RAJD POLSKI 2021: GRIAZIN I ALEKSANDROW WYGRYWAJĄ OS1 MIKOŁAJKI ARENA

Rosyjski duet Nikołaj Griazin i Konstantin Aleksandrow (Volkswagen Polo GTI R5) zapisał na swoje konto zwycięstwo na pierwszym z 14 oesów c. Rywalizację otworzyło widowiskowe starcie na szutrowo-betonowym torze Mikołajki Arena (2,5 km), na którym załogi rywalizują parami.

Trasa oesu Mikołajki Arena charakteryzuje się zmienną przyczepnością, szczególnie jeśli – tak jak dzisiaj – są miejsca z wilgotną nawierzchnią. Stąd też uzyskanie dobrego czasu nie jest łatwe.


Zobacz także:

RAJDY

RAJD POLSKI 2021: PIERWSZY OS NA TORZE MIKOŁAJKI ARENA


 

Z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie pechowcy z odcinka kwalifikacyjnego – Nikołaj Griazin/Konstantin Aleksandrow (Volkswagen Polo GTI R5). Zwycięzcy Rajdu Polski z 2018 r. musieli się zatrzymać w trakcie kwalifikacji, by udrożnić wlot powietrza do chłodnicy i nie przegrzać silnika. Pecha powetowali sobie na pierwszym oesie wliczanym do klasyfikacji generalnej zawodów.

0,6 sekundy wolniej trasę OS 1 pokonał irlandzki duet Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 R5). Mgnienie oka za nimi uplasowali się Fabian Kreim i Frank Christian (Volkswagen Polo GTI R5, +0,7 s), a także Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski (Skoda Fabia Rally2). Mistrzowie Polski z sezonu 2014 zremisowali z trzykrotnymi mistrzami Niemiec. Pierwszą piątkę zamknęli Rumuni – Simone Tempestini i Sergiu Itu (również Fabia Rally2, +1,1 s).

Byłem trochę zaskoczony mokrą nawierzchnią, ale ważne, że ukończyliśmy – komentował Griazin.

Dopiero na 13. miejscu inauguracyjną próbę ukończyli Łukjaniuk i Arnautow, aktualni mistrzowie Europy. – Nikt nam nie powiedział, że odcinek będzie mokry – ironizował na mecie Rosjanin (+2,4 s).

W czołowej dziesiątce znalazła się jeszcze jedna polska załoga – Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel z ORLEN Team (Skoda Fabia Rally2, 9. miejsce, +2 s).

Wśród zawodników dysponujących samochodami Rally3, debiutującymi w FIA ERC, najszybsi byli Estończycy – Ken Torn z Kauri Pannas (Ford Fiesta Rally3).

Sobotni etap ORLEN 77. Rajdu Polski składa się z siedmiu odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 130 km. Zawodników czekają po dwa przejazdy oesów Świętajno (18,2 km), Olecko (17,16 km) oraz Wieliczki (28,7 km). Etap zakończy drugie i ostatnie w tej edycji starcie na torze Mikołajki Arena.

Powiedzieli po pierwszym dniu:

Jarosław Szeja: – Pierwszy oes Rajdu Polski za nami. To była krótka rozgrzewka na torze Mikołajki Arena. Wynik jest dobry, ale pamiętamy, że rajd tak naprawdę zaczyna się dopiero jutro. To będzie długi i ciężki dzień, ale czujemy, że jesteśmy gotowi. Dziękujemy za wsparcie partnerom – bez Was nie byłoby nas na starcie tej imprezy. Dziękujemy też kibicom za to, że jesteście i okazujecie nam swoje wsparcie. To bardzo ważne i czujemy to na oesach!

Maciej Lubiak:Pierwszy raz w życiu jechałem po tym torze! Było nieco ślisko, ale wszystko ok. Czekamy na jutrzejsze odcinki i najdłuższy dzień rajdu, w którym pokonamy 130 kilometrów oesowych i 370 dojazdowych.

Adrian Chwietczuk:Jesteśmy po pierwszym dniu Rajd Polski | Rally Poland , po raz pierwszy w życiu jechałem po Torze Mikołajki, ale to była tylko rozgrzewka przed właściwą rywalizacją, która czeka nas jutro. W sobotę będziemy czyścili drogę, więc nasze tempo na początku pewnie trochę spadnie, ale myślę, że na drugiej pętli je wyrównamy. Liczymy na Wasz doping, trzymajcie kciuki i kibicujcie bezpiecznie!

Grzyb Grzegorz:Naprawdę fajnie, mnóstwo kibiców. Fajnie że tu są! Było ślisko o czym nie wiedzieliśmy.

Miko Marczyk:Rozpoczęliśmy Rajd Polski. Za nami kwalifikacje i pierwszy odcinek specjalny, który zakończyliśmy na 12 miejscu w klasyfikacji generalnej oraz 3 miejscu w klasyfikacji juniorskiej ERC Michelin Talent Factory! Jutro zaczynamy prawdziwy, długi i trudny rajd, którego nie mogę się już doczekać. Trzymajcie kciuki!

Kacper Wróblewski:Kończymy dzień pozytywnym akcentem, zajmując 9. miejsce w FIA ERC i 3. miejsce w klasyfikacji RSMP. Nasz węgierski serwis Topp-Cars Rally Team stwierdził, że zasłużyliśmy dziś na langosza!

Tomasz Kasperczyk:Poszło OK, choć było bardzo ślisko, czego się nie spodziewałem. To dopiero rozgrzewka. Jutro od rana będziemy cisnąć!

Klasyfikacja ORLEN 77. Rajdu Polski po OS 1:

1. Nikołaj Griazin/Konstantin Aleksandrow (RUS/RUS, VW Polo GTI R5) 1:49,2 s
2. Craig Breen/Paul Nagle (IRL/IRL, Hyundai i20 R5) +0,6 s
3. Fabian Kreim/Frank Christian (GER/GER, VW Polo GTI R5) +0,7 s
= Wojciech Chuchała/Sebastian Rozwadowski (POL/POL, Skoda Fabia Rally2) +0,7 s
5. Simone Tempestini/Sergio Itu (ROU/ROU, Skoda Fabia Rally2) +1,1 s
6. Erik Cais/Jindriska Zakova (CZE/CZE, Ford Fiesta Rally2) +1,7 s
7. Umberto Scandola/Guido D’Amore (ITA/ITA, Hyundai i20 R5) +1,8 s
8. Andreas Mikkelsen/Ola Floene (NOR/NOR, Skoda Fabia Rally2) +1,9 s
9. Kacper Wróblewski/Jakub Wróbel (POL/POL, Skoda Fabia Rally2) +2 s
10. Nil Solans/Marc Marti (ESP/ESP, Skoda Fabia Rally2) +2,2 s

Zdjęcia: Kamil Cichocki