BMW: CONNECTEDDRIVE – DANE BARDZIEJ BEZPIECZNE

BMW-dane1

BMW Group zwiększa ochronę transmisji danych w jej pojazdach. To odpowiedź koncernu na raporty ADAC, które zidentyfikowało potencjalną lukę w zabezpieczeniu danych podczas ich przesyłu.

Koncern już zlikwidowało lukę na drodze zmiany konfiguracji. Firma podkreśla, że nie zanotowano ani jednego przypadku nieuprawnionego aktywnego wywołania danych przez osoby z zewnątrz, nie było nawet takiej próby.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

GPS / AUDIO


 

Eksperci ADAC przeprowadzili strategiczny przegląd rozwiązań stosowanych przez BMW Group w zakresie tworzenia sieci danych. Wykryta potencjalną luka w zabezpieczeniach dotyczyła ścieżki transmisji na drodze sieci komórkowej. Nie dotyczyło to żadnego z urządzeń zaprojektowanych i stworzonych przez BMW Group lub przez nią wykorzystywanych. Możliwości BMW Group ConnectedDrive związane z łącznością internetową pozwoliły szybko i bezpiecznie „załatać” lukę dla wszystkich pojazdów.

Jakikolwiek wpływ tego potencjalnego zagrożenia na funkcje związane z prowadzeniem pojazdów był w każdej chwili wykluczony, nie zaistniała potrzeba zapraszania pojazdów do serwisów.

Aktualizacja oprogramowania odbywa się automatycznie, gdy tylko samochód połączy się z serwerem BMW Group lub gdy kierowca manualnie wywoła usługę konfiguracyjną. Usługi online BMW Group ConnectedDrive komunikują się z tą konfiguracją za pośrednictwem protokołu HTTPS, już przedtem wykorzystywanego dla usług internetowych BMW i innych funkcji.

Pakiety BMW Group ConnectedDrive w pojeździe wykorzystują więc kodowanie (enkrypcję) stosowane w większości przypadków przez banki do bankowości online. Z jednej strony więc dane są kodowane protokołem HTTPS, z drugiej zaś serwer BMW Group jest sprawdzany przez pojazd przed transmisją danych na drodze sieci komórkowej.

Tym samym BMW Group natychmiast zareagowała i zwiększyła bezpieczeństwo systemu BMW Group ConnectedDrive.