X GAMES 2012: LOEB KONTRA PASTRANA

Sébastien Loeb i zespół Citroën Racing podjęli nowe sportowe wyzwanie. Tym razem będzie to to udziału w letnich igrzyskach X Games, które odbędą się na przełomie czerwca i lipca w Los Angeles.

Sébastien Loeb, ośmiokrotny Mistrz Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) zmierzy się z najlepszymi kierowcami serii Global Rallycross Championship.

Wszystko zaczęło się od niewinnego pomysłu: co by było, gdyby Sébastien Loeb wziął udział w letnich igrzyskach X Games (olimpiady sportów ekstremalnych) i stanął do walki z Travisem Pastraną, innym legendarnym sportowcem i zarazem ikoną tych zawodów? Pomysł ten przypadł rajdowemu mistrzowi do gustu i natychmiast zdecydował się podjąć wyzwanie.

Ośmiokrotny Mistrz WRC Sébastien Loeb ma na swoim koncie 71 zwycięstw w 23 różnych rajdach rozgrywanych na całym świecie.

– Uwielbiam wyścigi i zawsze jestem zainteresowany odkrywaniem nowych kategorii. Tydzień po zakończeniu Rajdu Nowej Zelandii pojawię się w Los Angeles, aby podjąć wyzwanie rzucone przez Travisa! Tutaj w Europie rallycross umożliwia naprawdę spektakularną jazdę, ale amerykańska wersja wydaje się jeszcze bardziej ekstremalna. Gdy tylko pojawiła się szansa na rywalizację z kierowcami takimi jak Marcus Grönholm w Citroënie DS3 o mocy 545 hp, nie trzeba mnie było długo namawiać – powiedział Seb.

Aby maksymalnie zwiększyć szanse na wygraną, firma Citroën Racing przygotowała specjalną wersję DS3 nazwaną XL – X jak X Games i 
L jak Loeb! Bazując na samochodzie zbudowanym przez Hansen Motorsport, zespół wprowadził serię modyfikacji.

– Testowanie nowej kategorii i próbowanie osiągnięcia jak najlepszych rezultatów bez naruszania przepisów, jest zawsze ekscytujące. Z daleka Rallycrossowy DS3 niemal niczym nie różni się od modelu WRC. Choć podwozie i systemy zawieszenia są dosyć podobne, układ przeniesienia napędu jest zupełnie inny. Dwulitrowy silnik turbo, który posiada DS3 XL, osiąga moc 545 KM i moment obrotowy 800 Nm. Jego przyśpieszenie nie odbiega zbytnio od bolidu F1 – od 0 do 100 km/h w 2,4 sekundy! – potwierdził Cyrille Jourdan, główny inżynier projektu z Citroën Racing.

Po ukończeniu ostatniej fazy przygotowań nowego pojazdu, Sébastien Loeb przetestował możliwości Citroëna DS3 XL na torze w Dreux.

– Dzięki napędowi na cztery koła i dodatkowej mocy ten DS3 osiąga naprawdę imponującą prędkość! Podczas sesji testowaliśmy kilka różnych opcji ustawień. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że amerykańskie tory wyścigowe są zupełnie inne, więc będziemy musieli bardzo szybko przystosować samochód do tamtejszych warunków – stwierdził Mistrz Świata.

Na tymczasowym torze zlokalizowanym na Gilbert Lindsay Plaza, tuż obok Staple Center, w którym odbędą się pozostałe rozgrywki w ramach X Games, pojawią odcinki szutrowe oraz wyskocznia umożliwiająca lot na ponad 20 metrów!

Podczas najbliższej letniej edycji X Games podobnie jak w ubiegłym roku Polska również będzie miała swój bardzo cenny akcent. Jest nim oczywiście Tadeusz Błażusiak, który w 2011 roku wygrał pierwszą w ramach tych zawodów rywalizację Endurocross. Tym samy stał się pierwszym Polakiem, który zatriumfował podczas tych ekstremalnych zawodów.

Taddy już zapowiedział, że w tym roku również sięgnie po złoty medal!