ŚWIATOWID 2011: NAWIGOWALI NA MAZOWSZU

Komisja Sportów Popularnych i Turystyki Automobilklubu Polski na zlecenie Głównej Komisji Sportów Popularnych i Turystyki Polskiego Związku Motorowego zorganizowała rajd turystyczno-nawigacyjny “Światowid 2011”. Dyrektorem rajdu był Benedykt Chądzyński.

Rajd odbywał się w następujących klasyfikacjach: VII I VIII runda Turystycznych Motorowych Mistrzostw Polski, IV runda Turystyczno-Nawigacyjnych Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych, VII i VIII runda Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Polski, IV runda Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Okręgu Warszawskiego oraz III runda Mistrzostw Okręgu Warszawskiego Pojazdów Zabytkowych.

Rajd rozpoczął się zwiedzaniem Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, po czym zawodnicy rozpoczęli zmagania turystyczne i nawigacyjne. Trasa przebiegała przez Górę Kalwarię, Czersk i Celestynów, aby po nocnej próbie sprawności doprowadzić zawodników do Osiecka, gdzie w hotelu “Pod sosnami” mieściła się baza rajdu. Po zmaganiach nocnych następnego dnia, w sobotę, trwały zawody w okolicach Osiecka i Maciejowic gdzie zawodnicy zwiedzali tereny Bitwy pod Maciejowicami oraz odwiedzili Muzeum im Tadeusza Kościuszki.

Tradycyjnie już tak jak podczas wszystkich poprzednich edycji rajdu “Światowid” zmaganiom rajdowym towarzyszyła wspaniała, słoneczna pogoda.

W trakcie rajdu rozgrywane były, na wydzielonych z ruchu drogowego placach, Próby Sprawności Kierowania Samochodem. Zawodnicy walczyli o Puchar Wójta Gminy Osieck. Decydowała suma punktów z trzech prób sprawności przeprowadzonych podczas rajdu.

W trakcie prowadzonej próby sprawności na rynku w Osiecku Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski przeprowadziła konkurs elegancji który wyłonił najciekawszy na imprezie pojazd zabytkowy. Został nim Ford Club Wagon z 1985 roku prowadzony przez Barbarę Fijałkowską.

W wyniku rozegranej, ostatniej próby sprawności wyłoniono zdobywcę Pucharu Wójta Osiecka którym został Norbert Kuźniak z Automobilklubu Wielkopolski. Puchary wręczyli zwycięzcom: Wójt Osiecka, Marek Lasocki i Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego Stanisław Reterski.

Na trasie rajdu rozlokowane były także próby o charakterze rekreacyjnym, które dawały chwile oddechu na prawie 120 km etapie.

W rajdzie Światowid 2011 zwyciężyli:

* Nawigacyjne Samochodowe Mistrzostwa Polski:
– Indywidualnie: Mateusz Krzewski/Maciej Krzewski – Automobilklub Mysłowicki;
– Zespołowo: Automobilklub Wielkopolski;
– Okręg: Poznański.

* Turystyczne Motorowe Mistrzostwa Polski:
– Indywidualnie: Magdalena Solecka/Piotr Solecki – Automobilklub Wielkopolski;
– Zespołowo: Automobilklub Wielkopolski;
– Okręg: Poznański.

* Turystyczno-Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych:
– Indywidualnie: Grzegorz Kocerba/Filip Kocerba – Automobilklub Polski;
– Zespołowo: Speed Race Tarnów Racing Team;
– Okręg: Krakowski.

* Nawigacyjne Samochodowe Mistrzostwa Okręgu Warszawskiego:
– Indywidualnie: Wojciech Sobczyk/Leszek Karaś – Automobilklub Polski;
– Zespołowo: Automobilklub Polski.

* Mistrzostwa Okręgu Warszawskiego Pojazdów Zabytkowych:
– Indywidualnie: Kamil Pawłowski/Piotr Sidorowicz – Volvo 340 – Automobilklub Polski

W kategorii Najlepszy Kierowca Niepełnosprawny statuetkę Światowida odebrał Grzegorz Kocerba z Automobilklubu Śląskiego.

Więcej o rajdzie: www.automobilklubpolski.pl/turystyka/swiatowid2011/index.html