RAJD POLSKI KOBIET 2012: CZAS NA PODSUMOWANIE

Druga edycja Rajdu Polski Kobiet za nami, teraz czas na podsumowania. Organizatorem oraz kreatorem inicjatyw była Fundacja Teraz Kobiety, partner fundacji Iberia Motor Company generalny importer aut marki SEAT w Polsce oraz marka Castrol.

Wzorem ubiegłego roku skupiono się na propagowaniu profilaktyki onkologicznej oraz aktywnej, dynamicznej walki Kobiet w Polsce z chorobami nowotworowymi. Dzięki wspólnym wysiłkom i wczesnemu zdiagnozowaniu zmian onkologicznych udało się uratować życie i zdrowie wielu Kobiet.

Trasa Rajdu obejmowała miejscowości położone wokół Warszawy, takie jak: Otwock, Karczew, Góra Kalwaria, Podkowa Leśna, Lesznowola, Otrębusy, Konstancin, Piaseczno. Wyjątkowo w rajdzie mogły brać udział również załogi męskie – w charakterze wsparcia operacyjnego, m.in. Rafał Sonik, Paweł Szkopek, Marcin Fraszka, Waldek Błaszczyk, Leszek Kuzaj, Kamil Butruk, Mateusz Korobacz, Łukasz Sołtysiak, Michał Fajbusiewicz oraz Jarek Kazberuk.

Do sportowej rywalizacji stanęło 30 załóg, z tego aż 10 z ubiegłego roku, kontynuując już tradycję wspólnej zabawy, rywalizacji sportowej, a przede wszystkim promowania badań profilaktycznych. Panie przyjechały z różnych zakątków kraju, np. Gdańska, Szczecina, Poznania, Łodzi, Lublina, Białegostoku, Krakowa oraz Warszawy i okolic. Promocję badań profilaktycznych wspierały takie Panie jak: Ewa Kopacz, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Krystyna Barbara Kozłowska, Beata Małecka Libera oraz czynnie: Anna Popek, Olga Bończyk, Joanna Zientarska, Karolina Lampel-Czapka, Katarzyna Jankowska, Dorota Deląg oraz Ewa Gawryluk.

Seatami jechały m.in. Ewa Gawryluk, Anna Popek i Olga Bończyk – drugie w swojej klasie i trzecie w klasyfikacji generalnej, kobiecy team Seata: Ewa Litwińczuk i Monika Kozicka oraz Joanna Zientarska, Dolota Delong czy Katarzyna Janowska.


Zobacz także:
RAJD POLSKI KOBIET: UDANA DRUGA EDYCJA
RAJD POLSKI KOBIET: SPORT I PROFILAKTYKA
RAJD POLSKI KOBIET: JADĄ PO ZDROWIE
RAJD POLSKI KOBIET: WYŚCIG O ZDROWIE JUŻ W MAJU
RAJD POLSKI KOBIET: PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ ROZPOCZĘTE
RAJD POLSKI KOBIET: PO RAZ DRUGI Z SEATEM
RAJD POLSKI KOBIET: CASTROL KOLEJNYM SPONSOREM


Całość trasy wynosiła ponad 140 km uwzględniając 7 prób szybkościowych rozgrywanych na zamkniętych, specjalnie przygotowanych odcinkach prób KJS-owych oraz Super Próba łącząca się z VII Rajdem Piaseczna i wieńcząca rywalizację. Komandorem zawodów był Witold Prószyński.

Rajd Polski Kobiet to jednak nie tylko rywalizacja. To przede wszystkim profilaktyka i badania. Działalność Fundacji, wzorem roku ubiegłego skupia się na propagowaniu profilaktyki onkologicznej oraz aktywnej, dynamicznej walki Kobiet w Polsce z chorobami nowotworowymi. W wyniku podjętych działań Fundacji udało się uratować życie i zdrowie u wielu kobiet dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu zmian onkologicznych. Wraz z marką Seat będą – jeszcze do końca września – realizowane pikniki medyczne.

Niekonwencjonalna metoda propagowania tej idei daje szansę na zwrócenie uwagi zarówno osób najbardziej tym zainteresowanych, jak i wielu instytucji oraz podmiotów mogących się włączyć do szczytnej akcji ratowania zdrowia i życia kobiet w Polsce. Świadoma profilaktyka jest najprostszym czynnikiem poprawiającym skuteczność leczenia i zapobiegania chorobom nowotworowym u kobiet.

Sukces przyjętych planów medyczno – sportowych nie byłby możliwy bez doskonałej współpracy ze stałymi partnerami medycznymi, takimi jak: Centrum Onkologii w Warszawie, Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, Szpitala IBIS w Warszawie, Centrum Zdrowia w Piasecznie, Centrum Nowoczesnej Diagnostyki MEDICA z Łodzi, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Regionalnych Centr Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce.

Wszystkie uczestniczki Rajdu miały przeprowadzone badania profilaktyczne w Centrum Onkologii w Warszawie (cytologia) oraz w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku (mammografia). W podstawionych mammobusach na całej trasie Rajdu oraz w Centrum Medycznym w Piasecznie mieszkanki okolicznych miejscowości przeprowadziły badania piersi. Te miasta i Gminy, które nawiązały współpracę z Fundacją Teraz Kobiety finansowały część badań mammograficznych dla mieszkanek swoich miejscowości w ramach grupy Kobiet w wieku 35 -50 lat.

Do dnia 14 czerwca łącznie wykonano:
– 118 badań cytologii, w tym 40 wśród uczestniczek Rajdu Polski Kobiet;
– 205 badań mammograficznych, w tym u 30 uczestniczek Rajdu;
– pobrano 28,5 litra krwi podczas całej akcji pikników medycznych oraz Rajdu, a 10 osób zapisano do rejestru niespokrewnionych dawców szpiku.

Fundacja Teraz Kobiety, kierowana przez dr. Krystynę Backiel, po zakończeniu wszystkich inicjatyw w 2012 roku przygotuje raport medyczny, który zostanie udostępniony partnerom, sponsorom, mediom oraz Ministerstwu Zdrowia.

Nowe formy inicjatyw Fundacji Teraz Kobiety w 2012 roku

1. Została podjęta współpraca z Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku w zakresie wspólnego programu szkoleniowego dla pielęgniarek dotyczącego opieki onkologicznej – w ramach międzynarodowego grantu.
2. Opracowana zostanie profesjonalna dokumentacja statystyczno-kosztowa pozwalająca podjąć kroki w kierunku obniżenia wieku skryningowego Kobiet w Polsce.
3. Fundacja będzie koncentrować się wokół pozyskiwania środków na operacje rekonstrukcji piersi u kobiet po przebytej chorobie onkologicznej.
4. Fundacja pozyskała do współpracy w przyszłorocznym rajdzie osobę i zespół Pana Rafała Sonika.
5. Elementy działań medycznych podejmowanych przez Fundację Teraz Kobiety będzie wspierać jedna z polskich korporacji.

Patronem medialnym 2. Rajdu Polski Kobiet jest portal NewsAuto.pl

Więcej na stronie: rajd-polski-kobiet.pl.