SKODA: FABRYKA W VRCHLABI ZAKŁADEM EKO NEUTRALNYM

W fabryce komponentów Skody w Vrchlabí, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, znacznie zmniejszono emisję dwutlenku węgla.

Do końca roku zakład ma stać się całkowicie neutralny pod względem wytwarzania CO2. Marka zrobiła też kolejny krok we wdrażaniu zasad Przemysłu 4.0, automatyzując procesy produkcyjne.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Jednym z priorytetów Škoda Auto jest dbałość o środowisko. Producent samochodów podjął serię działań, by ograniczyć wytwarzanie dwutlenku węgla. W tym roku fabryka w Vrchlabí stanie się pierwszym zakładem marki produkującym komponenty w sposób neutralny pod względem emisji CO2. Fabrykę diametralnie przekształcono, by mogła zużywać energię pochodzącą z odnawialnych źródeł. Dzięki temu wytwarzanie dwutlenku węgla zmniejszyło się z 45000 do 3000 ton rocznie.

W 2015 r. zakład zdobył tytuł Fabryki Roku. Powstaje w nim m.in.: 7-biegowa automatyczna skrzynia biegów DSG DQ200. Dziennie z linii produkcyjnej zjeżdża 2200 sztuk przekładni. Zastosowano m.in.: automatyzację zamawiania i dostarczania części za pomocą robotów sterowanych przez technologię czujników IoT (internetu rzeczy) do linii technologicznych CNC. Pozwala to na automatyczną, ciągłą dostawę części tam, gdzie są one potrzebne.

Podczas procesu przekształcania fabryki w Vrchlabí kluczowe okazało się podjęcie kompleksowych działań służących oszczędzaniu energii. Renowacja samego systemu ogrzewania umożliwiła zmniejszenie jej rocznego zużycia o 6700 MWh w 2012 i 2013 r. Obecnie fabryka realizuje dwanaście projektów, których celem jest zaoszczędzenie ponad 2000 MWh energii cieplnej i prawie 1800 MWh energii elektrycznej.

Kamera termowizyjna służy do dokonywania specjalnych pomiarów i jest w stanie wykryć straty ciepła nie tylko wokół budynku, ale także w samym systemie grzewczym. Dzięki pomiarom możliwe jest usunięcie wycieków, a tym samym oszczędność ciepła i zmniejszenie emisji CO2.

Škoda konsekwentnie wykorzystuje także alternatywne źródła energii, aby zmniejszyć emisję CO2 w Vrchlabí. Ze zużywanych rocznie około 47 000 MWh energii elektrycznej, ponad 88 procent pochodzi ze źródeł odnawialnych. Gaz ziemny jest jedynym używanym przez zakład produkcyjny paliwem kopalnym. Od 2021 r. będzie on stopniowo zastępowany neutralnym pod względem emisji CO2 metanem pochodzącym z biogazowni.

Globalna ochrona klimatu

ŠKODA zachęca również do podejmowania rozmaitych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. Przedstawiciele marki mają w bieżącym roku posadzić prawie 40 000 drzew w okolicach Vrchlabí.

Pod koniec 2019 r. w fabryce w indyjskim Pune zamontowano jeden z największych systemów dachowych wykorzystujących energię słoneczną. Ponadto marka obrała sobie za cel, by w przyszłości wykorzystywać wyłącznie całkowicie neutralną pod względem emisji CO2 biomasę. Producent nie poprzestaje na wprowadzonych rozwiązaniach i wciąż szuka nowych możliwości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jednym z kluczowych kierunków jest rozbudowa oferty o modele z napędem elektrycznym.