GRAND PRIX USA 2014: JEDNAK ROSBERG (KWALIFIKACJE)

ros_ham_1

Nico Rosberg okazał się najszybszy podczas sesji kwalifikacyjnej przed wyscigiem Formuły 1 o Grand Prix Stanów Zjednoczonych na torze w Austin, dzięki czemu przedłożył swoje szanse na zdobycie tytuły Mistrza Świata 2014.

Pole position Niemiec wywalczył pokonując swojego najgroźniejszego konkurenta, a jednocześnie partnera z zespołu Mercedesa, Lewisa Hamiltona. Brytyjczyk był wolniejszy o 0,4 sekundy.

Pogoda w USA sprzyjała zawodnikom – było słonecznie, jednak relatywnie chłodno. Termometry wskazywały tylko 16 stopni Celsjusza.

Na tor wyjechało zaledwie osiemnastu kierowców, zabrakło reprezentantów zespołów Catrham i Marussia, które mają problemy finansowe.

Nico Rosberg pokonał Hamiltona, a trzeci był niespodziewanie Valtteri Bottas (Williams). Forma zespołu Williamsa jest wysoka, o czym świadczy czwarta pozycja Felipe Massy. Dwa następne miejsca wywalczyli kierowcy Red Bulla i Ferrari: Daniel Ricciardo okazał się szybszy od Fernando Alonso. Kolejną linie tworzą reprezentanci Mclarena: Jenson Button oraz Kevin Magnussen.

Dziesiątkę uzupełnili Kimi Raikkonen (Ferrari) oraz Adrian Sutil (Sauber).

Sebastian Vettel (17. miejsce) postanowił wymienić pełny układ napędowy, przez co do GP USA przystąpi z alei serwisowej. Jenson Button zostanie cofnięty o pięć pozycji (wymiana skrzyni biegów), a oraz Daniił Kwiat po dziesięcć (wymiana silnika)..

Znów fatalny start zanotowali kierowy Lotusa, choć Pastor Maldonado bliski był awansu do sesji trzeciej (Q3).

Na trzecim treningu najszybszy był Lewis Hamilton, który pokonał Nico Rosberga i Felipe Massę.