WYŚCIGI: FINISZ SEZONU NA TORZE POZNAŃ – TYTUŁY ROZDANE

wys_fina1

Sezon wyścigów samochodowych w Polsce w 2015 roku dobiegł końca. Na Torze “Poznań” odbyła się 8. i 9. runda WSMP, 4. runda Mistrzostw Polski Hour Race, 7. runda Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe i 6. runda Volkswagen Gol Cup.

W Poznaniu gościła również niemiecka 5. runda ADAC Historic Cup Haigo. Przez trzy dni rywalizacji prawie 180 kierowcom towarzyszyła ładna, słoneczna pogoda.

sponsorenault


Zobacz relacje:

SPORT

WYŚCIGI: PORSCHE GT3 CCCE CUP Z NIESPODZIANKAMI

WIELKIE ŚCIGANIE NA TORZE POZNAŃ – OSTATNIE w TYM ROKU


 

Taka aura z pewnością sprzyjała tym, którzy dotarli do mety tegorocznego sezonu na czołowych pozycjach. Jako pierwsi świętowali zawodnicy Volkswagen Golf Cup. Zwycięzcą tegorocznego, trzeciego cyklu został Jeffrey Kruger z RPA, który w pierwszym z wyścigów zajął trzecią pozycję, a w drugim był drugi. To wystarczyło, aby wygrać klasyfikację generalną (480 pkt.).

wys_fina2

Królem poznańskiej rundy okazał się natomiast Dylan Pereira z Luksemburga, który po wygranych kwalifikacjach, zwyciężył także w obu wyścigach i w klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce (454 pkt.). Pereira chciał jeszcze zagrozić Krugerowi, jednak przewaga punktowa kierowcy z RPA była zbyt duża przed poznańską rundą. na trzecim stopniu podium w klasyfikacji generalnej uplasował się Marcus Fluch ze Szwecji. Organizatorzy cyklu zapowiedzieli, że także w następnym sezonie kierowcy powalczą o kolejne trofea.

W klasie 1N udane dwa wyścigi zaliczył Maciej Garstecki, który wygrał pierwszy z nich, a potem zajął drugą pozycję (w tym wyścigu zwyciężył Adrian Wielowiejski). W klasyfikacji generalnej (po odjęciu dwóch najsłabszych wyników w sezonie), zwyciężył Wielowiejski (150 pkt.), który wyprzedził Piotra Kaźmierczaka
(112) i Garsteckiego (106) – wszyscy kierowcy reprezentują Automobilklub Wielkopolski.

W klasie 8.1 oba wyścigi wygrał Konrad Tadla (A. Wielkopolski), natomiast w klasie 8.2 dwukrotnie triumfował Bartosz Idźkowski (A. Nowomiejski). Tadla zdecydowanie wywalczył pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej (150 pkt.). Z kolei Damian Stachowiak (Olsztyński Klub Rajdowy) dwa razy finiszował na drugiej pozycji i to mu pozwoliło zająć też drugie miejsce w klasyfikacji generalnej (95 pkt.). Na trzeciej pozycji sezon zakończył Michał Ghany (A. Śląski).

wys_fina3

Dzięki dwóm zwycięstwom w Poznaniu mistrzem kraju w klasie 8.2 został Idźkowski (125 pkt.). Drugi był Kamil Osóbka (A. Wielkopolski – 113), a trzeci Janusz Kuczyński (A. Wielkopolski – 90).

Dwa ostatnie wyścigi 7. rundy Porsche Platinum Cup GT3 wygrał Piotr Wójcik, który w klasyfikacji generalnej całego sezonu zajął piąte miejsce. Zwycięzcą cyklu został natomiast Rafał Mikrut (A. Rzeszowski – 231 pkt.), który wyprzedził Marcina Jedlińskiego (224) i Grzegorza Moczulskiego (A. Wielkopolski – 208).

W klasie 5 startowało aż 24 kierowców, a pasjonująca walka o zwycięstwo trwała do ostatniego wyścigu. Lider przed poznańska rundą Artur Obuchowski, wygrał pierwszy z wyścigów i mocno zbliżył się do tytułu mistrzowskiego, mimo że bardzo mocno naciskał go ubiegłoroczny mistrz Mateusz Bartkowiak (obaj A. Wielkopolski). W drugim wyścigu triumfował Bartkowiak, a Obuchowskiemu do wygranej w klasyfikacji generalnej brakowało miejsca w pierwszej dziesiątce. Obuchowski był ósmy i wygrał tegoroczny cykl z dorobkiem 150 pkt. Bartkowiak zajął drugie miejsce (145), a trzeci był Mateusz Tokarski (A. Piast Dolnośląski) – 138 pkt.

wys_fina4

W klasie 2 mistrzem kraju został Mikołaj Jóźwiak (A. Wielkopolski) z dorobkiem 150 pkt. Jóźwiak wygrał sobotni wyścig, a w niedzielę uplasował się na drugiej pozycji. Pierwszym wicemistrzem Polski został Michał Flak (102), a drugim wicemistrzem – Wojciech Klimecki (98) – obaj A. Wielkopolski.

W klasie 6 dużego pecha miał Łukasz Rawecki (A. Wielkopolski). W pierwszym wyścigu podczas okrążenia zapoznawczego awarii uległo zawieszenie jego auta i tym sposobem Rawecki stracił szansę na walkę o tytuł mistrzowski. W drugim wyścigu Rawecki zwyciężył, jednak to wystarczyło jedynie do drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej (115 pkt.). Mistrzem Polski w tej klasie został Dawid Abramczyk (A. Wielkopolski – 129 pkt.). Trzecie miejsce dla Darii Dziwisz (A. Wielkopolski – 90 pkt.).

Z kolei w klasie 7, po sobotnim zwycięstwie mistrzem kraju został Robert Abramczyk (A. Wielkopolski) z dorobkiem 129 pkt., który w niedzielę już nie wystartował. Pierwszym wicemistrzem został Dariusz Sołtysiak (A. Wielkopolski – 126 pkt.).

wys_fina5

Ostatnią rundę wyścigowych Mistrzostw Polski zakończył Memoriał im. Jana Leśniaka. Był to połączony wyścig Dywizji 4 (3500 ccm i pow. 3500 ccm) oraz klasy 3. W tej ostatniej dwoma zwycięstwami popisał się Karol Jodko- Kamiński (A. Wielkopolski) i przypieczętował swoją wygrana w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 150 pkt. Za nim uplasowali się: Paweł Widawski (A. Polski – 104 pkt.) i Jakub Wyszomirski (A. Rzemieślnik – 87).

W klasie D4 pow. 3500 ccm mistrzem kraju został Jarosław Budzyński (A. Rzeszowski) z dorobkiem 119 pkt. Na nic zdały się dwa zwycięstwa Marcina Jedlińskiego (A. Rzeszowskiego) w Poznaniu, który został pierwszym wicemistrzem Polski (118 pkt.). W klasie D4 3500 ccm dominowali kierowcy A. Wielkopolski. Mistrzem został Dariusz Gałęzki (130), a za nim uplasowali się Dawid Bokiej – 112 oraz Aleksander Wojciechowski – 77.

Teresa Cichacka (Automobilklub Wielkopolski)