HYUNDAI: NOWY HDC-6 NEPTUNE CZYLI CIĘŻARÓWKA NA WODÓR

hyundai-wod-ci1

Podczas targów motoryzacyjnych North American Vehicle Show w Atlancie Hyundai zaprezentował napędzaną wodorem ciężarówką o nazwie HDC-6 Neptune.

Pokazana została także bardziej ekologiczna naczepa chłodnicza HT Nitro ThermoTech.


Zobacz także:

UŻYTKOWE

ECO


 

Oba produkty są wyrazem wizji firmy Hyundai w obszarze zastosowania technologii ogniw paliwowych w pojazdach ciężarowych. Są także kolejnym krokiem na drodze szerokiego zastosowania tej technologii w pojazdach poruszających się na terenie Stanów Zjednoczonych i na całym świecie.

hyundai-wod-c2

Hyundai jest światowym liderem w dziedzinie technologii ogniw paliwowych. W 2013 roku firma wprowadziła na rynek pierwszy produkowany masowo pojazd elektryczny z ogniwami paliwowymi. W 2018 roku w salonach marki pojawił się pojazd elektryczny z ogniwami paliwowymi drugiej generacji – model NEXO. W grudniu tego samego roku producent zainwestował 6,4 mld dolarów, by przyspieszyć rozwój społeczeństwa opartego o wodór także poza samochody osobowe.

– Przedstawiając HDC-6 Neptune, pierwszy napędzany wyłącznie wodorem pojazd ciężarowy Hyundai, zaczynamy jednocześnie badać możliwości zastosowania technologii ogniw paliwowych na rynku samochodów użytkowych w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy także gotowi na współpracę z innymi partnerami, by zbudować ekosystem dla wodorowych pojazdów ciężarowych – powiedział Edward Lee, Szef Działu Pojazdów Użytkowych Hyundai.

hyundai-wod-ci3

Ogniwa paliwowe doskonale nadają się do zastosowania w samochodach ciężarowych o wysokiej ładowności, dzięki możliwości uzyskania dużego zasięgu i krótkiemu czasowi tankowania. Hyundai dysponuje niezbędnym doświadczeniem, by opracować wysokiej jakości pojazdy z zastosowaniem tej technologii.

W HDC-6 NEPTUNE zastosowano unikalną konstrukcję, układ napędowy oraz zaawansowane technologie w kabinie. Ciężarówka ma przyczynić się do sukcesu firmy w sektorze pojazdów użytkowych, które dzisiaj sprzedaje w 130 krajach. Oferta samochodów użytkowych jest znana na świecie, natomiast w Stanach Zjednoczonych została przedstawiona po raz pierwszy.

hyundai-wod-ci4

Wyrazem wizji zrównoważonej mobilności firmy Hyundai jest także opracowana przez Hyundai Translead, we współpracy z Air Liquide, naczepa chłodnicza HT Nitro ThermoTech. W naczepie wykorzystano technologię kriogenicznego chłodzenia azotem, dzięki czemu jej ślad węglowy jest nawet do 90 proc. niższy niż w przypadku naczep tradycyjnych.

HDC-6 NEPTUNE

Nowoczesny, a przy tym funkcjonalny design pojazdu w stylu art deco, jest inspirowany opływowymi kształtami lokomotyw z lat 30. XX wieku i projektami przemysłowymi Henry’ego Deryfussa m. in. dla New York Central Railroad. Zespół projektowy stworzył całkowicie nowe rozwiązanie.

hyundai-wod-ci5

– Zastosowanie układu napędowego ogniw paliwowych stworzyło nam możliwość zdefiniowania na nowo designu samochodu ciężarowego. Zespół projektowy pojazdów użytkowych Hyundai rozpoczął projekt od zera, skupiając się na opracowaniu nowych funkcjonalności i odrzucając dotychczasowe standardy, aby zaprojektować pojazdy użytkowe przyszłości – dodaje Luc Donckerwolke, Szef Zespołu Projektowego Hyundai Motor Group.

Projektując HDC-6 Neptune zespół zastosował nowe sposoby łączenia formy i funkcjonalności. Ze względu na zwiększone wymagania dotyczące chłodzenia, motyw grilla zastosowano na całej dolnej części ciężarówki. Poprawia to przepływ powietrza i jednocześnie nadaje wyjątkowy wygląd. Dzięki umiejscowieniu kabiny samochód zyskał także lepszą ergonomię i wydajność parkowania.

hyundai-wod-ci6

– HDC-6 Neptune, elektryczna ciężarówka nowej generacji z ogniwami paliwowymi, wyraża wizję mobilności firmy Hyundai. W projekcie zastosowano innowacyjne i kreatywne rozwiązania, zaawansowane technologie oraz przełomowy, futurystyczny design – wyjaśnia SangYup Lee, Szef Centrum Projektowego Hyundai.

Dzięki współpracy z H2 Energy, firma skomercjalizowała elektryczne ciężarówki na wodór i w latach 2019 – 2023 będzie dostarczać 1 600 pojazdów na rynek szwajcarski. Amerykański rynek samochodów użytkowych jest kolejnym, ważnym krokiem rozwoju firmy w tym obszarze.

Fot.: Hyundai