POLICJA: PRZEKRĘT NA SMARTACH W POZNANIU

Smart 1_1

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i poznańskie prokuratury prowadzą śledztwa w sprawie nieprawidłowości podczas przeprowadzania badań technicznych i procedury rejestracji samochodów marki Smart.

Proceder polegał na fikcyjnym „odchudzeniu” aut do masy nieprzekraczającej 550 kg. Uzyskanie dokumentu rejestracyjnego z takim parametrem umożliwiało 16-letnim kierowcom, posiadającym kategorię prawa jazdy B1, poruszanie się samochodem po drogach. Sprawa ma charakter korupcyjny.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


W 2011 roku pojawiły się informacje o nieprawidłowościach podczas pierwszej rejestracji niektórych samochodów marki Smart. Uwagę na te auta zwróciła poznańska drogówka. Policjanci z Wydziału PG Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zwrócili się do producenta samochodu marki Smart z pytaniem, czy możliwe jest dokonanie przeróbek i uzyskanie masy własnej smarta poniżej 550 kg. Producent oznajmił, że wymagałoby to usunięcia z pojazdu elementów stanowiących 33 proc. masy fabrycznego auta. Zastrzegł jednocześnie, że taka przeróbka wymagałaby uzyskania powtórnej homologacji producenta. Osiągnięcie odpowiednich wymogów bezpieczeństwa byłoby jednak trudne.

Smart 2_2

Policjanci zaczęli sprawdzać, ile smartów o masie nie przekraczającej 550 kg zostało zarejestrowanych w wydziałach komunikacji. Okazało się, że jest ich ponad sto. Funkcjonariusze sprawdzali także, gdzie auta (sprowadzone zazwyczaj zza zagranicy) po raz pierwszy zostały zarejestrowane w Polsce. Na podstawie historii rejestracji ustalili adresy urzędów w kilku regionach kraju. Wydział dw. z Korupcją KWP w Poznaniu, który włączył się w sprawę, rozesłał materiały do jednostek policyjnych w Wielkopolsce i innych województw. Na podstawie tych materiałów wszczynane są śledztwa.

Policjanci z KMP w Poznaniu ustalili, że w Poznaniu i powiecie poznańskim zalegalizowano kilkadziesiąt aut. Co ciekawe 12 smartów było zarejestrowanych przez szkoły nauki jazdy. Auta te były także wypożyczane przez WORD w Poznaniu do egzaminów państwowych na kategorię B1. Funkcjonariusze wydziału PG, poznańskiej drogówki i Inspekcji Transportu Drogowego zorganizowali wyrywkową kontrolę. Jej wyniki nie pozostawały złudzeń. Zatrzymane i zważone auto marki Smart znacznie przekraczało masę wpisaną w dowód rejestracyjny. Samochodem kierował 16-latek z kategorią prawa jazdy B 1.

Poznańscy policjanci wspólnie z miejscowymi prokuraturami prowadzą 12 postępowań przygotowawczych. W jednej z tych spraw zebrano materiały dowodowe świadczące o wystawianiu dokumentów potwierdzających nieprawdę. Podejrzanemu diagnoście przedstawiono zarzuty z art. 271 par. 3 kk – jest to przestępstwo o charakterze korupcyjnym, za które grozi kara do 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Źródło i zdjęcia: policja.pl (KWP w Poznaniu / mg)

Smart 3_3