RAJD AUSTRALII 2016: NEUVILLE WICEMISTRZEM, SUKCES PTASZKA (META)

rau_3_1

Andreas Mikkelsen i Anders Jæger (Volkswagen Polo R WRC) wygrali Rajd Australii, ostatnią w tym sezonie rundę Mistrzostw Świata FIA (WRC). Nie wystarczyło to jednak do zdobycia tytułu wicemistrzowskiego.

Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji 2016 roku zajęli (jeszcze nieoficjalnie) Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC), którzy dojechali do mety na trzecim miejscu. Druga pozycja w zawodach przypadła załodze Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC).

Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta R5) odnieśli duży sukces kończąc Rajd Australii na trzecim miejscu w klasie WRC2 i dwunastym w “generalce”.

rau_3_2

Podczas trzeciego etapu trzy odcinki specjalne wygrał Andreas Mikkelsen, dwa – Sebastien Ogier. Ostatni OS (Wedding Bells16 2) stanowił Power Stage: dodatkowe punkty do klasyfikacji wywalczyli Ogier – 3, Neuville – 2 oraz Dani Sordo i Marc Marti (Hyundai i20 WRC) – 1.

Na drugim odcinku dnia Sebasien Ogier przebił oponę, ale nie stracił pozycji. Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 WRC) natomiast mieli problemy techniczne i spadli z trzeciego na piąte miejsce, wyprzedzeni przez Neuville’a i Sordo. Ostatecznie jednak Hiszpan oddał mu pozycję.

rau_3_3

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul zachowali twarz – mimo, że mieli już zapewniony tytuł wicemistrzów, na Power Stage zamiast pojechać zachowawczo, bez ryzyka – podjęli walkę. Szacunek!

W czołówce zaszły dwie zmiany: odpadli Eric Camilli i Benjamin Veillas (Ford Fiesta RS WRC), którzy po dwóch etapach zajmowali siódme miejsce. Za Madsa Østberga i Olę Floene (Ford Fiesta RS WRC) awansowali Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC) oraz Esapekka Lappi i Janne Ferma (Skoda Fabia R5). Na ostatnim odcinku Jari- Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC) wyprzedzili Lorenzo Bertelliego i Simone Scattoliniego (Ford Fiesta RS WRC), którzy z ósmego spadli dziś na dziesiątą pozycję.

rau_3_4

Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta R5) w niedzielę jechali bardzo rozsądnie, utrzymując trzecie miejsce w klasie. To był bardzo udany start jedynej polskiej załogi w stawce. Klasę WRC 2 wygrał zdecydowanie Esapekka Lappi, a drugą pozycję zajęli Nicolás Fuchs i Fernando Mussano (Skoda Fabia R5).

Był to ostatni występ zespołu Volkswagen Motorsport w WRC – marka zdecydowała się w przyszłym sezonie przerwać starty w mistrzostwach świata. Mistrz – Sébastien Ogier, drugi wicemistrz – Andreas Mikkelsen oraz Jari- Matti Latvala szukają pracy…