RAJD POLSKI 2018: GRIAZIN I MARCZYK ZWYCIĘZCAMI, GRZYB MISTRZEM

rpol_3-met

Nikolaj Griazin i Jaroslaw Fedorow w Skodzie Fabii R5 wygrali 75. Rajd Polski, rundę mistrzostw Europy (FIA ERC). W klasyfikacji RSMP triumfowali Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia R5).

Wyniki rajdu ważyły się do ostatniego odcinka specjalnego. Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel (Skoda Fabia R5) zapewnili sobie na Power Stage (nieoficjalnie) tytuł mistrzów kraju.

sponsorenault

Sześć niedzianych odcinków specjalnych okazało się przy niesprzyjającej aurze bardzo wymagających dla startujących zawodników. W klasyfikacji mistrzostw Europy sprawa zwycięstwa rozstrzygnęła się z powodu minutowego spóźnienia się załogi Jari Hattunen i Antti Linnaketo (Skoda Fabia R5) na PKC. Strata 1o sekund okazała się bolesna – Finowie przegrali bowiem rajd z Griazinem i Fedorowem o… 8,3 sekundy.

rpol_3-met2

Trzecie miejsce zajęli Chris Ingram i Ross Whittock (Škoda Fabia R5), a czwartą – Fabian Kreim i Frank Christian (Škoda Fabia R5).

W RSMP do rywalizacji w systemie Rally2 powrócili w niedzielę Jakub Brzeziński i Kamil Kozdroń (Skoda Fabia R5) oraz Dariusz Poloński i Łukasz Sitek (Ford Fiesta R5).

“Collin”, kierowca Automobilklubu Polski liczył na to, że uda mu się powiększy dorobek punktowy na Power Stage i przy odrobinie szczęścia wywalczyć swój upragniony tytuł mistrza Polski. Jadący z dalszym numerem startowym Kuba Brzeziński miał zdecydowanie gorsze warunki na trasie niż czołowe załogi, w tym Grzyb i Marczyk. Odcinek ukończył na siódmym miejscu, bez punktów.

rpol_3-met3

A to oznaczało kolejny tytuł dla Grzegorza Grzyba!

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk dzięki zwycięstwu i drugiej pozycji na Power Stage w RSMP (w rajdzie 5. lokata) zostali wicemistrzami kraju. Załoga Automobilklubu Polski przegrała rywalizację z “Grzybkiem” różnicą jednego punktu! Jakub Brzeziński i Kamil Kozdroń zajęli trzecie miejsce, choć po Rajdzie Rzeszowskim wydawało się, że tytuł “mają w kieszeni”…

W niedzielę z czołówki odpadli Łukasz Byśkieniewicz i Maciej Wisławski (Hyundai i20 R5), którzy zajmowali piątą pozycję (za duetem Tomasz Kasperczyk i Damian Syty w Fordzie Fiesta R5). Załoga TVN Turbo wypadła z trasy, ale na szczęście zawodnikom nic się nie stało. Na mecie zabrakło też innych duetów z “10” po pierwszym etapie: odpadli Szymon Ruta i Kamil Heller (Skoda Fabia R5) oraz Tomasz Zbroja i Paweł Pochroń (Citroen DS3 R3T).

rpol_3-met4

Awansowali natomiast: Marcin Słobodzian i Grzegorz Dachowski (Subaru Impreza STi), Łukasz Kotarba i Tomasz Kotarba (Mitsubishi Lancer Evo X), Simone Tempestini i Sergiu ITU (Abarth 124 Rally), Andrzej Borkowski i Michał Jargała (Ford Fiesta Proto), Jacek Jurecki i Michał Trela (Peugeot 208) oraz Grzegorz Bonder i Jakub Gerner (Peugeot 208 VTi).

W klasie Open 2WD+ wygrali Paweł Krysiak i Maciej Trela (Ford Fiesta), a w HR4 – Konrad Dudziński i Adam Binięda (Honda Civic). Sklasyfikowano (łącznie z jadącymi w Rally2) zaledwie 20 załóg.