również fabryka w Jaworze przygotowuje się do produkcji systemów akumulatorowych do kompaktowych modeli Mercedes- EQ.

EQA debiutuje w wersji EQA 250 (zużycie energii w cyklu mieszanym: 15,7 kWh/100 km) o mocy 140 kW (190 KM) i zasięgu 486 km (w cyklu NEDC). „Piętrowy” akumulator litowo- jonowy, stanowiący element konstrukcyjny podwozia pojazdu, ma pojemność 66,5 kWh.

Aby zapewnić typowe dla Mercedesa wysokie standardy w zakresie komfortu związanego z eliminacją niepożądanych hałasów i wibracji, wdrożono zaawansowane działania na rzecz odizolowania napędu elektrycznego od podwozia i nadwozia.

Z przodu EQA zwraca uwagę czarną osłoną chłodnicy z centralnie umieszczoną gwiazdą. Charakterystyczną cechą jest ciągły pas świetlny z przodu i z tyłu. Pozioma listwa światłowodowa łączy światła do jazdy dziennej. Tylne lampy LED „stapiają się” z pasem świetlnym. Tablica rejestracyjna została przeniesiona na zderzak. Wyłącznie dla nowego modelu zarezerwowano dwu- lub trójkolorowe obręcze kół z lekkich stopów o średnicy do 20 cali.

W kabinie wzrok przyciągają podświetlany element ozdobny oraz akcenty w kolorze różowego złota. Do sprzedaży trafi też specjalny wariant Edition 1 z siedzeniami pokrytymi perforowaną skórą, przez które widać niebieską tkaninę. Typowo dla SUV-ów siedzenia EQA zostały umieszczone stosunkowo wysoko. Oparcie tylnej kanapy dzielone w proporcji 40:20:40. Standardowa nawigacja oblicza najszybszą trasę do celu z uwzględnieniem niezbędnych postojów na ładowanie.

Standardowo wyposażenie EQA obejmuje liczne systemy, w tym asystenta utrzymania pasa ruchu oraz asystenta hamowania. Funkcje pakietu wspomagania bezpieczeństwa jazdy obejmują m.in. monitorowanie manewru skrętu, tworzenie korytarza awaryjnego, ostrzeganie przy wysiadaniu oraz ostrzeganie o wykryciu pieszych w pobliżu przejść dla pieszych.

Nowe auto oferuje samouczący się system informacyjno- rozrywkowy MBUX, diodowe reflektory LED High Performance z adaptacyjnym asystentem świateł drogowych, elektrycznie sterowaną tylną pokrywę Easy- Pack, oświetlenie w 64 odcieniach do wyboru, fotele z czterokierunkową regulacją, kamerę cofania oraz wielofunkcyjną sportową kierownicę obszytą skórą.

Nowy model można spersonalizować za pomocą jednej z dwóch linii stylistycznych i wyposażenia: AMG Line i Electric Art, a także zamawiając pakiet Night.

DANE TECHNICZNE EQA 250
– napęd: na przednie koła;
– silnik elektryczny (przednia oś);
– moc maksymalna (kW): 140;
– moment obrotowy (Nm): 375;
– przyspieszenie 0-100 km/h (sek.): 8,9;
– prędkość maksymalna (km/h): 160;
– pojemność akumulatora w kWh (NEDC): 66,5;
– zużycie prądu w cyklu łączonym w kWh/100 km (NEDC): 15,7;
– zasięg w km (NEDC): 486;
– czas ładowania z wallboxa/na stacji AC (11 kW): 5.45 godz.;
– czas ładowania na stacji DC (100 kW): 30 min.