PUPIL BEZPIECZNY W PODRÓŻY CZYLI ZWIERZĘ W AUCIE

Lancer_F9918

Podróżujące samochodem zwierzęta domowe, podobnie jak ich właściciele, wymagają zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Właściwy sposób transportu oraz ubezpieczenie pokrywające ewentualne koszty leczenia lub wypłatę odszkodowania są niezbędne dla naszego spokoju i komfortu w trakcie podróży.

Psy i koty mogą być świetnymi towarzyszami w podróży. Właściciele powinni jednak pamiętać, że spoczywa na nich odpowiedzialność za zwierzę, tym większa, jeśli czworonoga traktuje się jak przyjaciela lub członka rodziny.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Zapewnienie bezpieczeństwa przewożonemu zwierzęciu leży po stronie kierowcy i pasażerów. Swobodnie biegające zwierzaki mogą wskoczyć kierowcy na kolana lub dostać się pod pedały, a w razie wypadku wypaść przez okno lub z dużą siłą uderzyć w któregoś z pasażerów. Jeśli podczas kontroli policjant uzna, że zwierzę ogranicza osobie prowadzącej samochód ruchy lub widoczność, może wystawić mandat.

Dla przewożenia średnich lub dużych psów najlepsze jest auto typu kombi, van lub hatchback. Nasz pupil może być transportowany w bagażniku, który musi być odgrodzony od kabiny pasażerskiej materiałową lub metalową siatką. Jeżeli nie posiadamy tego typu pojazdu, najbezpieczniej jest kupić psu specjalne szelki montowane do pasów bezpieczeństwa, które utrzymają go na miejscu w trakcie gwałtownego hamowania czy manewru wymijania.

Małych psów i kotów nie wolno trzymać na kolanach w trakcie jazdy. Nie łudźmy się, że w sytuacji awaryjnej utrzymamy je na rękach. Niewielkiego psiaka czy kota najlepiej przewozić w specjalnym kontenerze przystosowanym do tego celu.

Równie ważnym aspektem co prawidłowy sposób transportu, jest zadbanie o właściwe ubezpieczenie przewożonych czworonogów. Ubezpieczyciele nadal rzadko oferują możliwość objęcia ochroną życia i zdrowia przewożonego w pojeździe pupila. AXA DIRECT w ramach ubezpieczenia Assistance MINI, oferowanego w ramach standardowego Pakietu OC, jak i Pakietu OC + AC, zapewnia bezpłatną ochronę kotom i psom przewożonym w samochodzie.

W sytuacji, gdy nasz pupil ucierpi w wyniku wypadku, m.in. zorganizuje i pokryje koszty transportu zwierzęcia do kliniki weterynaryjnej, jak również koszty jego leczenia (do wysokości limitu – 1000 zł). Jeśli leczenie nie jest konieczne, AXA DIRECT zapewni opiekę nad zwierzęciem i jego transport do opiekuna. Jeżeli w wyniku wypadku dojdzie do śmierci zwierzęcia przewożonego w samochodzie, w ramach ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków Kierującego Pojazdem (NNWK), AXA DIRECT zapewni wypłatę świadczenia do wysokości 1000 zł.