WYŚCIGI: MOTOCYKLOWY CZERWIEC NA TORZE POZNAŃ

to-wymo_1

W dniach 27-28 czerwca Automobilklub Wielkopolski zaprasza na Tor „Poznań”, gdzie odbędzie się V i VI runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski.

Po majowej inauguracji właśnie na tym obiekcie i wyjazdowej rundzie na Węgrzech czołówka polskich motocyklistów powraca na rodzimy tor.


Zobacz relacje:

SPORT

MOTOCYKLE


 

W królewskiej klasie Superbike emocjonująca rywalizacja o tytuł Mistrza toczy się przede wszystkim między doświadczonymi – Pawłem Szkopkiem (Automobilklub Polski – Yamaha), a Irkiem Sikorą (AMK Gliwice – BMW) zaledwie 2 punkty różnicy w klasyfikacji generalnej po 4 wyścigach!

Sikora zapowiada „jestem bardzo zmotywowany do walki o każdy punkt oraz pierwsze miejsce w tabeli i dokonam wszelkich starań o jak najlepsze pozycje na podium w Poznaniu”. Faworytom będzie starał się przeszkodzić Daniel Bukowski (A. Wielkopolski – BMW), który mimo bogatego doświadczenia wyścigowego w 600-kach wciąż uczy się jeszcze jazdy w królewskiej klasie, podium to pewnik, ale Daniel ma apetyt na wyższe jego stopnie, zwłaszcza u siebie w Poznaniu, gdzie kciuki za niego zawsze trzymają dwie córeczki.

tp_wymo_2

W Superstock 1000 zdecydowanym faworytem jest Michał Filla (BMW), który w prawdzie nie startował na Węgrzech i spadł na 5 miejsce w generalce, ale jego doświadczenie i umiejętności zawsze stawiają go w roli 100-procentowego faworyta.

– Nie mogę się doczekać wyścigu w Poznaniu. Nigdy nie jest łatwo tam, bo Irek, Bartek czy bracia Szkopek są tutaj zawsze bardzo szybcy. Mimo wszystko postaram się wygrać. Mieliśmy trochę pechowych sytuacji w tym sezonie, ale wierzę, że teraz będzie już tylko lepiej – mówi zawodnik.

Po rewelacyjnym występie na Panoni do walki o tytuł pragnie włączyć się również Marcin Walkowiak z Ducati Toruń Motul Team:

– Spędziliśmy dużą część naszych przedsezonowych przygotowań na Węgrzech i widać tego efekty – znaleźliśmy doskonałe ustawienia, które spisywały się znakomicie i odnieśliśmy nasze pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Polski. Mamy nadzieję, że na kolejną rundę przyjedziemy w podobnej formie – twierdzi kierowca.

Lider tabeli – Marek Szkopek – na Węgrzech doszczętnie zniszczył motocykl i doznał poważnego urazu obojczyka. Jednak jak zwykle u „Szkopków” nieposkromiona wola walki gwarantuje, że Marka mimo wszystko zobaczymy na starcie w Poznaniu.

– Zrobię wszystko, aby ustawić się na starcie na moim BMW. Cieszę się z prowadzenia w tabeli i świetnego tempa. To bardzo dobra zapowiedź przed resztą sezonu. Idziemy razem z zespołem w bardzo dobrym kierunku – zapewnia Marek.

Bardzo doświadczony i doskonale znający Tor „Poznań” Bartłomiej Wiczyński (LKT Wyczół – BMW) również zapowiada atak na czołową lokatę generalki (6 punktów starty do Marka Szkopka):

– Już nie mogę doczekać się kolejnej rundy w Poznaniu. Liczę na super walkę z kolegami z klasy ale i również z Superbike’ami. Mam nadzieję, że uda mi się wyjść obronną ręką po tej rundzie, ale wiem że będzie bardzo ciężko, konkurencja jest w tym roku bardzo szybka. Atmosfera w teamie BMW Sikora Motorsport pozytywnie nastraja mnie do ścigania, zapraszam wszystkich do kibicowania na Torze „Poznań” – mówi.

tp_wymo_3

W klasie Superstock 600 nie ma mocnych na Adriana Passka (A. Rzeszowski – Yamaha), który dzięki wsparciu kibiców zebrał budżet na starty w niemieckiej prestiżowej serii R6 Cup, ale gdy tylko czas pozwala pewnie wygrywa wyścigi Mistrzostw Polski. Paweł „Rinas” Przybylski (A. Królewski) na Węgrzech stoczył heroiczną walkę z Markiem Chłopkowskim, wygrywając o zaledwie 0,04 sek. Na Torze „Poznań”, który oboje znają dużo lepiej, finisz może być jeszcze ciekawszy! Rinas liczy jednak na powiększenie stawki.

