RALLYE OILIBYA DU MAROC 2012: STARTUJĄ POLACY

Motocykliści Orlen Team i Automobilklubu Polski, Kuba Przygoński i Jacek Czachor oraz załogi samochodowe: Krzysztof Hołowczyc i Filipe Palmeiro oraz Szymon Ruta i Laurent Lichtleuchter wystartują w Rallye Oilibya du Maroc. Na liście zgłoszeń rajdu jest czołówka światowego Cross-Country.

Motocykliści Orlen Team i Automobilklubu Polski zakończyli sezon startów w rajdach terenowych Cross-Country w ubiegłą sobotę. Wszyscy zdobyli tytuły: Kuba Przygoński zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata, Jacek Czachor sięgnął po Open Trophy, a Marek Dąbrowski – pomimo nieukończenia ostatniej eliminacji na skutek wypadku – zajął drugie miejsce w tej klasie.

Zawodnicy nie zwalnianą jednak tempa. Marek poddał się krótkiej rehabilitacji, by móc w pełni sił, za około miesiąc, powrócić do ścigania. Natomiast Jacek i Kuba już są w Maroku, gdzie wezmą udział w pustynnym Rallye Oilibya du Maroc. W rajdzie wystartuje bardzo silna konkurencja z pięciokrotnym mistrzem świata – Markiem Comą na czele. Na odcinkach specjalnych zobaczymy również: Cyrila Despress, Jordiego Viladomsa, Joana Barredę, Heldera Rodriguesa – po raz pierwszy na fabrycznie nowej Hondzie, Paulo Goncalvesa czy Chaleco Lopeza.

– Dopiero co zdążyłem rozpakować walizki, a już przygotowuję się do kolejnej podróży i startu. Przed nami 6 etapów po ekstremalnie trudnej nawierzchni. Wszyscy najszybsi chcą wystartować w tym rajdzie, gdyż pustynia w Maroko daje możliwość trenowania na praktycznie każdym rodzaju trasy. Będzie piach, kamienie, fesz-fesz oraz bardzo wysokie wydmy. Na starcie pojawi się co najmniej 20 szybkich riderów. Na pewno będzie to solidna zaprawa przed Dakarem. Do Maroko zawodnicy przyjeżdżają również po to, by przetestować swoje motocykle. Będą więc wszyscy konstruktorzy: KTM – którym startuję, Husqvarna, Yamaha oraz Honda – powiedział Kuba Przygoński.

– W Egipcie zbudowałem dobrą formę. Będę chciał skorzystać teraz jak najwięcej treningowo w szczególności jeśli chodzi o technikę jazdy na poszczególnych rodzajach tras. Będę również sprawdzał wydolność swojego organizmu. Oczywiście moim założeniem jest walczyć z konkurentami, ale teraz to drugorzędna sprawa. Czeka mnie jeszcze wiele OS-owych kilometrów przed Dakarem i muszę równomiernie rozkładać siły – mówi Jacek Czachor.

Skład Orlen Team uzupełni załoga samochodowa: Szymon Ruta za kierownicą Toyoty Hilux przygotowanej przez Overdrive. Kierowca testował już ten sprzęt podczas Rajdu Baja Poland, gdzie osiągnął wysoką czwartą pozycję.

– Przed nami niesamowita przygoda, ponad 2 tysiące rajdowych kilometrów i właściwie każdy rodzaj nawierzchni. Właśnie takiego treningu potrzebuję. Na pewno zbierzemy wiele nowych doświadczeń. Wiemy już, że auto potrafi jechać bardzo szybko, a my wiemy jak uzyskać z niego maksymalną moc. Teraz potrzebujemy dostosować tempo do poszczególnych rodzajów tras. Myślę, że zadaniem mojego pilota będzie raczej nauczenie mnie, jak w poszczególnych miejscach zwolnić, a nie przyśpieszać, by robić lepsze czasy. To będzie dla nas olbrzymi sprawdzian, to w zasadzie nasz pierwszy start w warunkach sportowych na prawdziwej, afrykańskiej pustyni – powiedział Szymon Ruta.

Hołek wystartuje samochodem Mini All 4 Racing wystawionym przez zespół Monster Energy X-raid.

-Jestem bardzo podekscytowany przed rajdem, bo wiem, że będzie to bardzo trudny i zarazem ostatni poważny sprawdzian przed zbliżającym się rajdem Dakar. Sprawdzian zarówno dla naszej załogi, jak i sprzętu, który mam nadzieję, w najbliższym Dakarze nas nie zawiedzie. Obaj z Filipe jesteśmy w dobrej formie i będziemy robili wszystko, aby znaleźć się w ścisłej czołówce marokańskiego rajdu. Właśnie zakończyliśmy kilkudniowe testy w okolicach Erfoud, gdzie jeździliśmy zarówno po dużych wydmach, jak i po niezwykle dziurawych, skalistych odcinkach. Samochód spisuje się świetnie, nasza współpraca z Filipe też układa się bardzo dobrze, więc wierzę, że wystarczy nam energii i determinacji, żeby ten rajd nawet wygrać – powiedział Krzysztof Hołowczyc podczas testów poprzedzających Rajd Maroka.

W sześcioetapowym Rallye Oilibya du Maroc 2012 zaplanowano odcinki specjalne o łącznej długości 1544 km. Po badaniu kontrolnym zaplanowanym na 14 października, rajd wyruszy następnego dnia z miejscowości Erfoud, a linia mety została wyznaczona w miejscowości Zagora, gdzie 20 października odbędzie się uroczysta dekoracja zwycięzców rajdu. Na liście startowej znalazły się 54 załogi samochodowe, w tym dwie pojadą autami Mini All 4 Racing, wystawionymi przez team Monster Energy X-raid. Kierowcy tego zespołu, w którym wystartuje Krzysztof Hołowczyc, stanowią obecnie najsilniejszą na świecie ekipę w rajdach cross-country.