SZUTER CUP 2013: ŻELAZNA GÓRA ZAKOŃCZY CYKL

Leszek_132

Odbyły się dwie eliminacje rajdowego cyklu Szuter Cup – 37. Inter Cars Rajd Kormoran oraz 16. Rajd Warmiński, pora więc na krótkie podsumowanie Szuter Cup przed jego ostatnią rundą.
.
Rajd Kormoran, rozgrywany w tym roku po raz pierwszy w okolicach Mrągowa i pod auspicjami sponsora tytularnego w postaci znanej firmy Inter Cars, przywitał kibiców letnią pogodą. W zawodach z powodzeniem wystartowała (w klasie “Gość”) załoga portalu NewsAuto.pl i Automobilklubu Polski – Marcin Berliński i Leszek Chłuda.


Zobacz także:
RAJDY
RAJD KORMORAN 2013: UDANY WYSTĘP NASZEJ ZAŁOGI
RAJD KORMORAN 2013: MARCIN BERLIŃSKI GOŚCIEM
RAJD KORMORAN 2013: STARTUJE ZAŁOGA NEWSAUTO
RAJDY: RUSZA CYKL SZUTER CUP – SILNA OBSADA


Dla Marcina i Leszka był to ważny egzamin przed Lotos 71. Rajdem Polski – chodziło o znalezienie optymalnych ustawień zawieszenia w ich Peugeot 206 RC. Sprawdzian wypadł znakomicie – w drugiej rundzie nasza załoga stanęła na podium, choć przecież nie o wynik tu chodziło…

W klasie “Gość” faworytem był Zbyszek Staniszewski w Lancerze Evo 9, który pewnie zmierzał na najwyższy stopień podium. Jednak na trzecim przejeździe odcinka Karwie wyeliminował go defekt skrzyni biegów. Zwycięstwo dowiózł do metry Marcin Gagacki, również w Lancerze.

Do pierwszego odcinka nie wystartował z powodu awarii ubiegłoroczny zwycięzca cyklu – Adrian Chwietczuk z pilotem Marcinem Hinzem. Inaugurujący odcinek padł łupem Marcina Kurpa z Piotrem Pasztaleńcem w Hondzie Civic, którzy nie oddali prowadzenia aż do mety. Stratę niewiele ponad 4 sekund zanotowali Paweł Rossochacki z Marcinem Przybylskim w Peugeocie 206 XS. Na OS 2 Rossochacki odrobił 1,5 sekundy do kierowcy Civica, jednak niespodziewanie wygrał go Konrad Dudziński w wysłużonej Maździe 323. Tracił on nieco ponad sekundę do trzeciego w generalce Zakrzewskiego, który zajął pierwsze miejsce na OS 3, zyskując kilka cennych sekund.

Po pierwszej pętli prowadził Kurp, 1,5 sekundy przed Zakrzewskim i niespełna 7 sekund przed Rossochackim.
Druga pętla była pechowa dla kierowcy Peugeota, który po wygraniu OS 4 i powrocie na 2 miejsce generalki, musiał wycofać się z powodu awarii. W rundzie A (po 6 odcinkach) zwycięstwo dowiózł do mety Kurp, za nim uplasowali się Konrad Dudziński z pilotem Mateuszem Kułakowskim którzy wygrali OS 5 i 6. Trzeci był Zakrzewski.

Kolejne 6 odcinków składających się na drugą rundę Szuter Cup w ramach Rajdu Kormoran, zdominował kontrolujący sytuację Kurp. Pewnie trzymający się 2 miejsca Dudziński, wycofał się na 3 odcinki przed końcem rajdu, a na jego wskoczyli Paweł i Magda Zakrzewscy w tylno napędowym BMW 318is. Podium uzupełnili Robert Kraus i Michał Majewski w Fordzie Fiesta.

RK _6547

Tydzień później rozegrany został Rajd Warmiński – impreza tradycyjnie z bazą w Olsztynie. Kurp z Pasztaleńcem kontynuowali tu dobra passę i zmotywowani świetnym wynikiem na Kormoranie, również na warmińskich trasach odnieśli zwycięstwo, tym samym umacniając się na pozycji lidera całego cyklu. Na drugim miejscu znalazła się załoga BMW, tym razem był to jednak Paweł Poletyło z Markiem Kaczmarkiem. Oskar Lubieński i Adam Jaros zajęli trzecią pozycję.

W klasie “Gość”, pomimo doskwierającej kontuzji pleców, zwyciężył Michał Kościuszko, który stoczył świetną walkę ze Zbyszkiem Staniszewskim, który ostatecznie stracił do kierowcy Fiesty R5 jedynie 7 sekund.

W Szuter Cup, na listę zwycięzców OS-ów jako pierwszy wpisał się Paweł Poletyło, za którym na mecie w Wołownie zameldowali się Lubieński oraz Kurp. Na kolejnym odcinku przypomniał o sobie Konrad Dudziński, wyprzedzając o ponad 7 sekund Kurpa i Poletyłę. Na kończącej pierwsza pętlę Gołogórze, czołówka zamieniała się miejscami, dojeżdżając w kolejności: Kurp, Poletyło i Dudziński. W generalce Szuter Cup pierwszej pętli prowadził kierowca BMW, przed Dudzińskim i Kurpem. Druga pętla przyniosła zmianę lidera – po OS 6 na pierwsze miejsce wskoczył kierowca z Dobrego Miasta (wygrane 2 odcinki w pętli), tym samym zapewniając sobie komplet punktów za pojedynczą rundę.

Po awarii Dudzińskiego, trzecie miejsce zajął Lubieński, który nie oddał tej pozycji w klasyfikacji generalnej aż do mety rajdu. Podobna kolejność utrzymała się w czasie drugiej rundy i na metę pierwsza wjechała Honda, a za nią dwa BMW 318is Poletyły i Zakrzewskiego, który przeszedł Lubieńskiego jedynie w rundzie pucharu. Kurp zdominował dalszą część rajdu, wygrywając wszystkie OS-y, poza ostatnim przejazdem Nowego Kawkowa, który padł łupem Poletyły.

Po dwóch rajdach i czterech rozegranych rundach, w tabeli cyklu Szuter Cup prowadzi Marcin Kurp z 57 punktami. Drugi jest Paweł Zakrzewski, który zgromadził 32 punkty. Na koncie trzeciego w zestawieniu Oskara Lubieńskiego widnieje 28 oczek. Obaj wymienieni kierowcy mają jedynie teoretyczne szanse na zwycięstwo w cyklu – któryś z nich musiałby wygrać pozostałe dwie rundy. W przypadku zwycięstwa kierowcy BMW, Kurp nie mógłby zgromadzi więcej niż 4 punkty oraz nie więcej niż 1 punkt przy założeniu, że pozostałe eliminacje zdominuje Lubieński.

Ostatnia impreza cyklu – 1. Rajd Żelazna Góra – odbędzie się w Braniewie. Przesunięto pierwotny termin o dwa tygodnie i rajd zostanie rozegrany 26-27 października (www.facebook.com/SzuterCup oraz www.szutercup.pl).

Powyższy film powstał dzięki zaangażowaniu – Innovative Investments Sp. z o.o., właściciela marki www.Spotted.pl oraz firmy Rossoplast (zobacz w originale: youtube.com).