RAJD WYSP KANARYJSKICH 2017: KAJETANOWICZ DRUGI (META)

rwka_2_1

Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow (Ford Fiesta R5) wygrali Rally Islas Canarias, druga rundę Mistrzostw Europy FIA ERC 2017. Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran (Ford Fiesta R5) zajęli drugie miejsce.

Kierowca Automobilklubu Polski i Lotos Rally Team jechał drugiego dnia zmagań skutecznie i wywalczył kojne punkty do klasyfikacji cyklu.

sponsorenault


Zobacz także:

RAJDY

RAJD WYSP KANARYJSKICH 2017

KAJETANOWICZ W MISTRZOSTWACH EUROPY


 

Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran ukończyli Rajd Wysp Kanaryjskich, zajmując wysokie, drugie miejsce klasyfikacji generalnej. Przy dopingu miejscowych i przyjezdnych kibiców rozegrała się zacięta i bardzo wyrównana walka o podium drugiej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy. Dla załogi Lotos Rally Team był to drugi start na Gran Canarii, kolejny zakończony na tak wysokiej pozycji. Polacy pokonali wszystkich lokalnych kierowców i dzięki skutecznej oraz precyzyjnej jeździe zebrali dużą liczbę punktów, które zaprocentowały awansem w klasyfikacji sezonowej na trzecią pozycję!

rwka_2_2

Dzisiejszy etap ponownie zaskakiwał zmienną pogodą. Odcinki specjalne wytyczone w północno-wschodniej części wyspy rozgrywane były zarówno w bezchmurnych i słonecznych warunkach, jak i w gęstej mgle, która ograniczała widoczność do kilkudziesięciu metrów. Podnosiło to poziom adrenaliny i widowiskowość rywalizacji, którą ponownie obserwowały tłumy kibiców, również z naszego kraju.

Dynamiczne tempo i bezbłędna jazda pozwoliła ukończyć na podium 6 z 12 odcinków specjalnych, dwa z nich wygrywając. Tegoroczne zmagania cyklu FIA ERC (Rajdowe Mistrzostwa Europy) są niezwykle wyrównane – do rywalizacji w rozgrywanej na Wyspach Kanaryjskich drugiej rundzie przystąpiło aż 27 załóg w samochodach najwyższej klasy R5, a łącznie na starcie pojawiła się ogromna liczba 125 kierowców reprezentujących 18 narodowości.

Finałowa pętla zawodów również dostarczyła sporo emocji. Kajetanowicz wygrał przedostatni odcinek specjalny, dzięki temu łącznie na swoim koncie ma już 105 zwycięstw na poszczególnych próbach Mistrzostw Europy. Duża ilość punktów zebranych za drugie miejsce w rajdzie, a także drugie i trzecie miejsce na poszczególnych etapach, pozwoliła na awans na trzecie miejsce klasyfikacji sezonowej.

Kajto ma teraz w dorobku 35 punktów, liderem pozostaje Portugalczyk Bruno Magalhães, który w zawodach uplasował się za Ustronianinem (63 punkty). Drugie miejsce zajmuje Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (46 punktów). Trzecie starcie cyklu rozegra się w Grecji, na trasach legendarnego Rajdu Akropol. Zawody rozegrane zostaną za niecały miesiąc, w dniach 2-4. czerwca.

rwka_2_3

Kajetan Kajetanowicz (Automobilklub Polski – Lotos Rally Team): Za nami bardzo ekscytujący rajd, drugie miejsce przy tak zaciętej rywalizacji i trudnej walce jest czymś wyjątkowym. To fantastyczne wydarzenie, nie tylko pod względem wyjątkowych odcinków specjalnych. Mnóstwo kibiców, atmosfera naprawdę gorąca, nie tylko przez wysokie temperatury i ciężką pracę, ale też przez dużo emocji, którymi dzielili się fani. Oczywiście czuję pewien niedosyt, bo chciałbym zwyciężać w każdym rajdzie, ale nie zawsze jest to możliwe. Będziemy nadal starali się poprawiać, robiliśmy tu małe kroczki do przodu, dzięki czemu wygraliśmy ze wszystkimi lokalnymi kierowcami. Dziś byłem bardzo zadowolony ze swojej jazdy, ale na pewno jest jeszcze miejsce na poprawę. Dziękuję całemu zespołowi LOTOS Rally Team, robi fantastyczną robotę. Jesteśmy na dobrej drodze, by móc walczyć o kolejny tytuł.

