NAJBEZPIECZNIEJSZY MŁODY KIEROWCA MIESZKA W GDAŃSKU

PZM-Młody Kier1

Łukasz Mackiewicz z Gdańska wywalczył miano pierwszego w Polsce, Najbezpieczniejszego Młodego Kierowcy. Zwycięzca z Toru Modlin, gdzie odbył się finał akcji, odjechał Mercedesem.

Miejsce drugie zajął Szymon Pabich z Bełchatowa, a miejsce trzecie Tomasz Bieńkowski z Grębocina.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

BEZPIECZEŃSTWO


 

Promujący bezpieczną jazdę wśród kierowców w wieku 18-24 lat konkurs został w Polsce zorganizowany po raz pierwszy.

PZM-Młody Kier2

Organizatorem i pomysłodawcą był Polski Związek Motorowy (PZM), sponsorami strategicznymi: Auto Frelik oraz InterRisk, a partnerami merytorycznymi: Komenda Główna Policji i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie. Dodatkowo, inicjatywa otrzymała wsparcie PZM Travel.

Na przełomie czerwca i lipca ponad 1 300 osób wzięło udział w pierwszym, elektronicznym etapie konkursu. 30 najlepszych uczestników z całej Polski spotkało się w finale konkursu na Torze Modlin, aby zmierzyć się w zadaniach praktycznych.

PZM-Młody Kier5

Wśród zadań konkursowych znalazły się:
• hamowanie na wprost przed przeszkodą oraz hamowanie z ominięciem przeszkody;
• rozpoznawanie poślizgu – unikanie / hamowanie w zakręcie;
• destabilizacja pojazdu przy wykorzystaniu płyty poślizgowej z „szarpakiem” – próba utrzymania toru jazdy i ominięcia przeszkody;
• płynność jazdy slalomem;
• pierwsza pomoc – prowadzona przez Ratowników PZM z AMK Limanowa.

PZM-Młody Kier3

Według statystyk Komendy Głównej Policji, kierowcy w wieku 18-24 lat są w grupie najbardziej niebezpiecznych kierowców z najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji.

Konkurs „Najbezpieczniejszy Młody Kierowca”, na przekór statystykom, ma na celu wpłynąć na ten smutny trend, promować bezpieczną jazdę i zmienić tendencje młodych kierowców do ryzykownych zachowań na drodze.

PZM-Młody Kier4