RENAULT: TWIZY DLA ORANGE WE FRANCJI

Orange wprowadziło katalog „zielona flota” („green fleet”), w którym wybór modeli samochodów odbywa się na podstawie wielkości emisji CO2. To pierwsza firma, która wybrała Renault Twizy do swoich przejazdów służbowych. Sto samochodów Twizy dołączy do floty Grupy we Francji w 2012 roku.

Od 2006 r. flota Grupy – 35 000 samochodów, w tym blisko 23 000 we Francji – jest stopniowo odnawiana na korzyść modeli emitujących mniej zanieczyszczeń. Pierwsze samochody Twizy będą proponowane pracownikom na zasadzie wypożyczenia do przejazdów miejskich pomiędzy biurami, poczynając od Ile-de-France.

Samochody i przejazdy służbowe pracowników stanowią obecnie około 5 proc. całkowitego zużycia energii przez Grupę i prawie 15 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych. W latach 2006−2020 Orange przewiduje zmniejszenie swojej emisji CO2 o 20 proc. i zużycia energii o 15 proc. Te cele stanowią centralny element strategicznego planu „Conquêtes 2015”. Są one monitorowane kwartalnie za pomocą wskaźników wyznaczonych przez Komitet Wykonawczy Grupy oraz w oparciu o wprowadzony w 2009 r. plan działań związanych z energią ze wskazaniem na obniżenie emisji związanych z samochodami i przejazdami służbowymi.

Renault Twizy, w 100 proc. elektryczny pojazd czterokołowy, to unikalne rozwiązanie projektowe w służbie nowej koncepcji ruchu miejskiego, łączące zwinność, przyjemność jazdy i bezpieczeństwo. Dwa silniki, trzy poziomy wyposażenia i gama opcji: jest to koncepcja prosta i skutecza. Wprowadzone do sprzedaży we Francji w marcu 2012 r., Twizy stanowi uzupełnienie gamy Renault Z.E., w której skład wchodzą obecnie modele Fluence Z.E. i Kangoo Z.E..

Renault zobowiązało się do wprowadzenia do sprzedaży, poczynając od 2011 r., pełnej gamy samochodów elektrycznych, ekologicznych i ekonomicznych, kontynuując politykę środowiskową Renault eco² rozwijaną od 2007 r. Twizy dołączyło do gamy Z.E. w marcu 2012 r., ZOE będzie zaś wprowadzone do sprzedaży na francuskim rynku jesienią 2012 r.

Twizy – nowa koncepcja o nowatorskiej architekturze, nowoczesnym stylu – zostało stworzone, aby ułatwić przejazdy w mieście w sposób całkowicie bezpieczny. Pojazd ma zasięg 100 km w cyklu miejskim dzięki akumulatorowi litowo-jonowemu o pojemności 6 kWh i możliwości ładowania z chwilą zwolnienia pedału gazu. Jego wbudowany przewód ładowania o długości 3 m pasuje do wszystkich gniazdek instalacji domowej 220 V, co umożliwia pełne ładowanie w ciągu 3 godz. 30 min. Osiągi bliskie skuterowi z silnikiem 125 cm3, przyjemność prowadzenia w każdym momencie, zabawa, bezpieczeństwo i do tego jeszcze wygoda. Twizy oferuje wygodę i bezpieczeństwo samochodu: cztery koła i cztery hamulce tarczowe, pasy bezpieczeństwa i przednia poduszka powietrzna.

Wiele jednostek organizacyjnych wprowadziło środki mające na celu ograniczenie używania osobistego samochodu. I tak od 2008 r. pracownicy biura Orange Village w Arcueil mogą wykorzystywać narzędzie dedykowane do okazjonalnej lub codziennej wspólnej jazdy samochodem. Od 2010 r. usługa wspólnej jazdy jest również proponowana klientom z poziomu portalu Orange mobile.
Orange opracowało ponadto „Plan przejazdów dla przedsiębiorstw” w dziesięciu regionach we Francji, aby poprawić warunki przewozu pracowników i racjonalizację kosztów związanych z samochodami (parkingi, koszty obsługi okresowej i eksploatacji samochodów).

Ponadto w katalogu szkoleń Grupy proponuje się szkolenia z zakresu ekojazdy. Zwracają one uwagę pracowników na styl prowadzenia auta, który przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa drogowego i zwiększa wydajność w kilometrach na jeden litr paliwa, co wpływa na obniżenie emisji CO2.