UBEZPIECZENIA: CZEKA NAS OKRES RADYKALNYCH ZMIAN

volv-driv1

Wart wiele miliardów funtów rynek ubezpieczeń komunikacyjnych czeka okres radykalnych zmian w związku z pojawieniem się samochodów autonomicznych i z oczekiwanym spadkiem liczby zdarzeń drogowych o 80 proc. do 2035 roku.

Stawki ubezpieczeniowe muszą spaść, co zostało obwieszczone podczas dyskusji panelowej, zorganizowanej przez Volvo Cars i Thatcham Research.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez Swiss Re and HERE udowodniły, że poprzez wprowadzenie technologii autonomicznych aut wpływy ze składek ubezpieczeniowych zmaleją o 20 miliardów dolarów do 2020 roku. W chwili obecnej rynek ubezpieczeń komunikacyjnych generuje 42 proc. wszystkich składek ubezpieczeniowych nieobejmujących ubezpieczeń na życie.

volv-driv2

Volvo Cars wierzy, że sektor ubezpieczeniowy nie ma wyboru i musi w odpowiedni sposób reagować i sprostać nowym wyzwaniom dla obecnego modelu biznesowego.

– Średnio i długoterminowy wpływ na rynek ubezpieczeniowy będzie znaczący. Nie zapominajmy jednak o prawdziwym powodzie – mniej wypadków, mniej rannych, mniej zabitych. Autonomiczne pojazdy to największy krok poprawiający bezpieczeństwo na drogach ostatnich lat – powiedział Hakan Samuelsson podczas seminarium w Londynie zatytułowanym: Przyszłość samochodów autonomicznych – a ich wpływ na ubezpieczenia komunikacyjne.

– Producenci pojazdów przewidują, że technologia samochodów autonomicznych pozwoli kierowcom „uwolnić się” od konieczności prowadzenia pojazdu na niektórych odcinkach ich podróży około roku 2021. Bez wątpienia ilość zdarzeń drogowych również dramatycznie zmaleje. Mieliśmy już okazję potwierdzić tą tezę w przypadku systemu samoczynnego awaryjnego hamowania – AEB w wielu nowych samochodach. Badania przeprowadzone w USA przez NHTSA przewidują, że do 2035 roku ilość zdarzeń drogowych spadnie o 80 proc. Co istotne w przypadku, kiedy jednak wypadku nie da się uniknąć prędkość będzie znacznie mniejsza niż w przypadku samochodów nie wyposażonych w system jazdy autonomicznej – co znacząco zredukuje skutki zdarzenia – komentował Peter Shaw, dyrektor generalny w Thatcham Research.

volv-driv3

Firma Volvo Cars jest zaangażowana w podnoszenie bezpieczeństwa pojazdów płynące z zastosowania technologii jazdy autonomicznej. W ostatnim tygodniu Volvo ogłosiło, że rozpocznie w Wielkiej Brytanii najbardziej zaawansowany projekt samochodów autonomicznych pod roboczą nazwą Dive Me UK w 2017 roku. W projekcie udział weźmie 100 samochodów prowadzonych przez normalnych ludzi na normalnych drogach. Podobne programy będą rozpoczęte w Szwecji i Chinach.

– Przemysł samochodowy nie może zrobić tego sam Potrzebujemy wsparcia rządów. Kluczowym elementem jest współpraca pomiędzy producentami a ustawodawcami, aby w odpowiedni sposób ustalić prawo, które pozwoli używać pojazdów autonomicznych tak szybko jak to tylko możliwe. Ma to kluczowe znaczenia dla ocalenia wielu istnień – dodał Håkan Samuelsson.

– Samochody autonomiczne sprawią, że nasze podróże staną się szybsze, czystsze pod względem emisji i bezpieczniejsze. Wielka Brytania wyznacza drogę rozwoju technologii, aby stała się rzeczywistością. Dzięki światowej klasy ośrodkom badawczym tego typu programy będą coraz bardziej powszechne. Tak ogromnie zaawansowana technologia udowadnia, że mamy do czynienia z kolejną rewolucją przemysłową, która niebawem się zacznie. Chcemy wyjść jej naprzeciw i dlatego przyciągamy do nas najważniejsze firmy z tej branży z całego świata i wdrażamy wspólnie takie programy – stwierdził Sajid Javid, brytyjski sekretarz stanu odpowiedzialny za przemysł i rozwój.

– Rozwój samochodów autonomicznych ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Volvo chce, aby nikt nie zginął ani nie był poważnie ranny w Volvo po roku 2020. Samochody autonomiczne są kluczowym elementem tego programu – powiedział Samuelsson.

volv-driv4