RAJD KARKONOSKI 2013: KAJTO I JAREK FAWORYTAMI

kajetanowicz 11_wisla2013

Trzecia runda Lotos Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, którą jest Rajd Karkonoski odbywający się w pierwszy weekend lipca, to prawdziwe rajdowe święto dla fanów sportów motorowych, mieszkańców Jeleniej Góry i pięknych karkonoskich okolic.

Trzykrotni Mistrzowie Polski Kajetan Kajetanowicz (Automobilklub Polski) i Jarek Baran (Automobilklub Krakowski) – ubiegłoroczni zwycięzcy tej rundy i liderzy krajowego czempionatu jako pierwsi pojawią się na krętych, górskich trasach Karkonoszy, w Szklarskiej Porębie oraz okolicach Lubomierza czy Mirska.


Zobacz także:
RAJDY


* Wiele załóg podkreśla, że to najtrudniejszy rajd w sezonie. Czy kierowca Lotos Rally Team zgadza się z tym stwierdzeniem?
– Kajetan Kajetanowicz: Lubię wyzwania, a ten rajd, bez dwóch zdań, kwalifikuje się do takiej kategorii, dlatego czekam z niecierpliwością na start. Dla mnie zawsze najtrudniejszy, ale i najciekawszy, wydaje się rajd, który jest tuż przed nami, bo jest tysiąc rzeczy, którymi może nas zaskoczyć. Kiedy pomyślę co nas może czekać na Karkonoskim, a lubię czasem puścić wodze fantazji, to już czuję przypływ adrenaliny – mam tak przed każdym startem.

* Ze statystyk wynika, że od początku ubiegłego roku byłeś najszybszy na 73 z 99 oesów, czyli wygrałeś ponad 70 procent odcinków asfaltowych. Co więcej – od kilkunastu miesięcy nie oddałeś nikomu zwycięstwa w asfaltowym rajdzie. Czy planujesz jeszcze podkręcać ten wynik?
– Nie zwracam na te wyliczenia większej uwagi. Oczywiście miło usłyszeć coś takiego i faktycznie liczby działają na wyobraźnię. Statystyką jednak się rajdów czy Mistrzostw nie wygrywa, choć pewnie miło będzie analizować te „cyferki”, ale dopiero na emeryturze. Moim zamiarem nie jest bicie rekordów, to się dzieje samo, przy okazji drogi do celu, jakim jest bycie coraz lepszym kierowcą i oczywiście kolejne mistrzostwo. Możecie pomyśleć, że jestem trochę zakręcony, skoro stawianie czoła wyzwaniom, możliwość rywalizacji i czerpanie przyjemności z jazdy nieustająco sprawia mi tak wielką radochę.

* Jarku, mógłbyś w kilku słowach powiedzieć, gdzie będziecie rywalizować podczas tegorocznego Rajdu Karkonoskiego?
– Jarek Baran: Rajd Karkonoski to absolutny klasyk, a jego odcinki to jedne z najtrudniejszych asfaltowych prób w Mistrzostwach. Zmienne tempo, sekcje o różnej przyczepności i szerokości drogi oraz niespotykana ilość różnych rzeczy „leżących” koło trasy – tutaj notatki muszą być perfekcyjne. Pierwszy dzień rajdu to dwie tradycyjne próby: Karpniki, w konfiguracji identycznej jak w roku ubiegłym oraz mocno zmodyfikowany i „odwrócony” Karpacz. Pętlę uzupełnia bardzo szybki i bardzo śliski Dziwiszów. Na koniec dnia spotkamy się w Jeleniej Górze na odcinku Zabobrze, który w tym roku będzie miał charakter wyścigu równoległego. Dzień drugi to kolejne trzy próby. Znany z roku ubiegłego odcinek w Szklarskiej Porębie został nieznacznie skrócony. Po nim nowy odcinek Gajówka i absolutny hit tej części rajdu – Lubomierz. Kajetan uznał ten odcinek za swój ulubiony OS w Polsce, a to oznacza dla mnie wielkie emocje. Mam nadzieję, że dla naszych kibiców również.

Starty Kajetana Kajetanowicza i Jarka Barana w sezonie 2013 wspierają strategiczny partner Lotos Rally Team – Grupa Lotos oraz Lotos Paliwa – producent paliw Lotos Dynamic – a także Driving Experience i CUBE.ITG.