VOLKSWAGEN: DOCENIONO ZAKŁADY W POLKOWICACH

Podczas konferencji „Think Blue. Factory. 2012”, która odbyła się w Wolfsburgu, spotkało się 350 ekspertów z dziedziny energii z 21 zakładów Volkswagena. Omówili oni postępy we wprowadzaniu w życie nowej koncepcji i uzgodnili kolejne cele pośrednie.

W grudniu 2011 roku ustalono, że w zakładach marki Volkswagen na całym świecie do 2018 roku obniżone zostanie zużycie energii, wody, generowanie odpadów i emisji CO2 z produkcji o 25 proc. na każdy wyprodukowany samochód. Program działań zmierzających do osiągnięcia tego celu nazywa się we wszystkich zakładach Volkswagena „Think Blue. Factory.”

Volkswagen nagrodził najlepsze rozwiązania redukujące zużycie energii w swoich zakładach produkcyjnych. W kategorii „Najniższe obciążenie podstawowe” nagrodę za najmniejsze roczne zużycie energii otrzymały zakłady w Polkowicach (Polska) i Pampelunie (Hiszpania). W kategorii „Najlepsze osiągnięcia” – czyli największa redukcja zużycia energii w porównaniu z rokiem poprzednim, nagrodę otrzymały również polskie zakłady w Polkowicach, fabryka w Pune (Indie) oraz dział produkcji części z tworzywa sztucznego w zakładach w Wolfsburgu.

Wyróżnione zostało także szczególne osobiste zaangażowanie załóg Volkswagena. Pracownicy z zakładów w Brunszwiku, Hanowerze i Wolfsburgu zostali nagrodzeni przez Łączną Radę Zakładową Volkswagen AG „Pucharem Pracowników 2012” za pomysły związane z oszczędnością energii na stanowisku pracy.

Eksperci z zakładów Volkswagena przedstawili rozwiązania wdrożone w ich zakładach, mające na celu ochronę zasobów naturalnych. Najbardziej innowacyjne rozwiązania z każdego zakładu zostały zaprezentowane na odpowiednich wystawach tematycznych. Łącznie zaprezentowanych zostało 21 przykładów działań redukujących zużycie energii i obciążenie środowiska z przykładami z codziennej pracy z poszczególnych zakładów Volkswagena.