VOLVO: POLAK TUŻ ZA PODIUM W TRUCK CHALLENGE

Pierwsza ogólnoświatowa edycja organizowanego przez Volvo Trucks konkursu Drivers’ Fuel Challenge stała pod znakiem ostrej konkurencji, gromadząc uczestników z 17 krajów. Zwyciężył Han HoGyun z Korei Południowej. Marek Jastrzębski awansował do europejskiego finału, w którym był czwarty.

Ponad 3600 kierowców z całego świata przystąpiło do rywalizacji, w której celem było osiągnięcie jak najniższego zużycia paliwa. Przy okazji kierowcy potwierdzili, jak ogromny wpływ mają na kształtowanie ekonomiki paliwowej.

Kwalifikacje do finału Drivers’ Fuel Challenge odbyły się na terenie Volvo Demo Center w Geteborgu w Szwecji. Do walki o tytuł najlepszego na świecie kierowcy w jeździe ekonomicznej stanęło siedemnastu zwycięzców finałów regionalnych z europejskich i azjatyckich rynków Volvo Trucks. Prawo do udziału w ostatecznej rozgrywce zdobyli Enrique Sanchez Parrondo z Hiszpanii – najlepszy spośród europejczyków – oraz Han HoGyun z Korei Południowej – mistrz rynków azjatyckich.

– Wyniki pokazują, że nawet w grupie bardzo doświadczonych kierowców, jakimi bez wątpienia są finaliści, różnice w zużycia paliwa były stosunkowo duże. To dowód na to, że w dążeniu do osiągania jak największych oszczędności paliwa nie wolno nie doceniać roli kierowcy. Ekonomiczny styl jazdy jest korzystny zarówno dla środowiska naturalnego, jak i finansów firmy transportowej – mówi Prezes Volvo Trucks Staffan Jufors.

Różnica w zużyciu paliwa w grupie czterech najlepszych kierowców z Europy wyniosła 10 procent. Wśród kierowców z Azji osiągnęła 16 procent.

Zwycięzca, Han HoGyun, zdobył nie tylko tytuł mistrza Drivers’ Fuel Challenge, ale także nagrodę „Volvo Life Time Experience” – wartą około 15 000 dolarów podróż dla dwóch osób do dowolnego miejsca na świecie, w którym Volvo Trucks prowadzi działalność.

– Jestem naprawdę dumny ze zwycięstwa w konkursie. Jechałem tak, jak robię to na co dzień. Po powrocie do Korei zamierzam uczyć moich kolegów, jak można oszczędzać więcej paliwa – mówi Han HoGyun.

Uczestniczący w Wielkim Finale w Göteborgu zwycięzca polskiego finału konkursu – Marek Jastrzębski, reprezentujący Zakłady Produkcji Kruszyw Rupińscy S.J. w Szumowie, był jednym z czterech kierowców, którzy z najlepszymi wynikami po pierwszej rundzie kwalifikacyjnej, przystąpili do ostatecznej rozgrywki o tytuł Mistrza Europy. Tym samym, Marek Jastrzębski wraz ze zwycięzcą europejskiego finału – Enrique Sanchez Parrondo oraz uczestnikami konkursu z Danii i Rumunii, znalazł się w gronie czterech najlepszych kierowców z Europy.

Podobnie jak konkurs mechaników Volvo Trucks – VISTA , Drivers’ Fuel Challenge ma być cyklicznym wydarzeniem o zasięgu ogólnoświatowym.