SOLARIS: AUTOBUSY URBINO NA ULICACH WROCŁAWIA

solaris_urb 1

Przedstawiciele Solaris Bus & Coach S.A oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu podpisali dziś umowę na dzierżawę 57 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów miejskich.

Pierwsze pojazdy z zamówienia, o łącznej wartości 75,5 mln zł, zostaną dostarczone klientowi z końcem sierpnia bieżącego roku.


Zobacz także:
UŻYTKOWE


Nowe autobusy dla Wrocławia to 45 dwunastometrowych Solarisów Urbino 12 i 12 przegubowych, osiemnastometrowych Solarisów Urbino 18. Pierwsze auta mają trafić do stolicy Dolnego Śląska w ciągu 150 dni od zawarcia umowy.

– Ogromnie cieszymy się z podpisanego dziś kontraktu. Doświadczony osiemnastoma latami działalności Solarisa na rzecz polskich przewoźników nie mam wątpliwości, że nasze autobusy przysłużą się wrocławianom i wtopią się w krajobraz stolicy Dolnego Śląska. Korzystna oferta z naszej strony pozwoliła Zamawiającemu wykorzystać opcję zwiększenia zamówienia z początkowych 45 do ostatecznie 57 autobusów – mówi Wiesław Cieśla, Pełnomocnik Prezes Zarządu ds. Kluczowych Klientów.

solaris_wro 1jpg

Oferta na dzierżawę autobusów została złożona w ramach konsorcjum Solaris Bus & Coach S.A. i Millenium Leasing Sp. z o.o.. Polski producent ma już doświadczenie w realizowaniu zamówień obejmujących dzierżawę autobusów. Tego rodzaju transakcje firma przeprowadzała m.in. dla poznańskiego MPK oraz klientów ze Szwecji.

Solaris zaoferował silniki spełniające rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6. Wszystkie dostarczone do Wrocławia pojazdy będą całkowicie niskopodłogowe, czyli pozbawione jakichkolwiek stopni na całej swojej długości oraz przy wejściach. Dodatkowo autobusy wyposażone będą w funkcję przyklęku, która pozwala jeszcze bardziej obniżyć wysokość wejścia – ma to ogromne znaczenie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, czy rodziców z dziećmi w wózkach dziecięcych. Na przystankach, na których i to rozwiązanie byłoby niewystarczające pomoże rozkładana rampa, po której można wjechać do środka.

W autobusach przewidziano specjalne miejsce dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Będzie ono zaopatrzone w konstrukcję do oparcia wózka i dodatkową poręcz z pasami, zapewniającymi bezpieczeństwo niepełnosprawnemu pasażerowi. Na odpowiednio niższej wysokości umieszczone będą również przyciski informujące kierowcę o chęci opuszczenia pojazdu na kolejnym przystanku. Wszystkie przyciski znajdujące się w autobusach opisane zostaną dodatkowo alfabetem Braille’a.

O wyższy poziom bezpieczeństwa podróżujących zadba system łącznie aż 9 kamer, w tym również kamer rejestrujących obraz przed i za autobusem. Komputer pokładowy czuwający nad poprawnym działaniem wszystkich systemów pojazdu poinformuje kierowcę o najdrobniejszych usterkach.

Odpowiedni komfort podróżowania, nawet w najgorętsze dni, zapewni klimatyzacja całej przestrzeni pasażerskiej oraz miejsca pracy kierowcy. Przygotowana zostanie również instalacja pozwalająca zamontować biletomat. Autobusy wyposażone zostaną w system informacji pasażerskiej, na który składać się będą dwa 19-to calowe ekrany. Światła oraz oświetlenie wewnętrzne wykonane zostanie w ekologicznej i ekonomicznej technologii LED.