SKODA: FABRYKĘ MARKI OPUŚCIŁ SUV NUMER DWA MILIONY

Linię produkcyjną Skody w Mladej Boleslav opuścił dwumilionowy SUV. Był to zarazem 250-tysięczny egzemplarz modelu Kamiq.

Serie modeli Kodiaq, Karoo i Kamiq stanowią około 40 procent wszystkich pojazdów produkowanych przez markę na całym świecie.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Obecność czeskiego producenta w segmencie SUV-ów zapoczątkowała światowa premiera modelu Yeti w 2009 roku. Pod koniec produkcji w 2017 roku z linii produkcyjnej zjechało 685 500 sztuk pojazdu. W tym samym roku marka zaprezentowała dwa modele: Kodiaq i Karoo. Do tej pory Skoda wyprodukowała około 593 600 sztuk pierwszego z modeli i 454 800 sztuk drugiego.

W 2019 roku zadebiutował Kamiq. Nowe auto wyróżnia się zwiększonym prześwitem i podwyższoną pozycją kierowcy. Miejski SUV jest dostępny w wersjach wyposażenia Active, Ambition i Style. W ofercie znajdują się również wersje: Monte Carlo o sportowym designie oraz Scoutline o surowym, terenowym wyglądzie.

We wrześniu 2020 roku swoją światową premierę świętował elektryczny Enyaq iV. To pierwszy model marki oparty na modułowej platformie MEB Grupy Volkswagen. Model jest dostępny z napędem na tylne lub cztery koła, trzema rozmiarami akumulatorów i pięcioma wariantami mocy w zakresie od 109 do 225 kW (148306 KM). Nowy pojazd zapewnia ponad 520 km zasięgu.

Do tej pory wyprodukowano około 1100 sztuk Enyaq iV w fabryce w Mladá Boleslav.

SUV-y ŠKODY są budowane w dwóch czeskich zakładach. W Mladá Boleslav powstają ponadto Kamiq i Karoq powstają, z kolei Karoq oraz Kodiaq są produkowane w Kvasinach. Ponadto marka produkuje SUV-y w Chinach (Kamiq GT i Kodiaq GT), Rosji i Indiach, a także na Ukrainie i Słowacji. 18 marca w Indiach odbędzie się światowa premiera nowego Kushaqa. Jest to pierwszy model produkcyjny marki oparty na platformie MQB- A0-IN.