OPEL AMPERA I CHEVROLET VOLT: SILNIK NAGRODZONY

Renomowane międzynarodowe media motoryzacyjne po raz kolejny wyróżniły samochody elektryczne Opel Ampera i Chevrolet Volt. Tytuł „Międzynarodowego Silnika Roku” w kategorii silników ekologicznych to nagroda za pokonanie po zaciętej rywalizacji 45 „zielonych” jednostek napędowych.

Ampera i Volt to pierwsze elektryczne samochody na rynku, którymi w każdej chwili wyruszyć można w dowolnie daleką trasę. Po raz pierwszy w 14-letniej historii plebiscytu zwycięzcą został zespół napędowy o zwiększonym zasięgu. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Stuttgarcie w Niemczech.

– Przed pojawieniem się Volta i Ampery, niewielki zasięg samochodów elektrycznych sprawiał, że były one mało praktyczne w codziennym użytkowaniu – powiedział Uwe Winter, Vehicle Line Director and Chief Engineer, odbierający trofeum od brytyjskiego organizatora – czasopisma Engine Technology International. Zmienia to nasz rewolucyjny system napędu, łączący przyjazną dla środowiska specyfikę silnika elektrycznego z dużym zasięgiem gwarantowanym przez jednostkę spalinową. Nagroda za najlepszy silnik ekologiczny to najwyższa forma uznania dla tego, co udało nam się osiągnąć.

Jury złożone z 76 dziennikarzy motoryzacyjnych z 35 krajów z całego świata przyznawało nagrody za najlepsze konstrukcje zespołów napędowych w 12 kategoriach. Oceniający zgodnie stwierdzili, że wybór zwycięzcy spośród 39 zupełnie nowych silników, które zgłoszono do tegorocznego konkursu, należał do szczególnie trudnych.

Jeden z członków jury, Bill McKinnon, wyjaśnia dlaczego modele Ampera i Volt o zwiększonym zasięgu cieszyły się tak dużym poparciem: „Połączenie efektywności napędu elektrycznego z funkcjonalnością i wygodą silnika benzynowego sprawiło, że rozwiązanie to stało się faworytem”.

Inny juror, Massimo Nascimbene, zauważył: „Koncepcja zwiększania zasięgu to najskuteczniejsza obecnie metoda popularyzacji napędu elektrycznego przy jednoczesnym ograniczeniu zależności od silników spalinowych. GM należą się gratulację za pionierskie działania w tej dziedzinie”.

Najnowsza nagroda za modele Ampera i Volt przyznana została w okresie wzrostu cen paliw, kiedy to małe, ekologiczne i elektryczne zespoły napędowe zyskują w międzynarodowej branży motoryzacyjnej coraz silniejszą pozycję.

Silnik elektryczny modeli Ampera i Volt o mocy 150 KM/111 kW zasilany jest z akumulatora litowo – jonowego o pojemności 16 kWh. W zależności od stylu jazdy i warunków na drodze taki zapas energii umożliwia pokonanie od 40 do 80 kilometrów wyłącznie za sprawą napędu elektrycznego, bez emisji spalin. Samochód zawsze napędzany jest przez jednostkę elektryczną. W trybie zwiększonego zasięgu, który uruchamia się z chwilą rozładowania akumulatora, energię do silnika elektrycznego zaczyna dostarczać generator, napędzany silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 l i mocy 86 KM/63 kW. Łączny zasięg pojazdu po jednorazowym tankowaniu wynosi 500 kilometrów.

Pojazdy Ampera i Volt zdobyły już wiele międzynarodowych nagród, w tym tytuł „World Green Car of the Year 2011”. Wysoko oceniono także poziom bezpieczeństwa pojazdów, przyznając im w testach Euro NCAP maksymalną liczbę 5 gwiazdek. Ponadto w ubiegłym roku redakcja czasopisma motoryzacyjnego Ward’s zaliczyła system napędu modelu Volt do dziesiątki najlepszych silników w Ameryce Północnej.