AUTOBEST 2012: POZNALIŚMY PIĄTKĘ FINALISTÓW

Nowy Fiat Panda dopiero co zadebiutował w czasie Salonu Samochodowego we Frankfurcie, a już walczy o jedną z najważniejszych nagród w przemyśle motoryzacyjnym. Fiata Panda trzeciej generacji zakwalifikował się do ścisłego finału w walce o tytuł “Autobest 2012”. W finale znalazły się też: Chevrolet Aveo, Ford Focus, Hyundai Elantra oraz Toyota Yaris.

Prestiżową nagrodę przyznaje niezależne jury złożone z dziennikarzy motoryzacyjnych ze Środkowej i Wschodniej Europy. W ubiegłym roku wygrała dacia Duster.

– Przed nami jedna z najbardziej ekscytujących rywalizacji w historii konkursu Autobest . Każdy z pięciu finalistów stanowi znakomitą ofertę skierowaną do europejskich kierowców. O wyborze zwycięzcy poinformujemy 15 grudnia 2011 roku – powiedział Ilia Seliktar, przewodniczący kapituły Autobest .

O wygranej zdecyduje ilość punktów zdobytych w 13 kryteriach – stylistyka i parametry techniczne, prowadzenie, zużycie paliwa, wpływ na środowisko, przestronność. Będą też przyznane punkty za szczególne znaczenie na wschodzących rynkach Środkowej i Wschodniej Europy – m.in. za infrastrukturę sieci dystrybucji i łatwą dostępność części zamiennych oraz akcesoriów.

Trzecia generacja Pandy oferuje komfort, zaawansowanie technologiczne i bogate wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa. Nadwozie o długości 365 cm, szerokości 164 cm i wysokości 155 cm to obszerne wnętrze, w którym swobodnie pomieści się pięć osób i jeden z największych bagażników w swoim segmencie. Dopracowano także funkcjonalność samochodu, dodając liczne schowki we wnętrzu kabiny i możliwość wielorakiej konfiguracji przednich i tylnych foteli.

Gama silników trzeciej generacji Pandy została wzbogacona o nowe, dwucylindrowe jednostki typu TwinAir, które zresztą kapituła Autobest w zeszłym roku wyróżniła nagrodą “Technobest 2010″.

Początkowo nowa Panda będzie oferowana z napędem na koła przednie, wersja 4×4 pojawi się nieco później. Do wyboru przewidziano cztery silniki (0.9 TwinAir Turbo 85 KM , 0.9 TwinAir 65 KM, 1.2 Fire 69 KM oraz 1.3 Multijet II generacji o mocy 75 KM), trzy wersje wyposażenia, dziesięć kolorów nadwozia, cztery wersje wykończenia wnętrza, dwa rodzaje kołpaków na koła, lub felgi aluminiowe w rozmiarach 14″ i 15”. W sumie auto będzie można dostosować do indywidualnych upodobań w ponad 600 kombinacjach.

Nowość na liście wyposażenia to między innymi system nawigacyjno-rozrywkowy “Blue&Me TomTom LIVE”. W pierwszym roku sprzedaży przewidziano także wprowadzenie nowego systemu automatycznego hamowania, który może zatrzymać samochód jadący z prędkością 30 km/h, jeżeli czujniki wykryją nagle pojawiającą się przeszkodę.

Autobest to jedyna niezależna międzynarodowa organizacja skupiająca się na rynkach wschodzących. W jury zasiadają czołowi dziennikarze z 15 państw, które łącznie reprezentują ponad 300 mln klientów z Bułgarii, Cypru, Chorwacji, Czech, Grecji, Węgier, Macedonii, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Turcji i Ukrainy.

Autobest to druga największa w Europie niezależna kapituła motoryzacyjna. Więcej: www.autobest.org/new/