WYŚCIGI GÓRSKIE: SZYMON ŁUKASZCZYK OBRONIŁ TYTUŁ

Piąta i szósta rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski w Korczynie k. Krosna wyłoniły mistrza Polski 2020. Został nim jak przed rokiem – Szymon Łukaszczyk.

Z powodu pandemii koronawirusa COVID– 19 kalendarz GSMP skrócił się do 3 wyścigów (6. rund), które rozegrane zostały w Sopocie, słowackim Pezinoku oraz na Podkarpaciu.

Zawody w Korczynie były także rundą PAV MSR – mistrzostw Słowacji. Ubiegłoroczny mistrz, Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) musiał wygrać wyścig szóstej rundy, żeby stanąć na najwyższym podium sezonu. Teoretyczne szanse na tytuł miało aż 5 kierowców. “Szymek” zadanie wykonał w 100 proc., wygrywając oba podjazdy wyścigowe i bijąc swój własny rekord. Liczącą ponad 4,5 kilometra trasę pokonał z czasem 1.45,974 min., o prawie 1,5 sekundy szybciej.

Na starcie do zawodów stanęło 65 kierowców. Wyścig, który ostatecznie ukończyło 52 zawodników obfitował w długie przerwy, spowodowane awariami i kolizjami. Czerwona flaga po raz pierwszy pojawiła się podczas pierwszego podjazdu treningowego, kiedy w barierę uderzył jadący Hondą Integra Piotr Staniszewski. Podczas drugiego treningu niegroźną kolizję zanotował Tomasz Fliśnik (Mitsubishi Lancer).

Gorzej wyglądał wypadek Anny Gańczarek– Rał, która rozbiła swoją Hondę Civic Type R. Zawodniczkę odwieziono do kontroli do szpitala, przeszła kompleksowe badania kontrolne, potwierdzające jej dobry stan zdrowia.

W pierwszym podjeździe wyścigowym Szymon Łukaszczyk ze sporym zapasem wyprzedził Daniela Stawiarskiego (Mitsubishi Lancer) i Waldemara Kluzę. Wśród zawodników, którzy ukończyli ukończyli podjazd zabrakło dotychczasowego lidera klasyfikacji generalnej GSMP 2020 Dubai’a, który na starcie miał poważną awarię silnika.

Łukaszczyk wygrał także drugi podjazd wyścigowy, i na mecie w Czarnorzekach mógł już świętować nie tylko wygraną w wyścigu, ale także w sezonie 2020. Na drugim miejscu w tym podjeździe znalazł się Daniel Stawiarski, trzeci był Waldemar Kluza.

Wyniki 5. rundy GSMP: 1. Szymon Łukaszczyk – 3.36,942 min.; 2. Dubai – 3.43,375 min.; 3. Daniel Stawiarski – 3.43,501 min.; 4. Waldemar Kluza – 3. 45,722 min.; 5. Tomasz Myszkier – 3.52,560 min.

W klasach wygrali: Kl. 1: Szymon Łukaszczyk; Kl. 2a: Daniel Stawiarski; 2b: Michał Tochowicz; 3a: Igor Drotar; 3b: Tomasz Fliśnik; 4a: Tomas Ondrej; 4b: Pior Ilnicki; 5a: Konrad Biela; 5b: Maciej Serafin; 10a: Jacek Madziara; 10b: Rafał Szumiec; 10c: Arkadiusz Borczyk; 12a: Tomasz Morawiec. Wśród zawodników startujących w GSMP hist. zwyciężył Grzegorz Baran (Peugeot GTi).

Klasyfikacja generalna 6. rundy: 1. Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) – 3.34,696 min.; 2. Daniel Stawiarski (Mitsubishi Lancer EVO IX) – 3. 39,774 min.; 3. Waldemar Kluza (Skoda Fabia Kit Car S2000) – 3. 45,056 min.; 4. Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC 4×4) – 3. 52,349 min.; 5. Igor Drotar (Skoda Fabia R5) – 3.57,675 min.

Wyniki w klasach: Kl. 1: Szymon Łukaszczyk; Kl. 2a: Daniel Stawiarski; Kl. 2b: Michał Tochowicz (Skoda Fabia); Kl. 3a: Igor Drotar; Kl. 3b: Tomasz Fliśnik (Mitsubishi Lancer RVO VI); Kl. 4a: Tomas Ondrej (Mitsubishi Lancer EVO IX); Kl. 4b: Piotr Ilnicki (Honda Civic Performance); Kl. 5a: Konrad Biela (Mitsubishi Lancer EVO X); Kl. 5b: Maciej Serafin (Renault Clio); Kl. 10a: Jacek Madziara (Subaru Impreza 555); Kl. 10 b: Rafał Szumiec (Peugeot 306); Kl.10 c: Arkadiusz Borczyk (Honda Civic); Kl. 12a: Tomasz Morawiec (FSM 126p).

Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer Evo V AMS): Za nami bardzo krótki, nietypowy, a momentami nawet dziwny sezon. Rozpoczęliśmy od chyba najgorszego możliwego scenariusza, ale za to finał był dla nas wyjątkowo szczęśliwy. Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, żeby obronić tytuł Mistrza Polski i osiągnęliśmy cel w naprawdę pięknym stylu. Statystyki mówiły jedno – że musimy wygrać wszystkie cztery rundy, więc po Sopocie, nie było już marginesu błędu. Nawet sobotnie problemy nie zmniejszyły naszej determinacji, a myślę, że dodatkowa adrenalina pomogła na linii startu. Zespół i kierowca i samochód wspólnie stanęli na wysokości zadania, dlatego mimo przeszkód osiągnęliśmy cel. Wszystkie wygrane podjazdy, które ukończyliśmy i dwa rekordy tras w Pezinok i Korczynie – to dedykuje rodzinie, całemu zespołowi, kibicom i wszystkim, którzy wspierają nas od początku przygody z GSMP. Szkoda, że GSMP 2020 tak szybko się zakończyło, ale zamykam ten sezon bardzo szczęśliwy. Dziękuje, za emocje tych trzech wyścigowych weekendów!

Organizatorzy z obchodzącego jubileusz 50 – lecia Automobilklubu Małopolskiego Krosno mają powody do zadowolenia. Mimo trudnej sytuacji udało się zorganizować międzynarodową imprezę. Pełniąca swoje obowiązki po raz pierwszy Paulina Florek zebrała ponad 200 osób, które przygotowały i zrealizowały wyścig.

Zawodom towarzyszyła kolejna edycja Pucharu Południa w Jeździe na Regularność w Wyścigach Górskich. W swoich kategoriach wygrali: Angelika Mróz (Fiat 126p), Norbert Prajsnar (Fiat CC) i Grzegorz Krzemień (Porsche 924).