PSA CITROEN PEUGEOT: 2-MILIONOWY SILNIK Z RODZINY EP

Peugeot 308_sil

2-milionowy silnik benzynowy z rodziny EP zszedł właśnie z linii produkcyjnej Française de Mécanique, zakładu PSA Peugeot Citroën. Wersja z numerem 2 000 000 zostanie wysłana do fabryki w Sochaux.

Tam zostanie zamontowana zostanie w jednym z egzemplarzy Peugeot 308. Silniki benzynowe rodziny EP o pojemności skokowej 1.4 i 1.6 oferowane są w wielu modelach Peugeot i Citroëna. Najmocniejszy z nich rozwija moc 200 KM. W ostatnim czasie zaprezentowana została dodatkowa 270-konna jednostka napędowa, która dostępna jest w Peugeot RCZ R.


Zobacz także:
TECHNIKA
ROZMAITOŚCI


Produkcja silnika benzynowego opracowanego przez PSA Peugeot Citroën we współpracy z BMW rozpoczęła się w 2006 roku.

Wersja 1.6 THP została nagrodzona siedem razy z rzędu przez magazyn „International engine of the year award”.

Każdego dnia produkuje się 1 280 silników z tej rodziny. Do tego dochodzi produkcja 900 podzespołów fabrycznych – bloków cylindrowych, głowic cylindra, korbowodów i wałów korbowych, które codziennie wysyłane są do fabryki BMW w Hams-Hall (Wielka Brytania), a następnie montowane w modelu MINI.

Fabryka Française de Mécanique w Douvrin we Francji zatrudnia w sumie prawie 3 050 osób, z których około 800 pracuje przy produkcji silników EP. To jedna z dwóch fabryk, obok Trémery, produkujących w Europie silniki PSA Peugeot Citroën.