– Za mało jest nas w Stock 600! Wolałbym zająć miejsce 5 z 10, niż ciągle być na pudle… Mam nadzieję, że dojedzie nas więcej! – apeluje Paweł.

W Supersportach faworytem jest wielokrotny Mistrz Polski – Sebastian „Zioło” Zieliński (Ostrowski Klub Motorowy). Po pechowej awarii w pierwszym wyścigu sezonu jak na razie nie ma na niego mocnych. Drugiemu w klasyfikacji Szymonowi Strankowskiemu (A. Ostrowski) – 1 punkt straty – twarde warunki postawi na pewno Bartłomiej Cabala (TS Sparta Wrocław), który jest w życiowej formie.

– 2 i 4 miejsce w III i IV rundzie WMMP na Węgrzech umocniły mnie na 3 miejscu w generalnej klasyfikacji. Cel na Poznań to jechać jak najlepiej i utrzymać dotychczasowa pozycje w klasyfikacji generalnej sezonu. Przy okazji chętnie poprawie tu swój dotychczasowy rekord, dzięki cennym doświadczeniom z wymagającej Panoni – twierdzi Bartek.

Start w klasie Moto 3 na pierwszej rundzie zapewniał miejsce na podium, które zajęli Mariusz Juszczak (A. Szczeciński), Sebastian Grausam (A. Wielkopolski) i Mateusz Durynek (A. Królewski). Wieloletnim sympatykom wyścigów motocyklowych te dwa ostatnie nazwiska na pewno wydają się znajome i świadczą o tym, że do stawki dołącza kolejne już pokolenie zawodników.

W klasach Rookie jak zwykle zapowiada się gorąca rywalizacja na każdym okrążeniu Toru „Poznań”, który dla początkujących zawodników jest wyścigową mekką. W Rookie 600 pierwszą czwórkę klasyfikacji generalnej dzieli zaledwie 14 pkt. Prowadzi Andrzej Kawulok (A. Ślaski) przed Dariuszem Urbanowiczem (TS Sparta Wrocław) i Grzegorzem Jakubkiem (A. Śląski), jednak w Poznaniu na I rundzie najmocniejszy był Krystian Paluch. Krystian nie punktował na Węgrzech jest więc głodny sukcesów i powrotu na fotel lidera tabeli.

W Rookie 1000 każdy wyścig sezonu 2015 przynosił nowego zwycięzcę, czy zatem do liderującego tria z Automobilklubu Wielkopolski – Jacka Jędrzejczyka, Grzegorza Hanuszewicza i Damiana Ołdakowskiego będziemy mogli dopisać kolejne nazwiska? Z pewnością tak. Liczba startujących zawodników zaczyna powoli ale systematycznie wzrastać m.in. dzięki cyklicznym treningom dla motocyklistów na Torze „Poznań” realizowanych pod hasłem Speed- Day.

Jeszcze przed kolejną rundą Mistrzostw Polski w dniu 18 czerwca (czwartek) podczas imprezy Speed- Day odbędzie się II runda Otwartych Motocyklowych Mistrzostw Okręgu Poznańskiego – Speed–Day Trophy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w wyścigu oraz lektury regulaminu, a pozostałych motocyklistów do zapisów na jazdy pod okiem profesjonalnej kadry instruktorskiej na jedynym torze wyścigowym w Polsce.

Automobilklub Wielkopolski zaprasza – czerwiec to zdecydowanie motocyklowy miesiąc na Torze „Poznań”!

Teresa Cichacka (Automobilklub Wielkopolski)