WYŚCIGI: SEZON MOTOCYKLOWY OTWARTY W POZNANIU

ww1

Automobilklub Wielkopolski zainaugurował sportowy sezon motocyklowy. Najlepsi kierowcy rywalizujący o punkty w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Polski spotkali się w Poznaniu.

Wcześniej najszybsi zawodnicy ścigali się na Słowacji. Tym razem aura sprzyjała organizatorom i startującym. Na trybunach Toru „Poznań” zgromadziło się mnóstwo miłośników sportu. Zawodnicy rozegrali po dwa biegi.


Zobacz także:
MOTOCYKLE
SPORT


W klasie Superbike bezkonkurencyjny okazał się Ireneusz Sikora jadący na BMW HP4. Sikora wygrał oba wyścigi, za każdym razem przyjeżdżając przed legendą polskich motocykli, Januszem Oskaldowiczem. Na najniższym stopniu podium stanęli Mariusz Kondratowicz i Waldemar Chełkowski. Na treningach najlepsze czasy kręcił Paweł Szkopek, jednak podczas wyścigów miał problemy sprzętowe i ani razu nie dojechał do mety. W klasyfikacji generalnej Superbike Sikora awansował na pozycję lidera, bowiem prowadzący do tej pory Czech Jan Halbich w Poznaniu się nie pojawił.

ww3

W stolicy Wielkopolski zjawił się za to jego rodak Michal Filla, który zdominował rywalizację w klasie Superstock 1000. Czech był bezkonkurencyjny już na Słowacji, a w Poznaniu potwierdził swoją wysoką formę. Na drugim miejscu dwukrotnie finiszował Marek Szkopek, a najniższy stopień podium za każdym razem przypadł w udziale wracającemu do wyścigów Marcinowi Walkowiakowi. Filla wygrał wszystkie 4 wyścigi w tym sezonie i z ogromną przewagą prowadzi w klasyfikacji generalnej. Ciekawie zapowiada się walka o drugie miejsce między Szkopkiem, a Walkowiakiem. Na razie punkt więcej na swoim koncie ma ten pierwszy.

Klasę Supersport zdominował z kolei Sebastian Zieliński jadący na Yamaha R6. Wygrał z ogromną przewagą oba wyścigi i w klasyfikacji generalnej zbliżył się do Igora Kalaba. Czech zwyciężał w obu wyścigach na Słowacji, gdzie nie było Zielińskiego, ale do Poznania nie przyjechał. Pod jego nieobecność kolejne miejsca na podium przypadały Szymonowi Strankowskiemu (2x drugi) oraz Piotrowi Surowcowi (2x trzeci).

Najwięcej emocji w Poznaniu dostarczała rywalizacja w klasie Rookie 600. Pierwszego dnia pewne zwycięstwo odniósł najszybszy w kwalifikacjach Michał Kojkoł. Drugiego dnia nie zdołał jednak powtórzyć wyniku – po znakomitej walce przegrał z Markiem Chłopkowskim. W klasyfikacji generalnej Kojkoł ma 3 punkty przewagi nad Chłopkowskim.

ww2

W klasie Rookie 1000 błyszczał Emil Wyka na BMW S1000RR. W pierwszym biegu zaciekle walczył o pierwsze miejsce z Durynkiem, który linię mety minął pół sekundy za zwycięzcą. Na drugim podium stanął też Piotr Prendota, na trzecim – Kamil Barański. W klasyfikacji generalnej nadal przewodzi Durynek. 10 punktów do niego traci Wyka.

Wyka okazał się również najlepszy w Poznaniu w obu wyścigach klasy Aprilia RSV, która w ten weekend zainaugurowała sezon. Za każdym razem wygrywał z ogromną przewagą nad drugim na linii mety Januszem Mitko. Mitko miał z kolei równie bezpieczną przewagę nad Szymonem Brzyskim, który dwukrotnie finiszował na trzecim miejscu.

W wyścigu z udziałem najmniej doświadczonych motocyklistów startujących w klasie Moto3 bezkonkurencyjny okazał się 13-letni Marceli Bezulski, ale on startował w charakterze gościa i jego wynik nie był brany pod uwagę. Walkę o pierwsze miejsce stoczyli w tej sytuacji Wojciech Jakubowski oraz Przemysław Durczyński. Lepszy okazał się ten pierwszy, ale Durczyński naciskał do ostatnich metrów. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Żyła, który jest liderem klasyfikacji generalnej. Po dwóch wyścigach (jeden na Słowacji) ma 2 punkty przewagi nad Jakubowskim i 9 nad Durczyńskim.

Uczestnicy Mistrzostw Polski i Pucharu Polski teraz będą ścigać się w Czechach. W dniach 19-20 lipca rywalizacja przeniesie na tor w Moście. Do Poznania najszybsi motocykliści powrócą na początku sierpnia. Automobilklub Wielkopolski już dziś zaprasza wszystkich fanów ścigania na Tor Poznań w dniach 2-3 sierpnia.

JAKUB SZYMCZAK

ww4