AKCJE POLSKIEGO PRODUCENTA AUT NA PRĄD W SPRZEDAŻY

Elimen-City-1

W ubiegłym tygodniu Elimen SA, polska spółka dostarczająca kompleksowe rozwiązania z zakresu elektromobilności dla biznesu, samorządów i osób indywidualnych, ogłosiła zapisy na akcje.

Nazwa firmy to akronim od słów: Elektryczny, Lekki, Innowacyjny, Mobilny, Ekologiczny i Nowoczesny.


Zobacz relacje:

ECO

SPORT


 

Spółka została założona przez pasjonatów elektromobilności, którzy już kilkanaście lat temu przerabiali samochody spalinowe na elektryczne.

Firmy należące do grupy to: Elimen City – producent lekkiego samochodu dostawczego E-VN1, Elimen Racing – firma tworząca samochody wyścigowe spełniające wymogi techniczne kategorii Rallycross, Geecogen – spółka technologiczna rozwijająca innowacyjne, wielopaliwowe generatory prądu do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych oraz City El – producent trójkołowego pojazdu elektrycznego wypełniającego lukę pomiędzy samochodem a skuterem.

Obecni akcjonariusze Elimen Group SA to: rzemysław Rozmysłowicz (32 proc.), Daniel Śliwka (32 proc.) i Assay Investment (36 proc.). Nowi inwestorzy mają objąć w sumie nieco ponad 11 proc. akcji.

W ramach emisji Elimen Group planuje zebrać kwotę 4 milionów złotych. Większość kwoty zostanie wykorzystana na uruchomienie ligi Elimen Rallycross. Ponadto Grupa zamierza zainwestować w przygotowanie dokumentacji homologacyjnej i uruchomienie seryjnej produkcji modelu E-VN1, w zakup specjalistycznego sprzętu służącego do produkcji elektrycznych zespołów napędowych, rozwój algorytmów trakcyjnych i systemów wektorowania ciągu oraz sprzedaż zminiaturyzowanych stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Elimen oferuje pakiety akcji o wartości od 90 do 100 000 złotych. Wszystkie pakiety gwarantują certyfikat, udział w corocznym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy oraz tytuł „Ambasadora elektromobilności” wraz z członkostwem w zamkniętej grupie na Facebooku. Dla inwestorów, którzy wyasygnują co najmniej 300 zł spółka oferuje okulary przeciwsłoneczne z logo firmy oraz brelok w kształcie pojazdu E-VN1.

Za zainwestowanie wyższych kwot można otrzymać alkomaty, t-shirty czy uniwersalne zestawy narzędzi. Inwestycja od 9990 zł to prezent w postaci powerbanku, możliwości uczestnictwa w VIP-evencie na torze oraz bilety VIP na wszystkie wyścigi Ligi Rallycross w sezonie 2020. Najdroższe pakiety to między innymi szkolenie z zakresu jazdy wyścigowej na torze, logotyp inwestora na jednym z samochodów wyścigowych oraz rabat 10 proc. na zakup pojazdu E-VN1 lub wynajem wyścigowego auta E-RX.

Elimen-City-2

Regulacje prawne szansą dla producentów samochodów elektrycznych

Branża samochodów elektrycznych będzie się dynamicznie rozwijać nie tylko dlatego, że samochody elektryczne są przyjazne dla środowiska. Jedną z największych szans dla branży są zmieniające się uwarunkowania prawne.

Program Rozwoju Elektromobilności, jeden z głównych filarów Strategii Na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zakłada upowszechnienie infrastruktury ładowania i zachęty do zakupów pojazdów elektrycznych, rozwój przemysłu w obszarze elektromobilności, oraz stabilizację sieci elektroenergetycznej poprzez integrację pojazdów z siecią.

Ministerstwo Energii prognozuje, że w 2020 roku w wybranych 32 aglomeracjach po drogach będzie poruszać się 50 tysięcy pojazdów napędzanych energią elektryczną, powstanie 6 tysięcy punktów ładowania o normalnej mocy i 400 punktów ładowania o dużej mocy.

Zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która weszła w życie w lutym 2018 roku, do 2020 roku 10 proc. a do 2025 roku 30 proc. floty pojazdów polskich samorządów musi spełniać warunki niskiej emisji.

Elimen ma ofertę

Prawne wymagania dla samorządów i administracji publicznej są jednym z powodów, dla których Elimen swoje największe szanse biznesowe widzi w rynku B2B. Ten rynek charakteryzuje się niższymi barierami wejścia niż rynek konsumencki, pomocne są także uproszczone procedury homologacji L7E, ograniczające koszty dokumentacji i uruchomienia produkcji.

Najważniejszym elementem oferty przeznaczonej dla nabywców biznesowych jest ultralekki samochód dostawczy Elimen E-VN1, jego poszczególne wersje mogą być wykorzystywane jako samochód dostawczy, do przewozu przesyłek, czy nawet sprzątania i mycia ulic – specjalna seria pojazdów powstała w tym celu na zamówienie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Elimen Racing zaprojektował i przetestował prototyp elektrycznego samochodu do rallycrossu E-RX1. Auto ma napęd RWD, przyspiesza do 100 km/h w mniej niż 4 sek., a moc, jaką osiąga to 410 KM. Będzie to jeden z modeli, na bazie których spółka planuje uruchomić pierwszą na świecie ligę wyścigową elektrycznego rallycrossu. Na to przedsięwzięcie spółka posiada już akredytację Polskiego Związku Motorowego.

6 000 samochodów elektrycznych

Rozwój infrastruktury ładowania, dopłaty do zakupu samochodu w wysokości 30 proc. ceny (maksymalnie 37,5 tys. zł), koszty przejechania 100 km na poziomie 7 złotych, brak emisji spalin, radykalne obniżenie emisji hałasu oraz rozwój technologiczny pozwalający na rozwiązanie problemu zasięgu to tylko niektóre z czynników, jakie będą sprzyjały rozwojowi elektromobilności w najbliższych latach.

Lekkie konstrukcje pozbawione silników spalinowych, czy skrzyń biegów mają również doskonałe osiągi. Samochody elektryczne jeszcze do niedawna przez wielu były traktowane z przymrużeniem oka, teraz okazuje się, że przyszłość należy do nich.