RAJD MONTE CARLO 2018: MOCNE OTWARCIE OGIERA I FORDA (META)

rmc_3-1

Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Ford Fiesta RS WRC) wygrali Rajd Monte Carlo, pierwsza rundę mistrzostw świata FIA WRC 2018. Francuzi wywalczyli też dodatkowy punkt za zajęcie piątego miejsca na Power Stage.

Ott Tänak i Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC), którzy na dwóch etapach nawiązywali rywalizację z obrońcami tytułu, w trzecim dniu pojechali zachowawczo, broniąc drugiej pozycji.

Na podium stanęli także Jari- Matti Latvala i Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC).

rmc_3-2

Trzeci etap składał się z czterech trudnych, klasycznych odcinków specjalnych. Sebastien Ogier wygrał pierwszy z nich pokazując, że jest mocny i nikt już nie jest w stanie mu zagrozić. Kolejne dwa padły “łupem” załogi Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC), która systematycznie pięła się w klasyfikacji po dużej stracie spowodowanej pobytem poza drogą już na pierwszym OS-ie zawodów.

Na kończącym zmagania Power Stage: La Cabanette – Col de Braus o długości 13.58 kilometra triumfowali Kris Meeke i Paul Nagle (Citroën C3 WRC), a dodatkowe punkty zdobyli także Thierry Neuville, Andreas Mikkelsen i Anders Jæger (także Hyundai), Jari- Matti Latvala oraz Sebastien Ogier.

rmc_3-3

Zajmujący wcześniej czwartą lokatę Esapekka Lappi i Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) opuścili trasę i skończyli rywalizacje na siódmym miejscu, wyprzedzeni przez Meeke i Nagle, Neuville i Gilsoula oraz Elfyna Evansa i Daniela Barritta (Ford Fiesta RS WRC). Ci ostatni przegrali piąte miejsce z Belgami różnicą 1 sekundy.

Poza jezdnią byli dziś także Bryan Bouffier i Xavier Panseri (Ford Fiesta RS WRC), ale trzykrotni mistrzowie Polski dowieźli do mety ósme miejsce. Debiut francuskiej załogi w barwach M-Sport Ford World Rally Team był udany, choć nie należy zapominać, że Bryan ma na swoim koncie wygraną w Rallye Monte Carlo.

rmc_3-5

Za nimi zmagania ukończyli Craig Breen i Scott Martin (Citroën C3 WRC) oraz najlepsi w klasie WRC2 – Jan Kopecký i Pavel Dresler (Škoda Fabia R5), którzy w swojej kategorii zdeklasowali rywali.

Rajd był emocjonujący, trudne i zmienne warunki powodowały, że na trasie (i obok niej…) wiele się działo. Największymi przegranymi okazali się Dani Sordo i Marc Martí (Hyundai i20 Coupe WRC), którzy znakomicie rozpoczęli, ale szybko pozbawili się szans na sukces.

Drugą rundą mistrzostw świata będzie Rajd Szwecji w lutym. Zobaczymy w nim polskie załogi.