PHILIPS: NOWA JAKOŚĆ ŻARÓWEK HALOGENOWYCH

Philips-halog1

H4 i H7 to obecnie najpopularniejsze żarówki halogenowe w oświetleniu pojazdów mechanicznych, jednak od niedawna są stopniowo zastępowane nowymi konstrukcjami, takimi jak H18 i H19.

Zapewniają też wydajny strumień świetlny o wartości 1700 i 1750 lm. Ich efektywność można porównać do jakości diod LED.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Pomimo licznych innowacji we współczesnych samochodach wciąż dominują reflektory z żarówkami halogenowymi. Zdaniem przedstawicieli Lumileds – wyłącznego, licencjonowanego producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips – stan ten będzie utrzymywał się jeszcze przez wiele lat, głównie ze względu na niskie koszty produkcji, zakupu i eksploatacji.

Z drugiej strony, wpływa to na pracę producentów pojazdów, bo sama konstrukcja żarówki halogenowej istotnie ogranicza projektantów chcących stworzyć reflektory nawiązujące do nowoczesnych linii nadwozia. Szczególnie dotyczy to samochodów osobowych z segmentu A, B i C.

Philips-halog2

Nowe typy halogenów już na rynku wtórnym

Dla projektantów samochodów bryła nadwozia to niezwykle istotny element, a żeby posłużyć się obrazową przenośnią – reflektory w aucie to jego „oczy”. Nadają one indywidualny wygląd naszym czterem kółkom. Jednocześnie muszą zagwarantować maksymalny poziom bezpieczeństwa na drodze.

– Nowe rozwiązania zastosowane w H18 i H19 pozwoliły na opracowanie krótszych żarników i baniek żarówek halogenowych. Przekłada się na to możliwość zaprojektowania reflektorów o mniejszej średnicy, lepszej optyce czy bardziej kompaktowej budowie. Oczywiście wymagało to zachowania dotychczasowych parametrów świetlnych, które zostały nawet poprawione. Więcej światła na drodze pozwala kierowcy szybciej i lepiej ocenić sytuację, wydłużając tym samym czas potrzebny na podjęcie odpowiedniej reakcji – mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland.

Parametry żarówek halogenowych H4 i H7 nie zapewniają takiej jakości światła, jak bardziej zaawansowane źródła: lampy ksenonowe, diody LED czy reflektory laserowe.

Odpowiedzią na te wyzwania są nowe żarówki halogenowe marki Philips. Typ H18 jest odpowiednikiem H7, zaś H19 to H4. Nie jest to jednak równoznaczne z możliwością ich zastosowania we wszystkich konstrukcjach tradycyjnych reflektorów.

Żarówki halogenowe Philips H18 i H19 nie są nowością w branży motoryzacyjnej. Od dwóch lat wykorzystywane są już przy pierwszym montażu między innymi w Fordzie EcoSport i Kia Soul czy Hyundaiu HB20 produkowanym na rynki Ameryki Łacińskiej. Teraz obie żarówki trafiły na aftermarket i są dostępne również na polskim rynku.

Na początek H18 (12V 65W) i H19 (12V 60/55W) uzupełniły gamę żarówek Philips LongLife EcoVision (H1, H3, H4, H7 i H11). Charakteryzują się one długą żywotnością, która w przypadku pierwszej nowości wynosi do 1100 godzin, zaś drugiej do 1500 godzin ciągłego świecenia.