VOLVO: FE CNG – SAMOCHÓD CIĘŻAROWY Z SILNIKIEM GAZOWYM

Vo_0429

Volvo Trucks poszerza swoją ofertę pojazdów w Europie, wprowadzając na rynek model Volvo FE napędzany silnikiem zasilanym metanem.

Volvo FE CNG (Compressed Natural Gas) zostało opracowane głównie z myślą o zastosowaniach obejmujących krótkie cykle jazdy z częstymi postojami, takich jak wywóz odpadów czy lokalny transport dystrybucyjny. Jest wyposażone w nowy 9-litrowy silnik o zapłonie iskrowym, zasilany sprężonym gazem ziemnym i spełniający normę emisji spalin Euro 6, oraz automatyczną skrzynię biegów.


Zobacz także:

UŻYTKOWE

LST I KPWM – NOWE POJAZDY DLA POLSKIEGO WOJSKA


– Dzięki Volvo FE CNG możemy zaoferować firmom użytkującym swoje pojazdy głównie na obszarach miejskich samochód ciężarowy odznaczający się wyjątkowo małym oddziaływaniem na środowisko naturalne. Wiele miast na świecie poszukuje alternatyw dla pojazdów ciężarowych napędzanych silnikami zasilanymi olejem napędowym. Zwłaszcza w branży zagospodarowania odpadów, możliwość korzystania z paliw alternatywnych często jest jednym z warunków zakupu pojazdu – mówi Christina Eriksson, dyrektor handlowy ds. alternatywnych układów napędowych w Volvo Trucks.

Spaliny powstające w wyniku spalania metanu są bezwonne i zawierają bardzo mało szkodliwych substancji. Jeżeli stosuje się metan w postaci biogazu, czyli pozyskiwany z surowców organicznych, ogólna emisja dwutlenku węgla może być nawet o 70% mniejsza, w porównaniu z pojazdem wyposażonym w konwencjonalny silnik wysokoprężny.

Volvo FE CNG jest napędzane nowym 9-litrowym silnikiem Euro 6 o zapłonie iskrowym, zasilanym sprężonym gazem ziemnym, rozwijającym 320 KM mocy i 1356 Nm momentu obrotowego.

– Silniki o zapłonie iskrowym szczególnie dobrze sprawdzają się w cyklach jazdy obejmujących krótkie dystanse i częste zatrzymania wymuszane intensywnością ruchu drogowego – wyjaśnia Christina Eriksson.

Dzięki automatycznej skrzyni biegów pojazd charakteryzuje się równie doskonałymi właściwościami jezdnymi, jak konwencjonalne Volvo FE. Automatyczna skrzynia biegów zapewnia również większe przyspieszenie.

– W perspektywie długofalowej metan jako paliwo samochodowe stanie proekologiczną alternatywą dla oleju napędowego. Obecnie działania koncentrują się na współpracy z różnymi organami władzy i firmami z sektora prywatnego w celu wypracowania odpowiednich norm prawnych i warunków sprzyjających upowszechnieniu się tego paliwa – mówi Lars Mårtensson, dyrektor ds. ochrony środowiska w Volvo Trucks.

Sprzedaż nowego Volvo FE CNG w Europie rozpocznie się w sierpniu br., zaś produkcja seryjna – na początku roku 2015.

Fakty, Volvo FE CNG
• podwozie samochodu ciężarowego 4×2 (19 t), 6×2 (19,5 – 26 t);
• silnik gazowy G9K Euro 6, 9-litrowy o zapłonie iskrowym, 320 KM / 1356 Nm;
• w pełni automatyczna skrzynia biegów;
• kabina dzienna;
• zbiorniki (butle) gazu o pojemności do 160 m3;
• liczba zbiorników: 2×4 lub 2×3, zamontowane po obydwu stronach podwozia.