NOKIAN: RUSZA PRODUKCJA OPON W AMERYCE PÓŁNOCNEJ

Nokian Tyres rozpoczęło produkcję opon w swoim północnoamerykańskim zakładzie w Dayton w stanie Tennessee. Firma zamierza stopniowo podnosić jej wielkość w ciągu roku.

Zakład będzie wytwarzać bezpieczne i proekologiczne wyroby dostosowane do potrzeb kierowców na tamtejszych rynkach.


Zobacz relacje:

OPONY

ECO


 

Umożliwi to firmie osiągnięcie celu podwojenia sprzedaży w tym regionie w latach 2018– 23. Nokian Tyres wyprodukowało w tej fabryce pierwszą testową oponę 1 lutego 2019 r. i kontynuuje certyfikację coraz większej liczby modeli i rozmiarów.

– Uruchomienie komercyjnej produkcji w fabryce w Dayton to doniosłe wydarzenie dla naszych klientów i pracowników . Cieszymy się, że w miarę zacieśniania relacji z partnerami będziemy mogli zapewniać północnoamerykańskim klientom coraz większą ofertę opon wysokiej jakości — powiedziała Hille Korhonen, prezes i dyrektor generalna Nokian Tyres.

Liczący 77 110 m2 kompleks należy do najbardziej zaawansowanych zakładów produkcji ogumienia w branży. Stosowane są w nim w wysokim stopniu zautomatyzowane procesy zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz starannie dobrane materiały. Produkcji jakościowych opon całorocznych i na każdą pogodę odpowiadających potrzebom kierowców w Ameryce Północnej będzie też sprzyjać kultura różnorodności pracowników.

W zakładzie położonym 64 kilometry na północ od Chattanoogi Nokian Tyres będzie docelowo zatrudniać aż 400 pracowników. Na razie w fabryce pracuje ponad 100 osób.

– Zakład w Dayton to dla nas kluczowy czynnik rozwoju w Ameryce Północnej i cieszymy się, że plany zapewniania klientom i kierowcom opon najwyższej klasy udaje nam się realizować zgodnie z założeniami. Dzięki temu skrócimy czas realizacji zamówień, zaspokoimy rosnący popyt na nasze produkty, a przy okazji przyczynimy się do rozwoju społeczności północno- wschodniej części Tennessee — powiedział Mark Earl, starszy wiceprezes w regionie obu Ameryk.

Budowa zakładu Nokian Tyres rozpoczęła się we wrześniu 2017 r. Jest to już trzeci zakład produkcyjny firmy na świecie, wraz z obiektami w Nokii w Finlandii i Wsiewołożsku w Rosji. Fabrykę w USA firma otworzyła oficjalnie w październiku 2019 r.

Nokian Tyres, firma założona i mająca siedzibę w Finlandii, oferuje opony zimowe, letnie i całoroczne najwyższej klasy do wszystkich segmentów. Dzięki produkcji w zakładzie w Dayton marka zamierza zaspokajać rosnące zapotrzebowanie w Ameryce Północnej i wykorzystywać szanse w segmentach opon całorocznych oraz na każdą pogodę.

Rozpoczęcie produkcji komercyjnej to jedno z kilku ważnych osiągnięć, jakie marka będzie świętować w tym roku. Za kilka miesięcy zostanie oddany do użytku zasilany energią słoneczną budynek administracyjny oferujący biura, miejsca spotkań, wyposażenie wellness dla pracowników, a nawet saunę. Buduje też na terenie kompleksu w wysokim stopniu zautomatyzowany magazyn, który pomieści aż 600 000 opon.

Firma przygotowuje się do wprowadzenia nowych produktów dla kierowców północnoamerykańskich w ciągu nadchodzących miesięcy i lat. Będzie przy tym przestrzegać w zakładzie rygorystycznych standardów zrównoważonego rozwoju w celu zminimalizowania ilości odpadów i emisji. Na parkingu instalowane są panele słoneczne, a nadmiarowe materiały produkcyjne będą poddawane recyklingowi.

System fotowoltaiczny na parkingu będzie generować 3 megawaty energii elektrycznej wykorzystywanej w zakładzie. We wrześniu ub. r. firma została ujęta w zestawieniu Dow Jones Sustainability Index już trzeci rok z rzędu. Uwzględnianych jest w nim zaledwie 10 proc. najbardziej proekologicznych na świecie spółek giełdowych.