RAJD WŁOCH 2020: SUKCES SORDO, KAJTO DRUGI NA MECIE

Rajd Włoch na Sardynii, runda mistrzostw świata FIA WRC miał emocjonująca końcówkę. Prowadzenie utrzymali Dani Sordo i Carlos Del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC), choć konkurenci mocno naciskali.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 Evo) mimo przebitej opony na OS 15 zajęli drugą pozycję w klasie WRC3. Wygrali mistrzowie Polski 2020, Jari Huttunen i Mikko Lukka (Hyundai i20 R5).


Zobacz także:

RAJDY

RAJD WŁOCH 2020


 

Finałowy etap Rally Italia Sardegna 2020 składał się z dwóch odcinków specjalnych, które załogi przejechały dwukrotnie. Dani Sordo i Carlos Del Barrio przystępowali do dzisiejszej rywalizacji z dość dużą przewagą nad konkurentami. Hiszpanie pojechali spokojnie i rozsądnie, tracili sekundy, ale utrzymali przewagę odnosząc końcowy sukces.

Power Stage decydował nie tylko o dodatkowych punktach, ale jak się okazało o końcowej klasyfikacji. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) wyprzedzili Sébastiena Ogiera i Juliena Ingrassię (Toyota Yaris WRC) i stanęli na drugim stopniu podium. Tak więc Hyundai powiększył przewagę w punktacji nad Toyotą.

Czwartą lokatę zajęli liderzy klasyfikacji WRC, Elfyn Evans i Scott Martin (Toyota Yaris WRC). Teemu Suninen i Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta WRC) utrzymali piąta, a Ott Tänak i Martin Järveoja (Hyundai i20 Coupe WRC) – szóstą pozycję w zawodach. Pierre- Louis Loubet i Vincent Landais (Hyundai i20 Coupe WRC) byli siódmi.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zostali sklasyfikowani na dziewiątym miejscu, za Jari Huttunenem i Mikko Lukką.

Dodatkowe punkty na Power Stage wywalczyli: Tänak i Järveoja – 5, Neuville i Gilsoul – 4, Ogier i Ingrassia – 3, Evans i Martin – 2 oraz Sordo i Del Barrio – 1.

Kajto i Maciek po raz drugi z rzędu stanęli na podium w WRC 3. Zawodnicy Automobilklubu Polski i Lotos Rally Team ponownie pokonali w równej walce wszystkich konkurentów jadących w fabrycznych samochodach kategorii WRC 2. Rajd Włoch na Sardynii stanowił szóstą rundę mistrzostw Świata. Zawody rozgrywane były o kilka miesięcy później, niż zazwyczaj, co znacznie zmieniło warunki na trasie.

Od samego początku Kajetanowicz narzucił bardzo dobre tempo. Już podczas drugiego etapu awansował na pozycję wicelidera i z zamiarem walki przystąpił do niedzielnych odcinków specjalnych. Wygrał obie próby pierwszej pętli, redukując stratę do pięciu sekund. Niestety przebicie opony na przedostatnim odcinku poskutkowało stratą nie do odrobienia.

To był świetny rajd, walczyliśmy do samego końca. Byliśmy bardzo blisko wygranej, nawet przez chwilę tylko o jedną dziesiątą sekundy, ale niestety na przedostatnim odcinku przebiliśmy oponę i musieliśmy się pogodzić z drugim miejscem. Pomimo tego było fantastycznie. Kolejny rajd potrafiliśmy pojechać z gazem w podłodze, nie patrząc na trudności. Mieliśmy perfekcyjnie przygotowany samochód. Bardzo dziękuję całemu zespołowi LOTOS Rally Team, który ponownie stanął na wysokości zadania. Dziękuję też wszystkim naszym kibicom, dla których bardzo chcieliśmy tutaj wygrać. Już nie mogę się doczekać kolejnego rajdu, ale najpierw powrót do domu, do rodziny, której chciałbym zadedykować ten występ! – podsumował start Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Do końca sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata pozostały dwie rundy. W dniach 19-22 listopada rozegrany zostanie belgijski Rajd Ypres, natomiast na pierwszy weekend grudnia zaplanowano włoski Rajd Monza (4-6 grudnia).

Po Rajdzie Sardynii nasza załoga jest na trzecim miejscu w kategorii WRC 3.

Wyniki Rally Italia Sardegna
1. Dani Sordo i Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) – 2:41.37,5 godz.;
2. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) – strata 5,1 sek.;
3. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) – 6,1 sek.;
4. Elfyn Evans i Scott Martin (Toyota Yaris WRC) – 1.02,3 min.;
5. Teemu Suninen i Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta WRC) – 1.33,9 min.;
6. Ott Tänak i Martin Järveoja (Hyundai i20 Coupe WRC) – 2.27,5 min.;
7. Pierre-Louis Loubet i Vincent Landais (Hyundai i20 Coupe WRC) – 4.43,8 min.;
8. Jari Huttunen i Mikko Lukka (Hyundai i20 R5) – 8.41,7 min.;
9. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Sczecepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) – 10.02,9 min.;
10. Pontus Tidemand i Patrik Barth (Škoda Fabia Rally2 evo) – 10.20,9 min.

Klasyfikacja WRC 3
1. Huttunen i /Lukka (Hyundai i20 R5) – 2:50.19,2 godz.;
2. Kajetanowicz i Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) – strata 1.21,2 min.;
3. Bulacia Wilkinson i Der Ohannesian (Citroën C3 R5) – 2.07,5 min.;
4. Scandola i D’Amore (Hyundai i20 R5) – 5.45,3 min.;
5. Heller i Martí (Ford Fiesta Rally2) – 9.36,3 min.;
6. Solberg i Johnston (Škoda Fabia Rally2 evo) – 10.15,0 min.