Jarek Baran: Naprawdę ciężko pracowaliśmy w ten weekend. Wykręciliśmy kilka czasów, z których mamy prawo być zadowoleni, a drugie miejsce wśród takiej, asfaltowej konkurencji, jest bardzo dobrym wynikiem. W klasyfikacji Mistrzostw Europy awansowaliśmy na trzecie miejsce. Różnice w czołówce są niewielkie i zapowiada się naprawdę emocjonujący sezon.

Do drugiego etapu nie przystąpili Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5), którzy wczoraj mieli poważna “przygodę” na trasie.

Tomasz Kasperczyk: W połowie pierwszego odcinka specjalnego poczułem, że hamulce nieco słabną, ale spadek skuteczności był nieznaczny. 40-50 metrów przed miejscem, w którym wypadliśmy z drogi, bez większych problemów dohamowałem do prawego zakrętu, więc nie spodziewałem, że hamulce nas zawiodą przed kolejnym łukiem. W efekcie wjechaliśmy w ten pechowy zakręt stanowczo za szybko, co skończyło się spotkaniem z barierą. Na szczęście bariera zamortyzowała uderzenie i utrzymała samochód. Auto wróciło późnym wieczorem do serwisu, ale zespół nie był w stanie odnaleźć przyczyny problemów z hamulcami, więc tak naprawdę nie mamy 100-procentowej pewności, że taka sytuacja nie powtórzy się podczas drugiego etapu zmagań.

rwka_2_4

Grzegorz Grzyb i Przemysław Zawada (Škoda Fabia R5) wycofali się dziś na dziesiątym OS-ie. Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot z Automobilklubu Polski (Ford Fiesta R5) jechali bardzo równo i metę osiągnęli. Dariusz Poloński i Balbina Gryczyńska (Peugeot 208 R2) ukończyli zmagania na szóstej pozycji w klasie ERC3.

Na trasę powrócili w systemie Rally2 Aleks Zawada i Kamil Heller (Opel Adam R2), którzy wygrywali dziś odcinki specjalne w klasie ERC Junior U27. Ostatecznie zostali sklasyfikowani na dziewiątym miejscu.

Wyniki Rajdu Wysp Kanaryjskich
1. Aleksiej Łukjaniuk i Alexey Arnautow (Ford Fiesta R5) – 2:06.01,8 godz.;
2. Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran (Ford Fiesta R5) – strata 57,2 sek.;
3. Luis Monzón i Jose Carlos Deniz (Skoda Fabia R5) – 1.03,6 min.;
4. Iván Ares i José Pintor (Hyundai i20 R5) – 1.15,4 min.;
5. Luis Monzón i Jose Carlos Deniz (Ford Fiesta R5) – 1.28,7 min.;
6. José Maria López i Borja Rozada (Peugeot 208 T16 R5) – 1.33,8 min.;
7. Cristian Garcia i Eduardo Gonzalez (Ford Fiesta R5) – 1.41,4 min. ;
8. Sylvain Michel i Jérôme Degout (Škoda Fabia R5) – 1.43,7 min.;
9. Bryan Bouffier i Denis Giraudet (Ford Fiesta R5) – 2.23,2 min.;
10. Marijan Griebel i Stefan Kopczyk (Škoda Fabia R5) – 2.37,1 min.;
18. Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5) – 8.10,6 min.;
30. Dariusz Poloński i Balbina Gryczyńska (Peugeot 208 R2) – 14.32,7 min.;
45. Aleks Zawada i Kamil Heller (Opel Adam R2) – 26.23,6 min.

rwka_2_5

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Europy po Rajdzie Wysp Kanaryjskich
1. Bruno Magalhães (Portugalia) – 63 pkt.;
2. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja) – 46 pkt.;
3. Kajetan Kajetanowicz (Polska) – 35 pkt.;
4. Marijan Griebel (Niemcy) – 27 pkt.;
5. José Maria López (Hiszpania) – 27 pkt.;
6. Josh Moffett (Irlandia) – 20 pkt.;
7. Iván Ares (Hiszpania) – 19 pkt.;
8. Nikołaj Griazin (Rosja) – 15 pkt.;
9. Luis Monzón Artiles (Hiszpania) – 15 pkt.;
10. Pedro Meireles (Portugalia) – 9 pkt.