RAJD POLSKI KOBIET: UDANA DRUGA EDYCJA

Odbyła się druga edycja Rajdu Polski Kobiet. Do sportowej rywalizacji stanęło 30 załóg, w składzie których znalazły się m.in. Anna Popek, Olga Bończyk, Joanna Zientarska, Dorota Deląg, Katarzyna Jankowska. Twarzami nowej edycji Rajdu byli: aktorka Ewa Gawryluk oraz rajdowiec Jarek Kazberuk.

Gościnnie w tym roku udział wzięli panowie. Damskie załogi wspierali: Waldemar Błaszczyk, Michał Fajbusiewicz, Leszek Kuzaj, Rafał Sonik, Kamil Butruk, Mateusz Korobacz Paweł Szkopek, Marcin Fraszka. Celem Rajdu, organizowanego przez Fundację Teraz Kobiety, jest walka z chorobami nowotworowymi u kobiet i promowanie wykonywania badań profilaktycznych.

Załogi, po przeglądzie technicznym udały się na rajdowe trasy, przygotowane przez Komandora Rajdu Witolda Prószyńskiego. Całość trasy wyniosła ponad 140 km. Zawodniczki pokonały odcinki wiodące przez podwarszawskie miejscowości (Otwock, Karczew, Góra Kalwaria, Podkowa Leśna, Lesznowola, Konstancin, Piaseczno) i odbyły siedem prób specjalnych. Po wyczerpującym dniu na wszystkich uczestników czekał dodatkowy przejazd w terenie oraz zasłużony wypoczynek w hotelu w Książenicach, gdzie podczas kolacji o swojej rajdowej pasji i osiągnięciach opowiedział Rafał Sonik, sześciokrotny Mistrz Polski, pierwszy Polak, który stanął na podium Rajdu Dakar.


Zobacz także:
RAJD POLSKI KOBIET: SPORT I PROFILAKTYKA
RAJD POLSKI KOBIET: JADĄ PO ZDROWIE
RAJD POLSKI KOBIET: WYŚCIG O ZDROWIE JUŻ W MAJU
RAJD POLSKI KOBIET: PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ ROZPOCZĘTE
RAJD POLSKI KOBIET: CASTROL KOLEJNYM SPONSOREM


Drugiego dnia Rajdu, wszystkie załogi dołączyły w Piasecznie do “VII Rally Piaseczno 2012” i wzięły udział w Super Próbie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

W trakcie II edycji Rajdu Polski Kobiet uczestniczki miały zorganizowane badania mammograficzne oraz cytologiczne w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie oraz Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Na całej trasie rajdu rozstawione były mammobusy, cytobusy oraz ambulanse do poboru krwi, z których korzystały mieszkanki okolicznych miejscowości.

– Data II edycji Rajdu nie była przypadkowa – w Dniu Matki chciałyśmy przekazać Kobietom, że powinny się badać nie tylko ze względu na siebie, ale także dla swoich najbliższych! Podstawowym celem Rajdu jest zwrócenie uwagi na rosnące statystyki zachorowań na raka i uświadomienie potrzeby dbania o zdrowie. Kolejna edycja pokazała, że takie inicjatywy jak Rajd są potrzebne, a Panie doskonale radzą sobie za kółkiem – powiedziała dr Krystyna Backiel, Prezes Zarządu Fundacji Teraz Kobiet, pomysłodawczyni i organizator Rajdu Polski Kobiet.

Rak to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, a drugą w Europie. Rocznie diagnozowanych jest 3 miliony nowych przypadków, a 1,7 miliona osób umiera z powodu chorób nowotworowych. Z badań wynika, że w Polsce na 100 tys. kobiet – 15 choruje z powodu raka szyjki macicy (jest to najwyższy wskaźnik w Europie), a na raka piersi 30 kobiet na 100 tys. Umieralność na raka piersi rośnie w tempie 1,6 proc. rocznie, a struktura zaawansowania klinicznego jest fatalna. Rak piersi po prostu wykrywany jest zbyt późno. Tylko w 20 proc. przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania. Wtedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Najwięcej zachorowań obserwuje się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet po 20 roku życia. Prawdopodobieństwo wystąpienia raka rośnie z wiekiem.

Patronat nad rajdem objęli m.in.: Ewa Kopacz (Marszałek Sejmu), Bartosz Arłukowicz (Minister Zdrowia), Joanna Mucha (Minister Sportu i Turystyki), Barbara Kudrycka (Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Agnieszka Kozłowska – Rajewicz (Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania), Krystyna Barbara Kozłowska (Rzecznik Praw Pacjenta), Beata Małecka – Libera (Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia).

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Teraz Kobiety.

Partnerami samochodowymi są Seat, Subaru, Volvo Auto Polska. Partnerem strategicznym i sponsorem 2. edycji Rajdu Polski Kobiet jest marka Castrol. Oficjalnym Partnerem Fundacji – jest Iberia Motor Company. Sponsorem 2. edycji Rajdu Polski Kobiet jest Volvo Auto Polska.

Imprezę wspierają m.in.: Krajowa Izba Gospodarcza, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Białostockie Centrum Onkologii, Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, Grupa Medyczna LUX MED FADO, Grupa Medyczna MEDICA z Łodzi, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku, Urzędy miast i gmin leżących na trasie II edycji Rajdu Polski Kobiet, Elektoralna Dental Clinik, Automobilklub Centrum z Warszawy, AM Art-Media Agencja PR, ATS – System, Estee Lauder.

Patronem medialnym jest m.in. portal NewsAuto.pl

Więcej na stronie: rajd-polski-kobiet.pl.

Fot.: Organizator