SZKOŁA JAZDY RENAULT: NIEBEZPIECZNY SKURCZ

Wielu kierowców doświadcza skurczu mięśni w nodze podczas jazdy, szczególnie na długich dystansach. Czasem ból jest tak duży i nagły, że uniemożliwia prowadzenie samochodu, powodując niebezpieczne sytuacje na drodze.

– Skurcz podczas jazdy może być powodowany napięciem mięśni i długo utrzymywaną pozycją siedzącą. Gdy złapie nas skurcz, to jeśli to możliwe, należy zjechać na pobocze i rozmasować bolący mięsień, dając też odpocząć innym kończynom – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Aby rozciągnąć i rozluźnić mięsień lub mięśnie łydki i przerwać ból, należy wyprostować nogę, dotykając podłogi samochodu i zagiąć palce stopy do góry, w stronę kolana. Jeśli skurcz dotyczy mięśnia uda, trzeba rozmasować napięte, bolące mięśnie. Czasem zdarza się, że skurcz nie jest silny, ale jeśli nie przerwiemy wykonywanej czynności, np. nie zdejmiemy nogi z pedału, skurcz nagle się nasili, powodując zesztywnienie kończyny.

– Niespodziewany skurcz może być groźny, ponieważ nagle skupiamy swoją uwagę na tym, co poczuliśmy zamiast na otoczeniu drogi. Możemy mieć też problem z odpowiednimi reakcjami i naciskaniem bolącą nogą na pedały – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Jeśli planujemy długą trasę, powinniśmy planować także przerwy co około 2 godziny. Podczas postojów warto rozciągać i rozluźniać mięśnie nóg, wykonując proste ćwiczenia. Siedząc, unieś nogi na palcach i kręć stopą kółka. Żeby rozciągnąć mięśnie łydek można stanąć około 60 cm od ściany i nie odrywając pięt od podłogi pochylić się, dotykając ściany. Należy wytrwać w tej pozycji kilka sekund.